Na příznaky chřipky neplatí jen klid a nohy v teple

Na příznaky chřipky neplatí jen klid a nohy v teple

 

Chřipkou ročně onemocní až 50 milionů Evropanů. Zejména v zimě se potýkáme s úbytkem slunečního záření, které spolu s nižší vlhkostí ovzduší přispívá k prodloužení životaschopnosti chřipkových virů. Zima, oslabená imunita a přeplněné dopravní prostředky, to vše znamená, že jsme v epicentru chřipkového období. Avšak i toto vysoce nakažlivé virové onemocnění lze efektivně zvládnout. Co tedy dělat, když se náš imunitní systém neubrání?

 

"V 7. kalendářním týdnu je nemocnost akutních respiračních infekcí včetně chřipky (ARI) v ČR na úrovni 1 944 nemocných na 100 000 obyvatel, což při porovnání s minulým týdnem představuje vzestup o 3,3 %. Vzestup nemocnosti je evidován u dospělých, v dětských kategoriích stagnuje či mírně klesá. Nejvyšší nemocnost je aktuálně evidována v Libereckém, Moravskoslezském, Pardubickém, Jihočeském, Zlínském kraji, na Vysočině, v Plzeňském a Středočeském kraji."
(zdroj: SZÚ, MUDr. Martina Havlíčková, NRL pro chřipku, MUDr. Jan Kynčl, odd. infekční epidemiologie)
 

Je zima a viry mají pré
Chřipka se vyskytuje především v zimě, a to z řady více nebo méně jasných důvodů. Jako možné příčiny sezónnosti chřipky se uvádí chladem oslabený imunitní systém, nedostatek slunečního záření, které je zdrojem vitaminu D, nižší sezónní aktivita některých součástí imunitního systému a vyšší stabilita chřipkového viru v zimních podmínkách. Lidé se v zimě také častěji sdružují uvnitř a jsou tak v blízkém kontaktu, ať už v přeplněných dopravních prostředcích, v kinech či divadlech.  To je příčinou snazší nákazy, protože viry se přenáší kapénkami při kýchání nebo kašlání, kapénky nadále kontaminují i povrchy, kterých se dotýkáme. „Zejména v rizikových obdobích je třeba omezit kontakt s nemocnými lidmi a vyhnout se místům s vysokou koncentrací lidí obecně. Při prvních zpozorovaných příznacích je vhodné učinit kroky, které předejdou zhoršení stavu,“ radí MUDr. Igor Karen, praktický lékař, Benátky nad Jizerou.

 

Nástup nemoci a její projevy
Nástup symptomů chřipky je obvykle velmi rychlý, často doprovázený zimnicí, bolestmi hlavy a teplotou stoupající k 39 až 40 °C. Přidávají se bolesti svalů a kloubů, dráždivý kašel, pocit sucha a škrábání v hrdle. Z  tohoto důvodu je nezbytný dostatečný přísun tekutin a dostatek odpočinku. „Pokud trpíte bolestmi hlavy i celého těla, jež jsou větší než při běžném nachlazení, je vhodné sáhnout po léku, který má protizánětlivé účinky, tlumí bolest i teplotu.“  upozorňuje MUDr. Karen.

 

Jak na to
Obecná doporučení pro případ chřipkové infekce zahrnují dostatečný odpočinek a spánek, stálý přísun dostatečného množství tekutin, aby se předešlo dehydrataci. Pacient by se měl udržovat v teple, dbát na zásady prevence šíření nákazy (mytí rukou, vyhazovaní použitých kapesníků, vyhýbání se kolektivu) a v případě potřeby užívat léky ke snížení teploty a úlevě od bolesti (například paracetamol či ibuprofen).

 

Když příznaky udeří v plné síle
Pokud však  příznaky chřipky udeří v plné síle a bolí vás celé tělo, není nutné hrát si na hrdinu a spoléhat pouze na čaj. Doporučuje se podpořit organizmus některým z volně dostupných léků, který působí protizánětlivě, snižuje horečku a tlumí bolest svalů, kloubů a hlavy, jako je např. Brufen 400 od společnosti Mylan. Tento přípravek je vhodný také na bolesti menstruační či zubů nebo například na bolesti související se sportovními úrazy – tedy  po zranění svalů, šlach a vazů.

Pokud příznaky přetrvávají, pacienti by neměli pokračovat v automedikaci, ale raději  konzultovat svůj stav s lékařem.
______________________________________________________________________________________

O společnosti Mylan
Ve společnosti Mylan jsme odhodláni stanovovat nové standardy v oblasti zdravotní péče. Po celém světě spolupracujeme, abychom zajistili 7 miliardám lidí přístup ke kvalitním lékům: inovujeme, abychom naplnili neuspokojené potřeby; pěstujeme si zvyk poskytovat spolehlivé a prvotřídní služby; neděláme to, co je jednoduché, ale to, co je správné; jdeme globálním příkladem, abychom mohli ovlivnit budoucnost. Nabízíme rostoucí portfolio více než 7 500 výrobků prodávaných na celém světě, včetně antiretrovirových terapií, na kterých je celosvětově závislé více než 40% lidí léčených na HIV / AIDS. Naše výrobky se uvádějí na trh ve více než 165 zemích. Jsme jedním z největších světových výrobců aktivních farmaceutických složek. Každý jednotlivec, který je součástí naší přibližně 35 000 - členné pracovní síly, se věnuje vytváření lepšího zdraví pro lepší svět. Více se dozvíte na stránkách Mylan.com a Mylancz.cz.

V České republice pomáhají naše léky více než 40 let. Náš tým se zde skládá z přibližně 150 zaměstnanců a na trh uvádíme více než 140 značkových, generických, OTC léků a doplňků stravy v různých terapeutických oblastech. Zajišťume tak přístup k vysoce kvalitním lékům 10,5 milionům lidí žijícím v zemi.

10. červenec 2020
Dnes má svátek Libuše a Amálie

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže