Jak vybrat sjezdovky? Nechte si poradit a zkuste bazar

Jak vybrat sjezdovky? Nechte si poradit a zkuste bazar

www.lyzebrani.cz.

 N1B4128

Koupit sjezdové lyže je poměrně alchymie. Zvlášť pro začátečníky. Slalomky, obřačky nebo allmountain? Jakou zvolit délku a šířku? Salomon, Dynastar, Atomic, Völkl, Rossignol či jinou světovou značku? Na místě je i otázka, zda pořizovat lyže nové. A nejen v případě, že je kupujete pro děti, které potřebují s ohledem na růst každý druhý rok jiné.

Udělejte si jasno
Než se vydáte do prodejny, je třeba si udělat v několika ohledech alespoň nahrubo jasno.

1. Jaké jsou vaše dovednosti? Budete jezdit rekreačně, nebo sportovně a kolik hodin denně?
2. V jakých terénech se budete pohybovat nejčastěji (náročnost, upravené tratě, volný terén…)?
3. Jak rychlou jízdu preferujete?
4. Měli byste znát výšku a váhu.
5. V neposlední řadě je dobré mít i představu, jak často se do hor budete vydávat a tedy – jak se vaše lyžařská technika a zdatnost budou vyvíjet.

 N1B4108

Tím příběh nekončí
Je toho však ještě víc, co určuje, které lyže jsou ty pravé právě pro vás. Navíc mnohdy není možné na všechny otázky nalézt odpověď, zvlášť pokud začínáte.
„Výběr lyží je natolik specifická věc, že je nutné se poradit s odborným personálem. Důležité je vědět, že všechny renomované značky jsou na podobné úrovni. Nicméně čtyři z pěti slalomových lyží budou mít jiné vlastnosti. Od Salomonu je více tolerantní, lyžař se na ní lépe sveze. Dynastar je zase závodně agresivní a tak dále. Platí také, že pokud rádi sjezdujete rychleji, na rekreační lyži v ceně do devíti tisíc korun nebudete mít z jízdy dobrý pocit,“ říká odborník Zdeněk Hnát, který už pátým rokem pořádá akci Hlavenecké Lyžebraní, kde můžete v listopadu, prosinci i v lednu vybírat z nových, ale především použitých lyží za velkoobchodní ceny.

 N1B4130

„Bazarovky“ ANO
Bazarové vybavení je u milovníků sněhu oblíbené. Hlavním argumentem je samozřejmě cena, vždyť špičkové nové modely přijdou až na desetitisíce. Z druhé ruky je ovšem pořídíte o více než polovinu levněji. Kvalitní, méně použité zboží za nižší ceny se vyplatí například pro děti, které rostou a je nutné pravidelně měnit nejen lyže, ale i lyžáky a oblečení. Bazarové lyže navíc neztrácejí na ceně. Za rok či dva je prodáte za podobný peníz, jako jste pořídili. Pokud tedy lyžujete častěji, vyplatí se finančně víc než využití služeb půjčoven.
„Pro představu: bazarové lyže s vázáním nabízíme v rozmezí od pěti set korun do čtyř tisíc za ty nejlepší, přičemž původní ceny se pohybovaly mezi osmi až třiceti tisíci. Máme jich kolem šesti tisíc párů, čili si vybere každý. Pocházejí z půjčoven a testovacích center v Rakousku, Švýcarsku a Francii. Lyže jsou rok až tři staré a na všech je udělaný velký servis včetně voskování. K tomu máme běžky, snowboardy, boty i nové oblečení za výrazně výprodejové ceny. Třeba lyžařské kalhoty v hodnotě kolem deseti tisíc za patnáct stovek, funkční prádlo Hally Hansen za tři čtyři stovky atd. Lyže máme i nové a nechybí dětský sortiment,“ vypočítává organizátor Lyžebraní.
Při výběru je důležitá výška i šířka lyží. Liší se samozřejmě podle pokročilosti. Pravidlo zní – délka u začátečníků po nos, někteří doporučují kvůli jistotě ještě kratší. Nezapomeňte se zaměřit i na vázání a výběr bot. Statistiky říkají, že si lyžaři z devadesáti procent vyberou „přeskáče“ moc velké. „To způsobuje, že jim je pak na sjezdovce zima a přenos váhy na hranu není tak přesný. Je dobré mít při nákupu s sebou lyžařské ponožky, případně si nechat nohu i přeměřit. U dětí je důležitá i váha vázání, někdy půjčovny montují na dětské lyže vázání juniorské o 200 až 300 gramů těžší, což je pro malé lyžaře moc. Každopádně vám v každé prodejně musejí umět fundovaně poradit. Podle toho poznáte dobrý obchod,“ zdůrazňuje odborník.
Lyžebraní
Pokud potřebujete vybavení na hory, první Lyžebraní se koná v Hlavenci, jen 20 minut od Černého Mostu (R10, EXIT 17), a to od pátku do neděle 27. až 29. listopadu, pak také dva následující víkendy. Na místě vám lyže seřídí i s potvrzením.

 

Zdorj, foto:  www.lyzebrani.cz; xantipa

19. srpen 2019
Dnes má svátek Ludvík

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek