Když tělu schází sluneční vitamin D

Když tělu schází sluneční vitamin D

Biomin ilustrace z webu
Nedostatek slunečního svitu v zimě může kromě špatné nálady způsobovat i různé zdravotní potíže. S přirozeným úbytkem denního světla se do těla nedostává adekvátní množství vitaminu D, který je spolu s vitaminem K2 nezbytný pro efektivní vstřebávání a ukládání vápníku. Má výrazný vliv i na imunitní systém, na neuro-svalové funkce a také je mu přisuzovaná schopnost chránit před infekcemi i před prochladnutím a chřipkou. Vitamin D si z 90 % vytváříme z letních paprsků, záleží ovšem na správné vlnové délce a úhlu dopadu. Zbývajících 10 % získáváme přes stravu. Zimní slunce, jakkoliv je příjemné se mu vystavit, s přísunem D nepomůže. Proto trpí většina lidí jeho nedostatkem a je nutné ho dodávat tělu pomocí vhodných doplňků stravy.


Hlavní úlohou vitaminu D je udržovat optimální hladinu vápníku a fosforu v krvi, což je nezbytné pro vývoj a růst kostí v dětství, i pro jejich obnovu v dospělosti a stáří. Nízká hladina vápníku v krvi způsobuje, že si ho organismus začne brát z kostí a následkem toho dochází k jejich „řídnutí“ – čili osteoporóze. „Vitamin D se společně s vitaminem K2 podílí na efektivním vstřebávání a ukládání vápníku do kostí a zubů, který se jinak může ukládat v cévních stěnách a měkkých tkáních a výrazně zvyšovat riziko aterosklerózy a kardiovaskulárních chorob,“ vysvětluje MUDr. Jana Čepová, primářka Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie FN Motol a dodává, že déčko má zároveň pozitivní vliv na imunitu, kterou je obzvlášť v zimních měsících třeba posilovat, nebo se podílí na regulaci krevního tlaku, na růstu krevních, svalových a kožních buněk. Při dostatečných dávkách zlepšuje prognózy chorob a často působí i preventivně.


Jenom správná strava nestačí
Zdrojem je jen velmi málo potravin a podle nejnovějších informací a výzkumů, lze stravou přijmout pouze 10 % vitaminu D. Denní dávka pro dospělého člověka by se měla pohybovat kolem 800 mezinárodních jednotek IU (20 μg). To odpovídá přibližně 200 g filetu lososa, tuňáka či úhoře žijících volně v moři nebo 1 čajové lžičce oleje z tresky. Z tuzemských ryb by to bylo například 1 kg štiky. Stravovat se takto denně není příliš reálné.


TIP: Víte, že světlovlasí lidé daleko snadněji vstřebávají ze sluníčka vitamin D, než lidé typově tmavší?  Jeho přísun omezuje i  smog a stáří kůže. Hladinu D si můžete nechat změřit u lékaře.

 

Déčko dodává letní slunce kolem poledne
Zdravý organismus potřebuje i jiné vitaminy a minerály v kombinaci s vyváženým přísunem makroživin a energetickým příjmem, než je jen vitamin D. Například již zmíněný vitamin K2 je nepostradatelný, aby mohlo tělo správně fungovat. Hlavním zdrojem déčka proto zůstává pro většinu populace sluneční záření v jarních a letních měsícíh během nichž může vzniknout až 1 200 μg vitaminu D (1 μg = 40 IU). Ideální doba pobytu se udává od 10 do 14 hodin, kdy většina lidí naopak utíká do stínu. „Velmi krátká doba společně s dalšími faktory způsobuje, že většina populace všech věkových skupin trpí jeho nedostatkem,“ upozorňuje primářka MUDr. Jana Čepová.

 

Kde pomůžou přírodní doplňky stravy  
Dosáhnout správné hladiny vitaminů D a K2 pouze stravou a pobytem na slunci je v našich podmínkách velice obtížné, od října do dubna prakticky nemožné. Pestrou stravu je tudíž dobré doplnit vhodnými doplňky stravy (např. K2+D3 Biomin), které zajistí odpovídající přísun.  

Biomin K2 D3 30ks 270Kc 2

Tip: Biomin Vitamin K2 + Vitamin D3 je čistě přírodní doplněk stravy s obsahem vitaminu K2 a vitaminu D3, které přispívají k mineralizaci kostí, udržení normálního stavu kostí a zubů a k udržení normální funkce imunitního systému. Bez lepku a laktózy. Vhodný pro dospělé. Koupíte na www.apotek.cz  za 455 Kč – 60 tobolek. www.jsemstalekost.cz

 

www.jsemstalekost.cz

 

20. září 2020
Dnes má svátek Oleg

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek