Hygiena nekončí mytím rukou. Nezapomínejte ani na oči!

Žádné nemoci v historii sdělovacích prostředků nebyla věnována taková pozornost a prostor jako aktuální pandemii koronaviru. Každý z nás už si přečetl, či vyslechl mnohé o způsobu nákazy, o příznacích, i průběhu nemoci. Rady se většinou týkají zakrývání úst a nosu a mytí rukou, co ale naše oči? Nakazit se totiž můžete také dotekem, či promnutím očí, pokud jste se předtím dotkli kontaminovaného povrchu.

 

Jak zabránit mlžení brýlí?
Většina teplého vzduchu pod ústenkou stoupá vzhůru. Brýle se pak zamlží kvůli vodní páře, která kondenzuje na chladnějším povrchu brýlí. Kapičky se přitom tvoří kvůli povrchovému napětí. Dle vědců je možné jim zabránit umytím brýlí mýdlovou vodou těsně před jejich nasazením. Mýdlová voda po osušení nechá na brýlích tenkou vrstvu snižující povrchové napětí. Díky němu se molekuly vody rovnoměrně rozptýlí do neviditelné vrstvy.  

 

lens 4818784 960 720
Používáte kontaktní čočky?
„Kontaktní přenos je v tomto období pandemie ten nejčastější. Sáhneme na infikovaný povrch – např. kliku dveří, zboží v obchodě... a něco nás zašimrá v oku, tak máme tendenci si do něj sáhnout,“ vysvětluje doc. MUDr. Zuzana Hlinomazová, Ph.D., z oční kliniky Lexum. Dotýkání se očí, stejně jako nosu či úst, je lepší si nyní odpustit. Pomoci v tom může používání rukavic. Co ale dělat v případě, že si do očí občas sahat potřebujeme – například při aplikaci kontaktních čoček? Zatím neexistují žádná data, která by prokazovala větší náchylnost k nákaze koronavirem u lidí, kteří nosí kontaktní čočky, přesto není od věci, dodržovat ve zvýšené míře tato

hygienická pravidla:


    Čočky si nasazujte jen tehdy, když se cítíte být zdraví, nemáte zánět spojivek či jiný oční diskomfort.
    Nejprve otevřete pouzdro s kontaktními čočkami. Poté si pečlivě umyjte ruce mýdlem, případně i dezinfekcí, než se dotknete kontaktních čoček.
    Obzvlášť pečlivě si omyjte ruce před tím, než si čočky z očí vyndáváte.

 

Zánět spojivek – příznakem koronaviru?
Velice častým onemocněním oka, který provází zčervenání, slzení, pocity řezání a pálení, je zánět spojivek. Pokud máte aktuálně tyto potíže, mějte se na pozoru. Zánět spojivek může být jedním z příznaků koronavirového onemocnění. Pokud se vás toto onemocnění aktuálně týká, kontaktujte oční ambulanci telefonicky a domluvte se s lékařem na dalším postupu. Myslete na to, že vaše slzy jsou velmi infekční.

 


Brýle jako ochrana
Nosíte-li brýle, pak jste proti nákaze o trochu lépe „vybaveni“. Jakákoliv bariéra, chránící naše oči před kontaminací virem, je dobrá. Dobře poslouží i brýle sluneční či čiré – nedioptrické. Proč tomu tak je, vysvětluje paní docentka Hlinomazová: „Víme, že virus ve vzduchu vydrží až 4 hodiny, na površích až 72 hodin. Proto, když projdeme infikovaným prostředím (jakým je např. metro, obchod se spoustou lidí apod.) bez ochrany očí, může se virus zachytit na oční spojivce a cestou přes oplachovací schopnost slzného filmu se přes slzné kanálky dostane do nosu, nosohltanu a následně až do plic. Brýle takovému přenosu zabrání. S brýlemi si zároveň daleko méně často saháme do očí.“


Také primářka ostravské oční kliniky Lexum, MUDr. Urania Tavandzi, doporučuje v této době raději nosit brýle: „Pokud nutně potřebujete nosit kontaktní čočky, je velmi důležitá pečlivá hygiena rukou. Po umytí rukou mýdlem si je ještě po otevření pouzdra s kontaktními čočkami vydesinfikujte a poté si čočky nasaďte. Podobné to je i se sundáváním - po velmi pečlivém umytí rukou mýdlem si čočky sundejte, jednodenní vyhoďte. Pokud používáte vícedenní, pečlivě dbejte na mechanickou očistu čoček opět čistými prsty. Umístěte je do roztoku, který je pro to určený a nemá prošlou exspiraci.  Každý den nalijte do pouzdra nový roztok a nezapomínejte také na jeho očistu zvenku.“

 

K odstranění očních vad a zkvalitnění zraku lze dnes využít také širokou škálu chirurgických postupů. Více informací o nich najdete na www.ocividnejinapece.cz.

Představení pracoviště doc. MUDr. Zuzana Hlinomazová, Ph.D. a MUDr. Urania Tavandzi:

Síť očních klinik LEXUM poskytuje díky specializovaným lékařským týmům a nejmodernějšímu přístrojovému vybavení komplexní špičkovou péči ve všech oblastech očního lékařství. Výjimečné postavení LEXUM v rámci České republiky tvoří nejen více než 25letá historie, přes 500.000 provedených úspěšných zákroků a špičkový tým lékařů, optometristů a zdravotních sester, ale především nadstandardní a individuální přístup ke každému pacientovi.

8. květen 2021
Dnes má svátek Státní svátek

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek