Blondýna na cestách - pozoruhodná cestopisná novinka Jitky Zadražilové

Jitka Zadražilová, známá česká novinářka, miluje cestování. Navštívila mnoho zemí a své zážitky popsala v knize Blondýna na cestách.

Jitka Zadražilová autorka knihy Blondýna na cestách 2
 O své cestovatelské vášni nám svěřila:
„Nestudovali jsme s manželem příručky, nedělali ekonomické rozvahy. Rozhodně to nebyl žádný promyšlený čin. Pokud by byl, rozum by nás nepochybně vrátil směrem k poklidným cestám organizovaným cestovní kanceláří.  Důvodů, proč se nevydat na nejistou a neprošlapanou cestu bylo mnoho. Především je mně a mému manželovi dohromady více než sto let. Naše tělesné schránky jsou lehce zchátralé. Jeden špatně vidí, druhý hůř slyší, oba dohromady trpíme výbušností, což při řešení cestovatelských nástrah není nejideálnější kombinace. Ačkoliv už skály nelámeme a hory nepřenášíme, všechny obavy jsme odhodili a vyrazili na první expedici. A rovnou do Číny.“

Pohádková pevost Mehrangarla ve měst Džódpur
S lehkostí a nadhledem autorka popisuje pozoruhodná dobrodružství, která na svých cestách po Číně, Vietnamu, Rusku, Argentině, Kuby a dalších zemích zažila.

Přístaviště u města Jang šuo
„V naší bezbřehé naivitě a nezkušenosti jsme netušili, že jsme si jako začínající cestovatelé nemohli vybrat náročnější zemi než je Čína. Kamenem úrazu byl tehdy a nepochybně stále je, jazyk, respektive jazyková bariéra. Člověk jich může umět desítky, ale pokud neovládá čínštinu, má smůlu. Nezbývá nic jiného než mimoslovní komunikace rukama, nohama, malování obrázků a kapesní obrázkové slovníčky. Nakonec jsme se vždy a všude domluvili, i když zdárný konec naší mimoslovní komunikace trvá o chvilku déle. Samostatné cestování je vysoce návyková činnost. Kdo ho jednou vyzkoušel, už se nikdy nebude chtít vzdát volnosti a množství zážitků, které tento způsob poznávání cizích míst přináší. I když plány kříží počasí, politické převraty, stávky, letecké společnosti a občas selhává i tělesná schránka. Cestovatelská svoboda je sice vykoupena nejrůznějšími strastmi a překážkami. Vše se dá ale řešit a překonat. Ze střetů vycházíme zoceleni a odhodláni poznat další místa“.

Měíčníí údolí v chilské poušti Atacama


Nová cestopisná kniha Jitky Zadražilové Blondýna na cestách, která nyní vyšla, je zajímavá svérázným i humorným pohledem na nejrůznější kouty světa, jejich obyvatele a samozřejmě také na pozoruhodné pamětihodnosti, které předcházející generace lidstva vybudovaly.

 


Zdroj: redakce Jitka Fraňková

Foto: archiv Jitky Zadražilové

27. červen 2022
Dnes má svátek Ladislav

Počasí


logoNR1 

 

ALBATROS MEDIA RGB

 

logomotylek