Toužíte spatřit pravou poušť? Nemusíte na Saharu, máme je i u nás

Toužíte spatřit pravou poušť? Nemusíte na Saharu, máme je i u nás

www.Jupigo.com


„Možná vás to překvapí, ale s písečnými pouštěmi se můžete setkat i na několika místech České republiky. Nejsou to sice žádné Sahary s obrovskými dunami, ale pokud se je vydáte poznávat, budete určitě nadšeni tím, jaká pestrost se pod pojmem poušť vlastně skrývá,“ říká Tomáš Beňo z interaktivního serveru Jupigo.com, který přináší seznam těch nejzajímavějších českých pouští.

 pouste v cesku WEBSIZE

1. Písečný přesyp u Píst – kde žijí mravkolvi
Tato chráněná přírodní památka je jedním z posledních písečných přesypů ve středním Polabí. Unikátní a dodnes pohyblivá duna pochází už z období čtvrtohor a je domovem ohrožených druhů rostlin a živočichů, kteří žijí v prostředí vátých písků. Raritou jsou mravkolvi, hmyz žijící jinak převážně na jihu Afriky, jejichž larvy chytají své oběti – zejména mravence – do vytvořené pasti. Území rozkládající se na téměř čtyř hektarech je natolik vzácné, že bylo prohlášeno za evropsky významnou lokalitou Natura 2000.
Tip Jupigo: Vstup sem je povolen jen po značených cestách. Podrobnosti o celém výletu najdete na www.jupigo.com

 

2. Přesypy u Rokytna – nejrozsáhlejší česká poušť
Najdete je nedaleko Hradce Králové a vznikly tady už po ústupu ledovce v době mladšího pleistocénu nebo holocénu. I duny byly poměrně vysoké (na naše poměry), lidé je ale bohužel vytěžili a dnes jsou zarostlé borovým lesem. Přesypy se rozkládaly na poměrně velké ploše, ale část jich pak zničila zástavba, přesto jsou se svými sedmi hektary největší českou pouští.
Tip Jupigo:  Přesypy jsou volně přístupné v lese u křižovatky silnic na Chvojenec a Býšť.

 

3. Písečný přesyp u Vlkova – objevte písková jezera

pisecny presip u vlkova WEBSIZE
O tomto písečném přesypu jste se možná učili ve škole. Jedná se totiž o naši nejstarší a nejznámější „poušť“, která pochází z pleistocénu. Najdete ji v jižních Čechách a od roku 1954 je vedena jako přírodní rezervace s plochou 0,8 hektaru. Asi nejvíce splňuje naši představu o pouštích – její část je jako jedna z mála nepokrytá vegetací, nechybí tady vátý písek s dunami ani pískomilné rostliny a hmyz.
Tip Jupigo: Oblast přesypu není přístupná veřejnosti, ale můžete navštívit písková jezera v její blízkosti.

 

4. Vesecký kopec – hurá za střevlíky
Vlastně se jedná o vrchol na písečné duně, která stojí kousek od vesnice Veská v okrese Pardubice. Tento pískový přesyp dosahuje až 20 metrů výšky a je nejvyšší v Čechách. Jeho původ je ve vátých píscích z období mladšího pleistocénu, dnes je zalesněn borovými a dubovými lesy.
Tip Jupigo: Část přesypu je zcela písčitá a zůstává tak domovem vzácné pískomilné flóry a fauny – odborníci tady evidují na 108 druhů střevlíků!

 

5. Váté písky u Bzence – Moravská Sahara

vate pisky u bzence WEBSIZE
Touto národní přírodní památkou, která leží na Jižní Moravě u Bzence, prochází železniční trať, a právě díky ní byla unikátní oblast zachována – v okolí trati bylo totiž nutné zajistit bezlesý protipožární pás. Přesto je místem, kde žijí chráněné a ohrožené druhy živočichů, rostlin a hub. Moravskou Saharu, jak jí přezdívají, vytvořily sedimenty moře z mladších třetihor.
Tip Jupigo: Toto netradiční místo si můžete prohlédnout při procházce po značených cestách podél kolejí, které jsou po celý rok volně přístupné.

 

6. Semínský přesyp u Přelouče – motýlí poušť
Toto místo u Pardubic proslavil bohatý výskyt vzácných motýlích druhů a k jejímu označení jako národní přírodní památky jistě přispělo i to, že tady žije v ČR kriticky ohrožený druh poléhavé byliny kozince písečného.
Tip Jupigo: Písečná duna vznikla v období pleistocénu a unikátní je i výskyt přesypu: otevřená písčina se nachází na návsi obce Semín, druhá část v prostoru za bývalým pivovarem.

 

7. Písečný přesyp u Osečka – ráj všech houbařů

pisecny presip u osecka WEBSIZE


Písečný přesyp u Osečka je přírodní památka s písečnou dunou, která je zároveň lokalitou více než 80 druhů vzácných hub. Tento písečný přesyp vznikl v pozdním glaciálu, dnes ho hojně pokrývají borovice, mechorosty, lišejníky, a je domovem pískomilného hmyzu.
Tip Jupigo: Přesyp je dobře přístupný směrem od silnice I/38 i dálnice D11.

 

8. Písčina u Tuhaně – domov vzácných ploštic
Přírodní památka Písčina u Tuhaně je domovem pískomilných druhů rostlin a živočichů, přičemž hojně tady roste i ohrožený bělolist rolní a smělek sivý.
Tip Jupigo: Místo je rájem entomologů, kteří sem míří hlavně za vzácnými druhy ploštic.

 

9. Přesyp u Malolánského – lesní tajemství
Tento písečný přesyp v pardubickém okrese je součástí lesního komplexu. Dnes je hojně porostlý trávami a ostružiníky. Tajemný přesyp vátého písku z mladšího pleistocenu však může být – v případě těžby stromů, stále překvapením, byť spíše v podobě štěrkopísku.
Tip Jupigo: Přesyp je volně přístupný po lesní cestě mezi Veskou a Malolánským.


Pomocník na cesty, výlety i dovolenou
Pro dobrodruhy i rodiny s dětmi je tu nový interaktivní portál Jupigo.com, se kterým si během chvilky naplánujete cesty svých snů po České i Slovenské republice, Evropě a brzy po celém světě. Jupigo.com na jednom místě nabízí interaktivní mapy, výletní trasy, zajímavá a praktická místa, ubytování, restaurace i prostor pro ukládání zážitků z cest a mnoho dalšího. Najdete zde více než 1 000 výletních tras, 90 000 turistických cílů a aktivit i přes 1 000 000 ubytovacích zařízení. Na Jupigo si můžete bezplatně vybrat sestavené trasy výletů i poskládat vlastní unikátní cesty za dobrodružstvím.

 

 

 

Zdroj: www.Jupigo.com

Jupigo foto tomas beno WEBSIZE

27. červen 2022
Dnes má svátek Ladislav

Počasí


logoNR1 

 

ALBATROS MEDIA RGB

 

logomotylek