Šlápněte do pedálů společně s dětmi. Podle čeho vybírat?

Šlápněte do pedálů společně s dětmi. Nejdřív ale vyberte správné kolo
Podle čeho vybírat? Poradíme vám

HarfaSport DetiKola 10 DSC 3899 2
Máma a táta ví všechno nejlíp. O hračkách, svačinách, pohádkách i výběru kola. Nebo ne? Rodiče, kterým záleží na bezpečném počínání svého potomka, se v některých oblastech rádi svěří odborníkům. Všechno totiž opravdu vědět nemusí. Třeba právě ve chvíli, kdy se z jejich malého chodce a běžce pomalu stává cyklista.
Od odrážedla k bicyklu
Ideální čas, ve kterém by mělo dítě projevit zájem a chuť o jízdu na kole, podle psychologů neexistuje. Když sousedovic Janička drandila už od tří let, neznamená to, že Petřík musí začít nejpozději ve dvou a půl. Vývoj dětí nelze naplánovat. Můžeme jim ale nabídnout možnost, jak krásy jízdy na dvou kolech poznávat nenásilně. Od toho jsou odrážedla, kola bez pedálů. Naučí ratolest držet rovnováhu, získat cit pro řízení i odhad vzdálenosti.

KOLADOKOLA A5
Mělo by být lehké, dítě musí pohodlně dosáhnout na řídítka, a pokud sedí, pak i nohama na zem. Opravdu nejlepší je zajít s dítětem do prodejny kol osobně a vybrat podle jeho vzrůstu i barevných preferencí. Miliony rodičů je totiž ověřeno, že na bike s obrázky Hello Kitty nebo růžovofialovými poníky kluci prostě nesedají.
Malé kolo, také kolo
Kdo překonal odrážecí fázi, může se směle stát skutečným cyklistickým potěrem. Dětská kola se vyrábějí ve velikostech 12, 16, 20, 24 i 26 palců. První dvě bývají vybavena pomocnými kolečky a protiběžnou brzdou čili torpédem. Dítě tak nepotřebuje mačkat brzdu na řídítkách, zastavuje zpětným záběrem pedálů. Čím větší jezdec je, tím vybavenější kolo mu můžete pořídit. I tady platí, že jedna návštěva specializovaného obchodu vydá za deset hodin brouzdání po internetu, ale je to na vás.
„Potomek sedící na kole by měl pohodlně dosáhnout nohama na zem. Důležité je také, aby u větších kol dokázal zmáčknout brzdovou páku a kolo nebylo tak těžké, že ho sám nezvedne. Výbavu jako přesmykač nebo odpruženou vidlici mívají až kola dvacetipalcová. Tam je pak vhodné dívat se na technické zpracování, použité materiály a snadnost ovládání,“ doporučuje Antonín Dymák z pražského Harfasportu. Na každý pád by podle něj měly děti jezdit na bicyklech s krytem řetězu.
Každé dva roky nové
Už slyšíme ty komentáře. Zbláznili jste se? Kde na to mám brát? To radši čtyřleťákovi koupím rovnou dvacítku, však doroste. Ale chtěli byste nosit o tři čísla větší boty nebo se potápět s dětským šnorchlem? Nepotřebujete snad odborníky, aby vám říkali, jaká zdravotní rizika a nepohodlí hrozí dětem při jízdě na nevhodném kole. Odborníka ale potřebujete, pokud se rádi dvouletému dilema vyhnete. Najdete ho v Harfasportu a doporučí vám Kola Dokola.
Speciální služba garantující zpětný odkup bicyklu, z něhož vaše ratolest vyrostla, se těší velkému zájmu rodičů. Je to jednoduché. Ve chvíli, kdy v Harfasportu koupíte dětské kolo, nabídnou vám, že až bude potomkovi malé, odkoupí ho od vás zpátky. Po nacenění dostanete certifikát s hodnotou odkoupeného kola a můžete malému bikerovi pořídit vyšší model. Plusem navíc je sleva na cyklistické doplňky. Kola Dokola se ujala v mnoha pražských i mimopražských rodinách. Projekt je finančně výhodný, rodiče se navíc mohou spolehnout na školený a zkušený personál sportovní speciálky.
Bezpečně především
Pokud mluvíme o malých dětech a jejich začátcích v sedle bicyklů, nesmíme opomenout otázku bezpečnosti. Cyklistická přilba je naprostou samozřejmostí, děti a mládež ji musí při jízdě na kole povinně nosit do 18 let. Stejně jako u kol – poraďte se s odborníky, nechejte si předvést několik typů přileb a společně s dítětem vyberte. Navíc teď do konce května při nákupu nového dětského kola dostanete v Harfasportu dětskou helmu jako dárek.
Malá kola je fajn označit reflexním praporkem umístěným ke středu zadního kola. Při jízdě jinde než na dvorku se hodí reflexní vesta, pásky a nášivky na oděvu. I malé děti mají mít na kole světla, zvonek a odrazky. Proti oslnění se osvědčují kvalitní brýle.
Těžko na cvičišti…
Naučit dítě jezdit na kole je jednodušší, než ho připravit na skutečný provoz ve městě. Před prvním pořádným výletem si udělejte projížďku na dopravní hřiště. Společně vyzkoušíte jízdu na semaforech, pohyb při okraji vozovky, připomenete si taky význam základních dopravních značek.
Nakonec ta vytoužená chvíle přijde. Stojíte před domem, nasazujete helmy, umisťujete bidony, kontrolujete tachometry. Je čas vyrazit. Děti vždy uprostřed rodinného pelotonu. Směr? Třeba Divoká Šárka, Veltruský park nebo modřanská cyklostezka okolo Vltavy. Krásné zážitky a šťastný návrat přejeme!
TIPY:
 Dětské kolo Author Ultima 24 je 18ti rychlostní model na pevném duralovém rámu, který díky své geometrii a zejména prohnuté horní rámové trubce s malou závodnicí "poroste" a umožní velmi snadný nástup i sestup z kola.
Cena 7690 Kč.
 
Dětské kolo Scott Contessa JR 12 nabízí klasický trendy vzhled a velmi nízkou pozici horní rámové trubky. Cena 6390 Kč.
 

Giro ME2 Rodiče, kteří si uvědomují důležitost bezpečnosti svých ratolestí při jízdě na kole, osloví přilba s jednoduše ovladatelným upínacím systémem, odolnou skořepinou, větráním, síťkou proti hmyzu a bezpečnostní sponou na řemínkách. To vše nabízí Giro  Me2 v pěti vydařených designech...
Cena 749 Kč.

Pro bikerský potěr je tu dětská přilba Scamp, která se svým designem inspirovala u špičkového modelu pro dospělé Montaro.
Cena 1099 Kč.
 
Dětský dres Castelli Veleno Kid JR 2016. Cena 1590 Kč.

 

Zdroj, foto: www.harfasport.cz

14. červenec 2020
Dnes má svátek Karolína

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže