Relax i zábava, to jsou saunovací rituály

Relax i zábava, to jsou saunovací rituály

everydaymagazin.cz saunasystem.cz nahledovy

Pokud se saunujete často, asi znáte a praktikujete víření ručníkem pro rozproudění horkého vzduchu. Jedná se o nejznámější saunovací rituál. Existuje jich však mnohem víc a jsou zajímavější.

Saunovací rituály nebo také ceremoniály se provádějí už stovky let a v poslední době zase přicházejí do módy. Jsou velmi populární v zahraničí, ale nabídku ceremoniálů najdete už i ve větších wellness centrech v České republice. Proč si ale nezkusit některé ceremoniály doma ve vlastní sauně?

Dělejte klasické rituály správně

K některým ceremoniálům nepotřebujete skoro nic a váš zážitek v sauně bude na zcela nové úrovni. Navíc se zvýší i pozitivní efekt na vaše zdraví. Dva základní saunovací ceremoniály, které můžete provádět vždy, jsou:

●    Polévání kamenů - Polévat kameny můžete obyčejnou vodou, ale dá se přidat i vonná esence. V sauně se výrazně zvýší vlhkost a pocitová teplota. Polévat kameny se doporučuje třikrát za jeden saunovací cyklus. Pro zpestření je možné použít sníh nebo velké kostky ledu.

everydaymagazin.cz saunasystem.cz 01

Autor fotografie: Bad Kleinkirchheim

●    Víření vzduchu - V sauně se drží horký vzduch nahoře u stropu. Proto je třeba jej trochu rozvířit. Točením ručníku rozeženete horký vzduch po celé sauně. Zároveň můžete provádět tepelné nárazy, kdy ručníkem mácháte proti člověku a zvýšíte tak pocení.


Med, sůl ale i konopí

Aby vaše saunování bylo skutečným zážitkem, potřebujete k tomu nějaké ty ingredience.

●    Medový ceremoniál - Jeden z nejoblíbenějších rituálů. Při saunování si celé tělo potíráte pravým včelím medem, který má blahodárné účinky na vaši pokožku. Bojíte se, že budete ulepení a med budete smývat hodiny? To nehrozí. Med se krásně vsákne do kůže a zanechá ji hebkou a vláčnou.

●    Solný ceremoniál - Probíhá podobným způsobem jako medový ceremoniál, akorát hlavní roli hraje alpská sůl. Tu si vtíráte do pokožky mimo saunu vždy v přestávce mezi cykly. Efekt tohoto peelingu je pro vaši pokožku k nezaplacení.

●    Konopné mléko - Konopné mléko nebo mast si vtíráte do pokožky opět mezi cykly. Následné prohřátí ještě znásobuje už tak velmi pozitivní vliv mléka na vaši kůži.

●    Bahenní rituál - Pokud máte možnost, zajděte si na tento rituál do wellness centra za profesionálními saunéry. Potírání (třeba vzájemné) marockým bahnem nebo bahnem z Mrtvého moře a jeho následné působení je novou úrovní relaxace.

●    Meditační saunování - Spojit saunování s meditací je ideální kombinace. Kde jinde najdete takový klid. Pro meditační rituály doporučujeme sauny s nižší teplotou, třeba infrasauny. Použijte voňavé esence, relaxační hudbu a nechte odplavat všechny negativní myšlenky.

everydaymagazin.cz saunasystem.cz 02

Saunovací etika říká, v průběhu ceremoniálu nikdy neopouštějte saunu. Zbytečně narušujete atmosféru i teplotu v sauně. Pokud se nechcete řídit žádnými pravidly a chcete se saunovat každý den s ceremoniálem podle vašich představ, nejlepším řešením je vlastní finská sauna u vás doma nebo venkovní sauna na zahradě. Nechte si postavit saunu na míru od české firmy SaunaSystem.

 

Zdroj, foto: JP; www.saunasystem.cz

 

15. srpen 2020
Dnes má svátek Hana

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek