Má vaše dítě dostatek Omega trojek a vitaminu D, který přispívá k dobré imunitě?

Stravování má zásadní vliv na zdraví a správný vývoj dítěte. Součástí vyvážené životosprávy je dostatečný přísun rybího masa. Rybí maso je zdrojem prospěšných látek jako jsou Omega 3 mastné kyseliny a také vitamin D. Odborné studie pravidelně prokazují, že konzumace ryb v Čechách je nízká a nejčastěji je odmítají právě děti. V současné době se děti vracejí zpátky do školky, ale i do školy, zpátky mezi své kamarády a spolužáky. Zdraví dětí, a především jejich dobrá imunita, jsou nyní důležité zejména kvůli kontaktům s ostatními členy rodiny, zejména se seniory.

ilustrační fotografie
Omega 3 jsou známé svými příznivými účinky na zdraví, stejně tak i vitamin D. Jejich význam je pro normální vývoj dítěte klíčový jak v dětství, tak i v dospívání. Podle studií nízká konzumace ryb způsobila, že děti mají v těle nedostatek těchto prospěšných látek a vitaminů. Většinou je odrazuje chuť ryb. Bohužel, ne všichni rodiče vědí, jak tyto látky nahradit jinou cestou. V dnešní době dítě může získat všechny živiny chutnější formou a bez složitého přemlouvání u jídelního stolu. A to především díky doplňkům stravy s přírodní příchutí zakrývající rybinu.


Nízká konzumace ryb u dětí
Podle studií je konzumace ryb v Čechách nízká a děti často trpí nedostatkem prospěšných látek v nich obsažených. Ve studii prováděné Společností pro výživu bylo zjištěno, že děti mají nízký příjem nenasycených mastných kyselin a 36 % dětí a batolat se potýká s nedostatkem vitaminu D.  Děti velmi často odmítají konzumovat ryby, což potvrzuje i studie MUDr. Petra Tláskala. Podle této studie 82 % dětí jí ryby ojediněle nebo je naprosto odmítá.  Příjem nenasycených mastných kyselin přitom může v průběhu dětství snížit riziko výskytu poruch učení nebo také může být zmírněno ADHD neboli porucha pozornosti. V další studii prováděné u dětí od 1 do 5 let se zjišťovalo, jak často v týdnu konzumují ryby. Výsledky jsou více než alarmující, jelikož většina dětí v tomto věku konzumuje ryby méně než 1 týdně nebo vůbec.


Prospěšnost Omega 3
Omega 3 mastné kyseliny patří do esenciálních mastných kyselin, které nemůžeme vytvořit sami, ale musíme je přijímat v podobě potravin. Součástí Omega 3 jsou dvě prospěšné kyseliny: kyselina dokosahexaenová neboli DHA a kyselina eikosapentaenová, zkráceně EPA. Bohatým zdrojem těchto tzv. Omega trojek jsou tučné ryby (makrela, losos, sardinky nebo treska) a olej z nich. Mají kladný vliv na srdce a mohou snížit riziko budoucích srdečně-cévních onemocnění. Avšak kromě toho kyseliny DHA a EPA také přispívají k normální funkci mozku. DHA je základním stavebním prvkem mozku a součástí buněčných membrán, které zajišťují přenos informací mezi neurony. Podle některých studií užívání těchto mastných kyselin může vést ke zlepšení paměti. Také mají pozitivní vliv na mentální dovednosti v době dospívání a stejně tak přispívají k normálnímu vývoji mozku dítěte.  

gelly fish 1
Ryby obsahují také prospěšné déčko
Zdrojem vitaminu D je sluneční záření. Méně známý je fakt, že prospěšné déčko obsahují také ryby. Kromě užitečných kyselin DHA a EPA některé ryby nebo jejich části obsahují vitamin D, který přispívá k normální funkci imunitního systému a zajištuje normální stav zubů a kostí. Při jeho nedostatku je tělo náchylnější k respiračním onemocněním a projevuje se svalovou slabostí. V játrech tučných mořských ryb, jako jsou makrely nebo tresky, se nachází až 3 mg vitaminu D. Podle výzkumu CZVP – SZÚ přispívají ryby k 3–8 % expozici vitaminu D v Čechách.  Podle odborníků je třeba konzumovat tučné ryby alespoň 2x týdně, tím si lidé zajistí dostatečný přísun jak Omega 3, tak i vitaminu D.


Dostatečný přísun Omega 3 nenasycených mastných kyselin a vitaminu D lze získat pomocí výživových doplňků. Ne všem chutná rybí tuk, ale dobrou alternativou může být doplněk stravy Möller’s Želé rybičky. Jsou určeny pro děti od 3 let a jejich malinovou příchuť ocení každá maminka, jelikož dětem velmi chutnají. Každý den si mohou vzít dokonce 2 Möller’s Želé rybičky, které obsahují 370 mg Omega 3 mastných kyselin a 10 µg vitaminu D3.

 


Chutná dávka zdraví, kterou si vaše dítě zamiluje

mohlershavas
Všichni víme, jak jsou Omega 3 mastné kyseliny obsažené v rybím oleji prospěšné pro naše zdraví a správný vývoj dítěte, ale často děti odrazuje jeho chuť. Zkuste dát svému dítěti jednu Möller’s želé rybičku s malinovou příchutí a hned bude chtít další.

Dvě lahodné želé rybičky denně vašemu dítěti dodají dostatečný přísun Omega 3 a podpoří tak činnost mozku a srdce.  

K dostání v lékárnách

Möller’s Želé rybičky
Doporučená cena: 299 Kč
www.mollersomega3.cz

 

 

27. září 2020
Dnes má svátek Jonáš

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek