Korsická příroda - Balzám na duši

Korsika, malý kontinent, který se nedá dokonale poznat ani za 100 let
Hledáte přírodní unikáty, nejdramatičtější a nejpozoruhodnější místa Evropy nebo impozantní styl architektury? Pak je ostrov Korsika, vzdálený 170 km od jihu Francie a 80 km od Itálie, tím pravým místem. Svým tvarem připomíná zatnutou pěst celoročně oděnou do zelené rukavice.

Bonifacio shutterstock 501866947 2

1.    Korsická příroda - Balzám na duši

Na Korsice najdete křišťálově čistou vodou a božský klid pro váš odpočinek. Celé pobřeží Korsiky lemují nádherné pláže. Stačí se vydat jen pár minut autem a karibské pláže jsou vám na dosah ruky. Panenská příroda, rozsáhlé plochy divočiny, čistý vzduch, krajina nedotknutá masovou civilizací, jsou jen jedny z mnoha aspektů, které Korsika pro turistiky nabízí a dělají ho jedinečným ve Středomoří.
2.    Pláže na východě a dramatické zálivy na severu
Pokud se chcete na Korsice především koupat, zamiřte na východní pobřeží s krásnými plážemi s bílým pískem a průzračnou tyrkysovou vodou. Stačí jen objet několik kruhových objezdů, tak častých na východním pobřeží a pláže na jinak rovinatém východě Korsiky, jsou vám k dispozici.
Chcete-li poznávat, začněte svou trasu na severu, na mysu Cap Corse. Čeká vás úchvatná scenérie dramatických zálivů i románské kaple se vzácnými Janovský malbami. Sever byl prodlouženou rukou Janova, a proto je tu výrazný vliv Itálie. Nevynechejte město Calvi s jeho nádhernou citadelou, které je prý rodištěm Kryštofa Colomba. Pokud budete mít štěstí, zastihnete trénink francouzských legií, které sídlí právě v pevnosti v Calvi a při obrovském štěstí se vám promluví jeden z CZ-SR vojáků sloužících právě v legiích.

Korsika shutterstock 501866947
3.    Region Porto a UNESCO přírodní rezervace Scandola
Sjezd z Calvi do Porta patří mezi nejkrásnější pobřežní a přírodní scenérie Korsiky. Malebné městečko Porto je výjezdovým bodem do přírodní rezervace Scandola, která byla vytvořena sopečnou činností a je zapsaná v UNESCO. Je více než 250 milionů let stará. Uchvátí vás svou krásou, tvary a vzácnou faunou a flórou, která na jiných místech ve Středomoří vyhynula. Zároveň je to jedno z míst Korsiky, kde si můžete užít potápění a sledovat fascinující podmořskou scenérii. V Portu se nachází jedna z mála zpřístupněných janovských věží, které tvořily důmyslný fortifikační systém po celém obvodu ostrova.
Další klenot leží za rohem. Po opuštění Porta čeká na Vás korsický Grand Canyon - Calanche de Piana. Červené porfyrové skály a cesta vytesaná do nich za Napoleona III. Ne náhodou dostal tento útvar přezdívku zvěřinec extravagantního Boha.
4.    Městečko Corte, korsické hory a adrenalin
Malebné horské městečko Corte leží v srdci Korsiky. Je to příjemné místo na přestávku při přechodu z východu na západ a opačně. Dodnes je tu cítit ducha největšího korsického hrdinu Pascala Pauliho s jeho majestátní sochou. V Corte s a nachází jediná univerzita na ostrově a městu dominuje městská citadela. Corte je zároveň výjezdovým bodem na horské túry. V blízkosti leží nejvyšší vrch Korsiky Monte Cinto (2 706 m). Netroufáte si na takové sousto? Nevadí, k dispozici máte několik desítek 2 000 a množství zajímavých horských stezek za úchvatnými vodopády, jezery a výhledy na Korsiku. Milujete přírodu a adrenalinové sporty? Alpinské vrásnění kromě nádherných hor přineslo Korsice i unikátní kaňony, kde se v plném proudu provozuje Canyoning.

UNESCO rezervace Scandola shutterstock 501866947
5.    Hlavní město Ajjacio a Napoleon kam se podíváte
Nejznámějším rodákem, který přinesl Ajacciu titul císařského města a Korsice věčnou slávu, je první císař Francie, velký imperátor Napoleon Bonaparte. Zhlédněte jeho rodný dům, renesanční katedrálu, kde byl pokřtěn a další skvosty, které zde rodina Napoleonovců zanechala. Věděli jste, že Platz Austerlitz není jen u Brna? Druhý můžete obdivovat právě v Ajacciu a najdete zde seznam všech významných válek, které velký Císař vyhrál. Jste fanouškem malířského umění? V tom případě doporučujeme Muzeum Fesch, s druhou nejlepší sbírka italského umění po pařížském Louvru.
6.    Impozantní Bonifacio s nočním životem a vápencovými útesy
Navštivte Bonifacio, které je považováno za drahokam korsické koruny. Domy postavené na vápencových útesech z bílé barvy, pokryté zelenou makchií, které dosahují až do výšky 80m. V městských uličkách vládne neopakovatelná atmosféra, zejména ve večerních hodinách. Po prohlídce horního části města určitě nevynechejte okružní plavbu lodí kolem tohoto poloostrova a výlet na blízké ostrovy Lavezzi, které vám nabídnou opravdovou divočinu s nádhernými plážemi. Můžete zde zažít mix Itálie a Francie a výhled na 12km vzdálenou Sardinii. Pokud po ní zatoužíte, jezdí zde pravidelná lodní linka mezi Korsikou a Sardinií. Jih Korsiky lemují nejkrásnější pláže Korsiky jako Santa Giulia nebo

Palombaggia, takže neváhejte a užijte si tento korsický Karibik.

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj, foto: FIRO-tour

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

coel

14. červenec 2020
Dnes má svátek Karolína

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže