Drobný estetický problém, nebo seriózní zdravotní riziko?

Kožní či nehtovou mykózu Češi podceňují

Obr mykozy

Téměř každý druhý Čech během sledovaného šestiměsíčního období trpěl příznaky typickými pro mykózu


Drobný estetický problém, nebo seriózní zdravotní riziko? Kožní či nehtovou mykózu Češi podceňují, přitom se jedná o onemocnění velmi nepříjemné – zánětlivé, svědící a někdy i bolestivé. Jak ukázal průzkum agentury Ipsos* iniciovaný značkou Exoderil, příznaky typickými pro mykotické onemocnění během sledovaného půl roku (březen–srpen 2018) trpělo 43 % české populace. Polovina zasažených však své problémy za mykózu neoznačila. Následkem tak může být pozdní zahájení léčby. Až tři čtvrtiny postižených s léčbou přestanou, jakmile odezní příznaky. Jenže to neznamená, že mykózu skutečně vyléčili. Včasné zahájení, ale stejně tak úplné dokončení léčby je zásadní.


Milujete saunu, pravidelně chodíte do fitka a najednou si všimnete, že se vytratil lesk nehtů, svědí vás pokožka, odlupuje se vám kůže mezi prsty. Také vás to někdy potkalo a nepřikládali jste tomu velkou váhu? Vězte, že se jedná o zdravotní problém, který rozhodně za pozornost stojí. Ideálním prostředím pro vznik kožní mykózy jsou vlhčí místa jako například kožní záhyby či prostor mezi prsty na nohou. Objevit se ale může i na jiných místech na těle, a to bez ohledu na to, jak přísně dbáte na hygienu.  


V lékárně poradí
Mezi původce kožních a nehtových mykóz se řadí houby, které velmi často komplikuje bakteriální a kvasinková infekce. Pokud se objeví příznaky, které by mohly značit kožní nebo nehtovou mykózu, a vy si nejste jistí, odpověď může dát dermatolog. K tomu ovšem může být těžké se rychle dostat. V takové situaci je dobré zajít se poradit do lékárny a řešit situaci přípravky dostupnými ve volném prodeji. Je vhodné volit takové, které působí nejen proti plísním, ale zároveň mají antibakteriální a protizánětlivý účinek. Řada volně prodejných léků navíc dokáže plísně pouze potlačovat (mají účinek fungistatický), ale v důsledku je neničí. Je proto lepší hledat ty, které původce plísní i hubí (mají i účinek fungicidní), a tím zabránit opětovnému návratu infekce. Mezi látky ničící původce plísní patří například naftifin, který je obsažen i ve volně prodejném léčivém přípravku Exoderil.


Hlavně začít včas
Mnoho lidí si až v létě díky otevřeným botám uvědomí, že je něco v nepořádku. Není divu, nikdo nechce po koupališti chodit s nevzhlednými nehty a nezdravě vypadající kůží. Nehledě na to, že se v tu chvíli sám stává šiřitelem kožních a nehtových mykóz. Právě ty mohou za těmito na první pohled pouze estetickými problémy stát. Podívejte se na svou kůži a nehty už nyní a zakročte, čím dříve, tím lépe. Pokud totiž mykóza zasáhne více než 25 % nehtu, lokální léčba volně prodejnými léčivými přípravky už nemusí být úspěšná a bývá třeba nasadit náročnější léčbu.** Mykózy je lepší řešit včas a lokálně než léčbu odkládat a zbytečně tak zatěžovat organismus.


Motivace s problémem něco dělat přichází často až ve chvíli, kdy začne dotyčného výrazněji obtěžovat. Těžko ale začít s léčbou včas, když nevíme, s jakým onemocněním máme co do činění. Průzkum Ipsos totiž odhalil, že řada Čechů své potíže, které jsou typickými příznaky kožní a nehtové mykózy, za toto onemocnění primárně neoznačí. Ale i ti, kteří vědí, že za jejich problémy mykóza stojí, nezahájí léčbu ihned, ale až za několik dní až týdnů. Obvykle za tři týdny po výskytu prvních projevů. Hlavním důvodem pro zahájení léčby mykózy kůže je svědění v místě postižení (38 % respondentů).* Mezi další varovné signály patří začervenání kůže, její odlupování nebo tvorba šupin. Nehtovou mykózu mohou předznamenávat i změny barvy a struktury nehtu. Pokud povrch nehtu ztratil lesk, mění barvu, štěpí se, láme a jsou viditelné deformity, je nejvyšší čas začít jednat. Kromě začervenání a svědění, nad kterými leckdo mávne rukou, mohou mezi projevy kožní mykózy patřit také puchýřky nebo drobné vřídky.

 

Pokud se problém týká i vás, odhoďte stud a vypravte se do lékárny, případně se objednejte k lékaři. V léčbě vytrvejte i potom, co vymizí nejviditelnější příznaky. Dle výzkumu Ipsos totiž celých 72 % postižených léčbu ukončí v momentě, kdy projevy vymizí, a to není správné, neboť v té době nemusí být mykóza řádně doléčena.* Abychom předešli jejímu návratu, je třeba v ošetření pokračovat nejméně 2 týdny po vymizení příznaků. Podporu při těchto obtížích představují volně prodejné přípravky Exoderil ve formě roztoku i krému. Díky účinné látce naftifin hubí původce kožní i nehtové mykózy, ať už se jedná o problém plísňového, či bakteriálního původu.

 

www.exoderil.cz

 

 

Exoderil® kožní roztok

mykoza21
Vyhubte původce a skutečně se zbavte mykózy

Trápí vás vracející se plísňová onemocnění na nehtech či kůži? Nepřehlížejte je a zahajte léčbu co nejdříve. Exoderil kožní roztok v lahvičce s kapátkem je vhodný k léčbě plísňových onemocnění kůže i nehtů. Díky snadné aplikaci je ideální především pro postižené nehty, neboť se dobře nanáší na nehtovou ploténku a její okolí. Toto antimykotikum má protizánětlivý a antibakteriální účinek. Obsahuje látku naftifin, která proniká i do hlubších vrstev nehtu a ničí původce mykóz. Produkt je vhodný jak pro děti, tak dospělé.

Doporučená cena: 274 Kč za 20 ml, 170 Kč za 10 ml        
K dostání ve všech lékárnách.

Exoderil® krém

mykoza22
Vyhubte původce kožních a nehtových mykóz

Mykózy pokožky či nehtů nás mohou potkat celoročně. Vyskytují se především v místech zvýšeného výskytu vlhkosti, jako jsou kožní záhyby, mezi prsty a v podstatě kdekoli na těle. Ať už se projevují nepříjemným svěděním, zarudnutím, či zrohovatěním nehtu, je třeba proti nim včas zasáhnout. Antimykotikum Exoderil krém má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Díky látce naftifin hubí původce plísní a léčí plísňová onemocnění. Je vhodný pro děti i dospělé.

Doporučená cena: 30 g 231 Kč, 15 g 125 Kč         
K dostání ve všech lékárnách.

 

 

Doc. MUDr. Ivana Kuklová, CSc.
Vedoucí Centra pro dermatomykózy Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN  

Vyjádření odborníka k problematice kožních a nehtových mykóz:
 „Léčba kožních a nehtových mykóz může být dlouhodobá, zejména pokud s ní začnou pacienti pozdě. Důležité je s ní nepřestávat ihned po vymizení příznaků. Měla by pokračovat alespoň další dva týdny, aby bylo možné předejít jejímu návratu. Jedná se o zdravotní (ne pouze kosmetický) problém, který vyžaduje důsledné a včasné řešení. Pokud zahájíme lokální léčbu včas, můžeme se vyhnout podávání systémových antimykotik, která mohou v určitých případech představovat zátěž pro organismus pacienta. Řada osob si ovšem změny na kůži a nehtech s mykózou vůbec nespojí a promešká tak možnost mykózu začít léčit včas“ vysvětluje doc. MUDr. Ivana Kuklová, CSc.

 

 

 

 

 

 Zdroj, foto: www.exoderil.cz

 

 

 

*Zdroj dat: Výzkumná agentura Ipsos, Léčba mykóz, závěrečná zpráva září 2018, reprezentativní průzkum, vzorek je reprezentativní podle hlavních sociodemografických charakteristik (pohlaví, věk, vzdělání, kraj, velikost místa bydliště), ČR populace 18–65, vzorek pro rekrutační část tvořilo 3 150 respondentů, vzorek pro hlavní sběr dat tvořilo 833 respondentů, realizace sběru dat 15. 8. 2018 – 5. 9. 2018, respondenti byli dotazováni na poslední půlrok, tzn. na období cca březen–srpen 2018).
**Jedličková A, Mašata J, Skořepová M. Lokální mykózy. Praha, Jessenius Maxdorf, 2008. In Litvík, M. Lokální a systémová léčba onychomykóz – doporučení pro praxi. Remedia. Praha: 2009. http://www.remedia.cz/Clanky/Farmakoterapie/Lokalni-a-systemova-lecba-onychomykoz-doporuceni-pro-praxi/6-L-xj.magarticle.aspx.

23. říjen 2021
Dnes má svátek Teodor

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek