Nemocnice Na Bulovce se zapojila do projektu Život v kufříku

Nemocnice Na Bulovce se zapojila do projektu Život v kufříku

DSC 2898

Nadační fond La Vida Loca již od roku 2015 realizuje projekt Život v kufříku v porodnicích napříč Českou republikou. Novorozencům, kteří jsou již v porodnici odloženi matkou nebo z různých důvodů matce odebráni, vyplňuje prázdné místo na začátku životního příběhu. Nadační fond jim daruje kufříky, které zdravotní sestry plní informacemi o jejich narození, porodními náramky nebo přáními do života.

 

Do projektu se 11. prosince 2018 zapojila také Nemocnice Na Bulovce (NNB). Nadační fond La Vida Loca porodnici NNB předal na úvod vzájemné spolupráce celkem deset kufříků.

Každoročně se, podle slov primáře z Neonatologického oddělení NNB MUDr. Martina Čihaře, rodí 15 až 20 dětí, které dosud opouštěly porodnici jen s propouštěcí zprávou, bez dalších informací o prvních dnech svého života.

 

Dobrovolnice z domovů pro seniory do kufříků pletou a háčkují oblečky nebo drobné dárky. "Když pak děti v dospívání hledají informace o sobě samých a potýkají se s nejistotou, mají jasný důkaz, že jim už v porodnici byl na blízku někdo, kdo je miloval a s láskou o ně pečoval," říká zakladatelka projektu Iva Říhová.

DSC 2895
Rozhovor s panem primářem Neonatologického oddělení Nemocnice Na Bulovce MUDr. Martinem Čihařem

 

Nadační fond La vida loca do porodnice Na Bulovce právě dopravil první kufřík. Ke komu putuje?

První kufřík jsme předali holčičce, která se narodila o několik týdnů předčasně. Je to ale krásné a zdravé miminko, které má to štěstí, že jde rovnou k adoptivním rodičům.

 

Kolik takových dětí se ve vaší porodnici ročně narodí?

Většinou se jedná o 15 až 20 dětí ročně.

 

S jakými informacemi děti z porodnice odcházely doteď?
Doposud odcházely pouze s propouštěcí zprávou. Žádné další informace jim při odchodu z porodnice nedáváme.

 

Přistupujete k dětem, které putují do pěstounské péče jinak?
Těmto dětem se věnujeme stejně jako ostatním. Samozřejmě tím, že nejsou na oddělení rooming-in s maminkou, tak veškerou péči zajišťují sestřičky. K těmto dětem postupně pochopitelně získávají hlubší vztah. Vnímají jejich nelehký start a nejistý osud. Také hraje roli, že tato miminka u nás stráví delší dobu. Trvá, než se podaří vyřešit všechny administrativní záležitosti. Všichni tak k těmto dětem více přilneme.

 

Vítají zapojení do Života v kufříku sestřičky? Nepřináší jim zátěž navíc?
Je tomu přesně naopak. Žádná zátěž. Jsou přímo nadšené. V prvním kufříku není po pár dnech prakticky žádné volné místo pro vzkaz, pochvalu, povzbudivé slovo… Nápad Nadačního fondu La Vida Loca nám všem přišel báječný. Má hluboký smysl. Je skvělé, s jakým zapálením Život v kufříku pomáhá.

 

Život v kufříku chrání dětské vzpomínky
Nadace La vida loca

 

500 dětí ročně je v České republice odebráno nebo opuštěno biologickými rodiči už v porodnici. Projekt Život v kufříku Nadačního fondu La vida loca usiluje o to, aby si tyto děti do následné pěstounské péče nebo kojeneckého ústavu nesly více než jen rodný list.

 

Nadační fond založily v roce 2015 Martina Opava a Iva Říhová. Obě se celý život věnují oblasti životní rovnováhy, odbourávání stresu a rovnováze mezi pracovním a rodinným životem. Mimo aktivit zaměřených na děti, připravují workshopy pro dospělé pod značkou Daily Energy. „Spokojený jedinec s vyrovnaným životem vytváří fungující společnost,“ říká často Martina Opava. Nadační fond realizuje projekt Život v kufříku, který daruje kufříky vzpomínek v porodnicích po celé České republice. Zdravotní sestřičky, které se o dítě starají, do něj vkládají náramek novorozence nebo třeba první dudlík a zapisují do deníku, jak vypadal, když se narodil, kdo se o něj s láskou staral nebo jestli po narození plakal. Dobrovolníci do kufříku háčkují a pletou různé oblečky a hračky. Každý kufřík tak má jedinečný obsah.

 

Letos se kufík dostal ke 400 dětem ve 32 spolupracujícíh porodnicích a projekt inspiruje i zahraniční porodnice. Pilotní porodnicí, v níž Život v kufříku začal, byla Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Impuls k založení projektu vzešel od vrchní sestry dětského oddělení Michaely Chmelařové, která upozorňovala na to, kolik dětí čeká na cestu k pěstounům nebo do kojeneckého ústavu dlouho a zároveň přichází o informace o sobě samých.

 

Život v kufříku věří, že každé dítě má právo vědět, odkud je a co prožilo. Ať už to bude v dospívání, při školním projektu o rodinné historii nebo když založí vlastní rodinu, dříve nebo později začne hledat svou vlastní identitu a ptát se, jak přišlo na svět. Kufřík mu pomáhá zaplnit prázdné místo. „Dítě si díky kufříku může do života odnést, že i když s ním místo maminky byly zdravotní sestry, byl na světě vždy někdo, komu na něm záleželo, kdo o něj s láskou pečoval a věnoval se mu,“ říká Iva Říhová. Každé dítě touží po tom být milováno a někam patřit. „Děti bez znalosti svého životního příběhu jsou ochuzeny o pocit štěstí,“ doplňuje Iva.

 

Mimo projekt Život v kufříku se nadační fond věnuje také preventivní osvětové činnosti s názvem Život a já. Navštěvuje základní školy a hovoří s dětmi o budoucí rodičovské roli a jejich očekávání. Má skvělé výsledky v Ústeckém kraji, kde je počet dětí končících v kojeneckých ústavech a u pěstounů kritický a tak samotný kraj cítí potřebu děti vzdělávat. Projekt tu fungujeme ve spolupráci se ZŠ Mírová a místní porodnicí. Děti ze základní školy například uspořádaly prodejní výstavu, za jejíž zisk koupily kufříky a samy je do porodnice odnesly nebo uspořádaly charitativní koncert. „Jsem přesvědčená, že množství dětí končících v kojeneckých ústavech a u pěstounů je celospolečenským tématem. Na přednáškách zjišťujeme, že děti vyrůstají ve velkých nárocích na výkon, ale vůbec neuvažují o rodičovské roli. Když je pak najednou zaskočí nepřipravené, je už pozdě,“ doplňuje Martina Opava. Přednáškami prošlo již 300 dětí.

 

V letošním roce se k projektu připojily herečka Klára Trojanová, návrhářka Kateřina Geislerová a 5 významných žen z oblasti byznysu: Kateřina Stehlíková (CEO startrupu Komerční banky), Jana Hrabětová (vedoucí oddělení Rozvoj trhu a společnosti v energetické společnosti Eon), Michaela Ziková (ředitelka Nadace ČEZ), Kateřina Čiháková Ailová (Spolumajitelka IdeaSense) a Lenka Michlovská (spolumajitelka vinařství Vinselekt Michlovský).

 

Nejčerstvější člen projektu z řad porodnic je pražská Fakultní nemocnice Na Bulovce. I když spolupráce s Životem v kufříku začala oficiálně až 11. prosince, první kufřík sem putoval, jakmile byl potřeba, tedy už 22. listopadu.

 

 

 

 

Zdroj, foto: nemocnice Na Bulovce

 

12. červenec 2020
Dnes má svátek Bořek

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže