Kam v létě v Jižním Tyrolsku? Tady jsou tipy pro sportovce, milovníky dobrého jídla i vinaře

Kam v létě v Jižním Tyrolsku? Tady jsou tipy pro sportovce, milovníky dobrého jídla i vinaře

Západ slunce

Léto v Jižním Tyrolsku/Südtirol, provincii na severu Itálie, bude bo-haté na kulturní, sportovní a kulinářské akce. Tady je několik tipů, co byste neměli v Jižním Tyrolsku minout.

 

Pro milovníky historie
9. až 11. června: Jezdecká soutěž „Oswald von Wolkenstein“
Tradiční jezdecká slavnost, která se koná v oblasti Seiser Alm/Alpe di Siusi pod horou Schlern/Sciliar na oslavu slavného jihotyrolského rytíře a básníka Oswalda von Wolkensteina. Jezdecký závod je přehlídkou stře-dověkých dovedností. Turnaj zahájí středověká slavnost ve vesničce Kas-telruth/Castelrotto, kde se v pestrobarevném průvodu představí všichni účastníci. Turnaj pak odstartuje na hradě Trostburg ve Waidbrucku. Jezdci budou soupeřit v rychlosti a obratnosti.

 

Pro sportovce

tn Alta Badia Mountain Bike By Manuel Sulzer 3
17. června: Sellaronda Hero
Jeden z nejtěžších závodů horských kol na světě je dlouhý 82 kilometrů a vede srdcem Dolomit. Účastníci z celého světa překonávají nejkrásnější sedla Dolomit a absolvují 4200 výškových metrů.

8. července: Závod horských kol „Dolomiti Superbike“

Alta Badia Maratona dles Dolomites by Freddy Planinschek 4x
Další ze závodů horských kol v Itálii začíná ve vesničce Nied-erdorf/Villabassa v oblasti Tre Cime/3 Zinnen v Dolomitech, kde si zá-vodníci mohou vybrat mezi dvěma tratěmi – 113 km nebo 60 km. Organi-zátoři očekávají účast přes 4000 bikerů z celého světa. Na programu je i dětský závod „Dolomiti Superbike Junior Race“.


15. července: Noční běh kolem jezera Reschen

Bezecke zavody
V Jižním Tyrolsku se přes léto koná mnoho amatérských běžeckých zá-vodů - například noční běh kolem jezera Reschen/Resia, které je oblíbe-ným cílem fotografů – kouká z něj kostelní věž. Trať je dlouhá 15,3 km.

 

25. června a 2. července:
Okolo masivu Sella
Slavný okruh kolem masivu Sella, kde se v zimě po sjezdových tratích prohánějí lyžaři, se dá zvládnout i na kole po silnici. Během Sella Ronda Bike Day jsou silnice uzavřené dopravě. Letos to bude 25. června. Cestou se jede přes čtyři dolomitské průsmyky (Sella, Gardena, Pordoi a Campolongo). Silnice bude zavřená od 8.30 do 15.30 hod. a vyrazit sem může každý, kdo se na to jen trochu cítí. Odměnou jsou krásné výhledy na masiv Sella zapsaný na seznamu UNESCO.
Další z cyklistických svátků – Maratona dles Dolomites – se v Jižním Ty-rolsku koná 2. července. Klání, kterého se účastní 9 000 cyklistů z 35 zemí, začíná v La Villa/Stern v Alta Badii a končí v Corvaře. Závod-níci si vybírají z následujících tras: 138 km (zdolává se 4 190 výškových metrů), 106 km (3 090 m) nebo dá objet Sella Ronda, která měří asi 55 km (1 780 výškových metrů).

2. září: Den cyklistů Radtag Stilfserjoch
Cyklisté se mohou vydat i po trase etapy závodu Giro d' Italia. Jedná se o 48 serpentin a 1869 výškových metrů, která končí na 2760 metrů vyso-kém Stilfserjochu, jednom z nejvýšše položených alpských průsmyků. Legendární silnice bude od Trafoi uzavřena pro motoristy. Lze si tu udělat okružní jízdu přes sedlo Umbrailpass (2503 m) do švýcarské vesničky Santa Maria Val Müstair a zpět do jihotyrolského Glurnsu/Glorenzy.

16. září: Drei Zinnen Alpine Run
Jihotyrolský vysokohorský běh na Drei Zinnen/Tre Cime di Lavaredo ve-de ročně 1000 běžkyň a běžců snovými kulisami Sextenských Dolomit až k horské chatě Dreizinnenhütte pod stejnojmenným skalním masívem. Běh je dlouhý 17,5 km, překonává se zde výškový rozdíl 1350 metrů a jedná se o jeden z nejkrásnějších a nejtěžších horských běhů na světě.

 

Pro milovníky dobrého jídla

Alta Badia Peaks of Gastronomy molography it
Celé léto: Vrcholy gastronomie v Alta Badii
Osm michelinských šéfů, osm horských chat a osm barev duhy – takové bude léto v údolí Alta Badia. Koná se tu kulinářská akce Vrcholy gastro-nomie, kdy se na osmi horských chatách (Jimmi, Col Alto, Tablá, Bioch, Pralongiá a dalších) bude celé léto vařit podle receptů michelinských ku-chařů. Mottem letošního devátého ročníku jsou barvy duhy. Každý z šéfkuchařů si jednu vybral a přizpůsobil jí své menu. Jídla připravil na-příklad Norbert Niederkofler (bílá barva) z dvouhvězdičkové jihotyrolské restaurace St. Hubertus nebo Matteo Metullio z La Sirioly (žlutá).  Kromě barvy bude pokrm pečlivě spárovaný s vybraným vínem.

13. července: Večeře pod hvězdami
V historickém centru města Badia  v údolí Alta Badia vytvoří dlouhý stůl naproti schodům vedoucím do kostela San Leonardo a při úpatí hory San-ta Croce. Servírovat zde budou mezinárodní menu, které vytvořili majitelé místních restaurací. Rezervace nutná.

5. - 6. srpna: Mramor a meruňky v Laas
Laas v údolí Vinschgau/Val Venosta je pyšné na svůj mramor a meruňky výjimečné kvality, a tak si je připomíná akcí s bohatým kulturním pro-gramem. „Bílé zlato“ z Laas je díky jedinečné čistotě a tvrdosti známé da-leko za hranicemi země, meruňky mají jedinečnou chuť.

 

Pro milovníky přírody


Všechny čtvrtky až do 14. září: Túra při západu slunce
Ve čtvrtky v červenci, srpnu a až do 14. září se bude možné vydat v regionu Tre Cime Dolomity na západ slunce na vrchol hory Helm/Monte Elmo do nadmořské výšky 2150 metrů. Po pořádné náloži jihotyrolských knedlíků nebo nějaké jiné vyhlášené speciality se půjde k horskému jezeru Olperl, kde se poslední paprsky budou odrážet od vodní hladiny. Návrat gondolou do údolí.

 

Pro vinaře
28. srpna: Treffpunkt Wein
Bílá vína z jihotyrolského údolí Eisacktal/Valle Isarco patří mezi nejlepší v Itálii. Ochutnávat je můžete na vinařské akci Treffpunkt Wein v Brixenu/Bressanone, v místě exilu K. H. Borovského.

Pro milovníky umění
31. srpna až 3. září: Unika - výstava sochařů a řezbářů
Na výstavě v galerii Unika v městečku St. Ulrich/Ortisei bude možné si prohlédnout originální sochy řezbářů z údolí Gröden/Val Gardeny. Před-staví se tu dřevořezby z několika řemeslných dílen. Během třídenní akce se mohou návštěvníci seznámit s uměleckým zpracováním dřeva, pohovo-řit s řezbáři a udělat si obrázek o životě a tradicích zdejšího kraje.

 

 

Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na stránkách:

www.suedtirol.info

www.facebook.com/jiznityrolsko

www.instagram.com/visitsouthtyrol/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

trimedar

27. červen 2022
Dnes má svátek Ladislav

Počasí


logoNR1 

 

ALBATROS MEDIA RGB

 

logomotylek