Tip na exotický výlet: Objevte Ázerbájdžán

Tip na exotický výlet: Objevte Ázerbájdžán!

Fuente en Baku Azerbaiyán web

"Vy jste ještě nebyli v „zemi ohně“ Ázerbájdžánu? Je nejvyšší čas to napravit!"

https://www.cksen.cz/blog/vy-jste-jeste-nebyli-v-zemi-ohne-azerbajdzanu-je-nejvyssi-cas-to-napravit/

 

Ázerbájdžán je půvabná země ležící v regionu východního Kavkazu, jejíž západní hranici tvoří Kaspické moře. Jeho metropoli Baku se pro velkorysé stavby a široké bulváry přezdívá kavkazská Paříž.


Ázerbájdžánci jsou umírnění muslimové, kteří sami nemají problém s alkoholem či oblékáním v evropském stylu a patří podobně jako Češi mezi nejméně religiózní národy na světě. Velikostí i počtem obyvatel se Ázerbájdžán podobá České republice, se kterou částečně sdílí i historické osudy: Leží mezi dvěma velkými státy, Ruskem na severu a Íránem na jihu a z donucení byl desítky let součástí Sovětského impéria. Po obnovení samostatnosti v devadesátých letech minulého století zažívá země bouřlivý rozvoj i díky obrovskému nerostnému bohatství v podobě ropy a zemního plynu. Právě přirozeně hořící zemní plyn unikající puklinami na povrch dal Ázerbájdžánu jeho jméno. Věděli jste, že dvě třetiny české spotřeby ropy pochází právě z ázerbájdžánských zdrojů?

Vista de Baku Azerbaiyán web


Mezi Českou republikou a Ázerbájdžánem se rozvíjí čilé obchodní vztahy, v Česku žije a pracuje velmi aktivní ázerbájdžánská komunita. Ázerbájdžán je exotická a přitom Čechům svým naturelem blízká země, kde lze strávit relativně levnou a přitom pohodlnou a bezpečnou dovolenou. Češi Ázerbájdžán teprve objevují, ale stoupající obliba netradičních destinací vede k růstu návštěvnosti i této atraktivní lokality.

 

Walls of Baku 300dpi


Historie  Ázerbájdžánu


Na severu území dnešního Ázerbájdžánu od 1. století př. Kr. do 10. století existoval stát, historiky nazvaný Kavkazská Albánie. Ázerbájdžánské území se pokoušeli dobýt Peršané, Řekové i Římané. Ve 4. století se zde rozšířilo křesťanství, později se stalo státním náboženstvím. V 7. století bylo však území dobyto Araby a nastala násilná islamizace. V 9. – 16. zde století vznikla řada drobných knížectví. V 11. – 14. století čelila země mnoha útokům Turků a Mongolů. V 16. století zde vládla dynastie Safíovců, která sjednotila zemi. Její vláda byla zemi velmi prospěšná, protože byly navázány obchodní vztahy s Novoperskou říší. Počátkem 17. století ovládla Ázerbájdžán Osmanská říše. V 18. století vývoj oblasti silně ovlivnilo Rusko. Pokusilo obsadit pobřeží Kaspického moře a už tehdy významné město Baku. To se mu nakonec podařilo v roce 1828, kdy byla severní část Ázerbájdžánu připojena k Rusku. Jeho jižní část se stala součástí dnešního Íránu. V 19. století se v Ázerbájdžánu jako v první zemi na světě začala těžit ropa. Tento zlom byl důležitý pro celý svět. Právě díky ropě bylo Baku ve své době velmi bohatou, světově důležitou metropolí. V jeho okolí by se dodnes najít spoustu starých a dávno nepoužívaných ropných věží.  


Co navštívit (tipy)


V Ázerbájdžánu je rozhodně co navštívit, udáváme tedy několik turisticky nejatraktivnějších míst v této zemi. Na Apšeronském poloostrově, který vybíhá do Kaspického moře, stojí Baku - hlavní město Ázerbájdžánu. V této metropoli žijí přes 2 miliony obyvatel. Některé jsou dokonce zapsány na seznamu UNESCO.  Například v historickém centru města se zachovaly městské hradby z 12. století a Panenská věž, která byla postavená na základě starších budov ze 7. - 6. století před n. l. Za perlu ázerbájdžánské architektury je považován Palác panovníků. Druhou památkou, která určitě stojí za to, je kulturní oblast skalních kreseb, která se nachází v polopouštní krajině centrálního Ázerbájdžánu. Celkem je tady cca 6000 skalních kreseb. Dále se tady zachovaly zbytky lidského osídlení a hřbitovy, které jsou svědky lidského obydlení od dob paleolitu. Zapsaná lokalita rozkládající se na cca 540 hektarech je součástí většího chráněné krajinné oblasti Gobustan. V létě si odpočinete i na krásných plážích na pobřeží Kaspického moře. Je zde také k vidění překrásná příroda, kterou jinde nenajdete. Pro milovníky hor bude určitě atraktivní i Kavkaz.

 

Azerbajiani landscape

 


Co si přivézt z Ázerbájdžánu na památku


Ázerbájdžán je, stejně jako ostatní perské země, proslulý krásnými a kvalitními koberci. Ceny nejsou úplně nízké, ale rozhodně to stojí za to, výběr je opravdu široký. Další věc, kterou se vám určitě vyplatí koupit v Ázerbájdžánu je čajový podnos, ať už skleněný, nebo porcelánový. Jak už jsme zmínili v předchozím článku, jedním z nejčastějších nápojů je zde čaj, proto je tady také široký výběr podnosů a konvic. Také tu seženete nespočet druhů čajů, které západní a střední Evropa vůbec nezná.

 

27. červen 2022
Dnes má svátek Ladislav

Počasí


logoNR1 

 

ALBATROS MEDIA RGB

 

logomotylek