dTest: Turistické hole mají rozdílnou kvalitu.

 dTest: Turistické hole mají rozdílnou kvalitu. Důležitá je jejich pevnost, komfortní rukojeť i celková váha


Spotřebitelský časopis dTest otestoval 10 párů turistických holí. Všechny svůj účel v terénu splnily. Testem pevnosti poutek však neprošly hned dva výrobky.


Turistické hole přispívají k větší stabilitě na procházkách přírodou, u starších lidí a turistů se znatelnou nadváhou jsou také důležitým pomocníkem zajišťujícím menší opotřebení svalů a chrupavek. Součástí výbavy turistických holí bývají často náhradní hroty, gumové koncovky nebo různé typy talířů, jimiž lze optimalizovat odraz holí. „Zaměřili jsme se na 10 modelů turistických holí v cenovém rozpětí od 330 do 4 000 korun a jejich funkčnost prověřili nejen v laboratoři, ale i v terénu,“ vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka nezávislého spotřebitelského časopisu dTest.

 

Hole pod drobnohledem
První část testu holí se zaměřila na prověření jejich konstrukce. V tomto směru dostaly hole zabrat zejména v testu tvarové stability. „Cílem bylo zjistit, zda se hůlka pod tíhou 35 kilogramů neohne či nepovolí. Dobrá zpráva je, že se všechny testované modely pod zátěží sice prohýbaly, zase se však bez poškození vrátily do původního stavu,“ prozrazuje výsledky testování Hana Hoffmannová.

 

Po testu konstrukce následoval test pevnosti poutek. „Tímto testem už neprošly hole dvě, konkrétně Acra 05-LTH130 a Husky Slate,“ odkrývá Hana Hoffmannová a dodává: „V prvním případě se při zatížení 35 kilogramů po dobu jedné minuty vytrhlo celé poutko z hřebu uvnitř rukojeti. Ve druhém případě se poutko z jedné strany vyháklo a nešlo již nasadit zpět.“ Dílčí nedostatečné hodnocení však celkovou známku za konstrukci holí nelimitovalo, protože s tak velkou a dlouhodobou zátěží se poutko při běžném použití pravděpodobně nesetká. Kromě odolnosti poutek a ergonomie rukojetí je dobré se při nákupu holí zaměřit také na uzamykací systémy, které zajišťují, aby se hůl během používání nezkracovala, komfort nastavování délky holí a poutek i celkovou hmotnost holí. Nejlehčí testovaná hůlka vážila 331 gramů, ta nejtěžší pak téměř dvojnásobek.

 

Nejlépe hodnocené hole by zakoupili všichni testující
Největší spokojenost přineslo testování holí Black Diamond Trail, jejichž pořizovací cena se pohybuje kolem 2 100 korun. Mají praktickou dlouhou rukojeť, díky které je možné uchopit hůl níž bez nutnosti manipulace s délkou, i pohodlné polstrované poutko. Naopak nejhorší hodnocení udělil dTest holím Komperdell Highlander Cork. Jejich rukojeť byla kluzká a poutko tuhé s nepříliš pohodlným nastavováním. Navíc kvůli vibracím je lepší s nimi chodit jen po měkčím povrchu.

 

Přehled všech testovaných turistických holí a více informací najdete na webu: www.dtest.cz/testy-vyrobku-914/turisticke-hole

 

 

25. květen 2020
Dnes má svátek Viola

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek