Ozvučený portál FriendlyVox – český nápad překračuje hranice

Ozvučený portál FriendlyVox  – český nápad překračuje hranice

www.friendlyvox.info

 

FriendlyVox 2015

Na konci roku 2014 byl představen FriendlyVox – ozvučený portál pro nevidomé, s nevidomými tvořený a jimi inspirovaný. Půl roku od jeho zprovoznění jej jeho tvůrce, česká společnost TurboConsult, představuje na mezinárodním veletrhu SightCity ve Frankfurtu nad Mohanem (20. 5.–22. 5. 2015). FriendlyVox se tak stává přístupný i pro zahraniční klientelu, neboť kromě již existujícího slovenského ozvučení nabízí nově i anglickou a německou verzi. Záměrem FriendlyVox je poskytnout nadstandardní přístup k nejčastěji používaným internetovým službám, jako je např. e-mail, Youtube, Wikipedia či Facebook, a stát se globálně preferovanou volbou při využívání těchto služeb ze strany nevidomých. Jasné zacílení, bezbariérový přístup, přehlednost a srozumitelnost, to jsou stěžejní přednosti českého ozvučeného portálu, který překračuje hranice svého vzniku.

 

Ve dnech 20. 5.–22. 5. 2015 se ozvučený portál FriendlyVox z autorské dílny společnosti TurboConsult představuje na světové scéně – veletrhu SightCity ve Frankfurtu nad Mohanem. Jedná se o největší evropskou výstavu pomůcek pro nevidomé a zrakově znevýhodněné. FriendlyVox se v tomto roce stal jeho součástí. „Veletrh SightCity pro nás představuje důležitý milník. Poprvé představíme FriendlyVox jako globální systém a budeme mít možnost zjistit, jak na náš produkt bude reagovat zahraniční klientela,“
říká Ing. Vladimír Jareš, zakladatel společnosti TurboConsult.

 

Ambicí FriendlyVox je nabídnout globálně využitelný nástroj, který nabídne nevidomým nebo zrakově znevýhodněným lidem nadstandardní zpřístupnění nejpoužívanějších služeb internetu. FriendlyVox je nástrojem tvořeným českými odborníky ve spolupráci s nevidomými a především pro nevidomé. Systém se trvale rozvíjí a rozšiřuje a současně pružně reaguje na změny svého okolí, protože jedině tak lze zajistit vysokou kvalitu a uživatelský komfort poskytovaných služeb.

 

FriendlyVox začínal s nabídkou e-mailu, ozvučení zpravodajských portálů, poslechu rádia a vytyčil si řadu dalších cílů. Ty postupně naplňuje, a tak dnes nevidomí mohou pracovat např. s Wikipedií, Youtube, kontakty, službou Google translator. Vedle těchto globálně využívaných funkcí umožňuje rovněž FriendlyVox začleňovat v rámci svých jednotlivých národních instancí lokální funkce a informace. Pro české uživatele je tak v této chvíli v nabídce třeba předpověď počasí pro jednotlivé regiony České republiky, vyhledávání v jízdních řádech či ozvučený přístup k portálu Světluška. FriendlyVox je plně cloudové řešení, a lze jej tedy spustit na jakémkoli počítači, odkudkoli na světě. V těchto dnech nově i v anglické a německé verzi. FriendlyVox je místem, kde mají nevidomí přednost, a proto jeho tvůrci hledají každou maličkost, kterou jim zpříjemní jeho užívání. „Při vývoji FriendlyVox využíváme nejmodernější postupy a technologie k tomu, abychom nevidomým usnadnili přístup k nejčastěji využívaným internetovým službám. Nově jsme například zařadili i sekci zábavy, kterou budeme postupně rozšiřovat. Do budoucna také počítáme se zařazením služeb Skype či Facebooku, i u těchto služeb je samozřejmě cílem co nejvyšší kvalita zpřístupnění, kterou jinde uživatelé nenaleznou,“ doplňuje Ing. Pavel Hruška, vedoucí vývojového týmu.

FriendlyVox je momentálně svým uživatelům k dispozici bezplatně. Po dobudování základních funkcí a vlastností portálu, které se předpokládá v průběhu roku 2015, bude část funkcionality převedena do placeného režimu. Současně s tím se TurboConsult zaměří na zajištění podmínek pro to, aby na FriendlyVox mohl být poskytován státní příspěvek na nákup zvláštní pomůcky podle platné legislativy.
 

FriendlyVox – pomoc, kterou neuvidíte, ale v životě je nepřehlédnutelná.

www.friendlyvox.info  

Proč FriendlyVox?
Ing. Vladimír Jareš
zakladatel společnosti TurboConsult

Nástup osobních počítačů znamenal pro nevidomé obdobný historický předěl jako vynález Braillova písma. Speciální odečítací programy, které převádějí zobrazované informace na hlasový výstup, umožňují dnes nevidomým pracovat se stejnými aplikacemi, jaké používají vidící.
 
Na druhou stranu pracovat s aplikacemi navrženými pro vidící uživatele není pro nevidomé nijak snadné. Navzdory většímu úsilí, které musí nevidomí oproti vidícím při práci s počítačem vynaložit, pro ně zůstává řada funkcí a informací nedostupná. Tento stav je dán do určité míry objektivně, nepominutelnou roli ale hraje i kvalita použitých asistivních technologií.
 
Výpočetní technika prochází v posledních letech bouřlivým rozvojem, jehož hnací silou je právě sílící vliv internetu. Stále více aplikací se přesouvá do prostředí webových prohlížečů, což klade zcela nové nároky při jejich zpřístupňování pro nevidomé.
 
Strategie zaměřené na zpřístupnění celého prostoru internetu jsou v mnoha ohledech nezastupitelné, často ovšem produkují řešení, jejichž používání vyžaduje vedle nadprůměrných znalostí výpočetní techniky
i nadprůměrnou trpělivost.
 
Ozvučený webový portál FriendlyVox přichází se strategií založenou na specifickém řešení přístupnosti pro nejpoužívanější internetové služby. Záměrem je poskytnout nadstandardní přístup k službám, jako je např. e-mail, Youtube, Wikipedia či Facebook, a stát se globálně preferovanou volbou při využívání těchto služeb ze strany nevidomých uživatelů.

FriendlyVox – pomoc, kterou neuvidíte, ale v životě je nepřehlédnutelná.
www.friendlyvox.info

 

Zdroj, foto: www.friendlyvox.info; Ogilvy

 21. červenec 2019
Dnes má svátek Vítězslav

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek