Dotýkati se je na zámku v Děčíně povoleno

Dotýkati se je na zámku v Děčíně povoleno  

DSC 0084
Zámek v Děčíně rozšiřuje v nové sezóně svou nabídku. Pozornost zaměřil na osoby se zrakovým postižením, protože to, že člověk nevidí, ještě neznamená, že nemá zájem o historii. Obecně platí, že klasické prohlídky památek nezohledňují potřeby zrakově postižených návštěvníků, ať už jde o způsob výkladu, tempo prohlídky či jen běžným zákazem dotýkat se vystavených exponátů. Proto zámek Děčín připravil pro novou sezónu projekt, usnadňující prohlídku lidem se zrakovým postižením, kteří mají rádi historii a památky. Prozatím je speciálně upraven jeden prohlídkový okruh, během něhož si návštěvníci budou moci osahat některé části mobiliáře nebo porovnat materiály. Vyškolení průvodci pak přizpůsobí výklad návštěvníkům se zrakovým postižením. V případě větších skupin doprovodí prohlídku i asistent průvodce.

DSC 0018

„Na tyto speciální haptické prohlídky je nutná předchozí rezervace na tel. 775 862 639, 412 518 905 nebo na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Přestože haptické prohlídky jsou určeny především slabozrakým a nevidomým návštěvníkům, v případě zájmu je mohou využít všichni ti, kteří si chtějí vyzkoušet jaké to je, žít ve tmě, která nekončí,“ uvádí Ing. Iveta Krupičková, ředitelka zámku Děčín. „Poprvé bude možné haptické prohlídky zámku Děčín absolvovat v sobotu 1. dubna během akce Otevírání zámeckých zahrad, a to v 10 nebo ve 14 hodin. I na tento den prosíme o rezervaci předem,“ dodává Iveta Krupičková.

DSC 0032

Jeden z nejnavštěvovanějších zámků severních Čech, zámek Děčín, je známý svým celoročním provozem. 1. duben bude letos dnem, kdy se znovu otevřou po zimní přestávce v celé své kráse také zámecké zahrady. Tradiční Odemykání zámeckých zahrad zahájí turistickou sezónu roku 2017. Pro návštěvníky je v ten den připraven bohatý doprovodný program a zcela nově prohlídky první části zrestaurované výmalby Čajového pavilonu v jižních zahradách. A protože odemykání zahrad vyšlo právě na první dubnový den, je možné navštívit speciální aprílovou prohlídkou zámku. Probíhat budou samozřejmě i prohlídky všech tří okruhů a přístupné budou i všechny tři probíhající výstavy Děčínské hodinárium v podkroví, výstava historických kočárů v konírně i divadelní výstava Za oponou v zámecké kuchyni. Nová je prohlídka pro osoby se zrakovým postižením. Zámek v Děčíně se tak chce stát přátelským místem také pro tyto návštěvníky.

 DSC 0004

Dubnové akce na zámku:
1.4. Odemykání zámeckých zahrad. Od 1. dubna budou moci návštěvníci opět korzovat nejen po jarních terasách zámeckých zahrad. Po zimním spánku se probouzí i některé prohlídkové okruhy. Jedním z nich je i okruh Barokní perly, jehož součástí je výstava Chrámový poklad, která vznikla z prostředků Evropské Unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
9.4. koncert Jarní dialogy – MHF Lípa Musica představí skladby A. Dvořáka, F. Schuberta či M. Ravela. Tóny skladeb zazní v Knihovním sále od 17 hodin za zvuků harfy, violoncella, flétny a houslí.
17.4. Pohádková pomlázka v Růžové zahradě proběhne formou hledání velikonočních vajíček s komteskami. Zámecká koleda s hrou bude obohacena soutěžemi a výtvarnou dílnou. Akce proběhne od 14 do 17 hodin. V 15 hodin na děti čeká loutková pohádka Kouzla skřítků v prostorách Sala terreny v Růžové zahradě.
29.4. Mezinárodní den tance je připraven jak pro děti v dopoledních hodinách, tak pro dospělé odpoledne. Tančit se bude od 10 hodin dopoledne až do večera v jižních zahradách, Knihovním i Rohovém sále. Mezinárodní den tance je den, kdy se tančí všude a nejinak tomu bude i na děčínském zámku. Závěr dne bude ukončen v zámecké restauraci Tango tančírnou.
30.4. od 15 hodin se jižní zahrady děčínského zámku stanou místem setkání čarodějnic a dalších pohádkových bytostí, které mají pro zvídavé a odvážné děti připraveno plno úkolů. Proběhne zde Čarodějnická stezka odvahy se závěrečným opékáním buřtů.

 

 

 

 

Zdroj, foto: zámek Děčín

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kGR

 

 

 


____________________________________________________________________

29. červen 2022
Dnes má svátek Petr a Pavel

Počasí


logoNR1 

 

ALBATROS MEDIA RGB

 

logomotylek