Spectaculare 2019: Jon Hopkins, Apparat, Luke Howard, Phil France, Catching Flies či Daniel Brandt (14. 2. – 3. 4. 2019, Praha)

Spectaculare 2019: Jon Hopkins, Apparat, Luke Howard, Phil France, Catching Flies či Daniel Brandt
(14. 2. – 3. 4. 2019, Praha)

SPECTACULARE 2019

Spectaculare opět přiveze do Prahy žhavá jména současné světové elektronické, ambientní, experimentální jazzové a soudobé hudby. O slavnostní zahájení šestého ročníku festivalu se 14. 2. v divadle Komedie postará taneční performance Rafales choreografa Bernarda Bertranda. Během šestého ročníku festivalu se v Praze představí například britská hvězda současné elektroniky Jon Hopkins, německý producent a člen Moderat Sascha Ring ve svém projektu Apparat či australský pianista a skladatel neoklasické hudby Luke Howard. Na večeru labelu Erased Tapes nebude chybět berlínský skladatel a experimentátor Daniel Brandt. Mezi dalšími jmény figuruje například londýnský producent Catching Flies, skladatel, kontrabasista a člen Cinematic Orchestra Phil France, ruský elektro-akustický projekt Long Arm,  violoncellista Peter Gregson či výrazná osobnost ambientní hudby – skladatel Rafael Anton Irisarri. V doprovodném programu se objeví filmové projekce, divadelní představení i hudební workshopy. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji GoOut. Kompletní program je k dispozici na www.spectaculare.eu

 Jon Hopkins

Jon Hopkins po pěti letech v Praze
Jedním z headlinerů festivalu Spectaculare 2019 je Jon Hopkins, který v sobotu 9. března obsadí Forum Karlín. Jeden z předních hudebníků elektronické scény se po pěti letech vrací do Prahy, aby představil své aktuální album Singularity. Intimní, tříštivou elektroniku z předchozí desky Immunity, která Hopkinsovi v roce 2013 vynesla už druhou nominaci na prestižní Mercury Prize, posunul autor na novém albu opět dál – k experimentům se stavy transu a meditace. V Singularity se tak mísí několik přístupů od minimalistického techna přes chorály, sólové klavírní party až po psychedelický ambient. Během večera se dále představí hravá elektronika projektu Indian Wells, propojující prvky ambientu, glitche i abstraktní hudby či experimentálního techna, a domácí duo Bratři se svým setem na pomezí techna a experimentální elektroniky, doplněným o živé bicí.

 Luke Howard

Apparat představí novou desku

Dalším headlinerem festivalu Spectaculare, který patří mezi nejzajímavější tváře současné elektronické hudby, je německý producent Sascha Ring aka Apparat. Zavítá do Prahy po šesti letech se zbrusu novým sólovým albem, které původní elektroniku organicky propojuje s akustickým zvukem. V posledních letech se věnoval zejména projektu Moderat, uskupení, které si nyní dalo tvůrčí pauzu, aby se členové mohli věnovat svým dalším projektům. Výsledkem je právě nové album, které Apparat vydává letos na jaře na značce Mute. Pražský koncert v rámci turné k desce proběhne ve středu 3. dubna ve velkém sálu pražské Lucerny.

 irisarri photo credit alex leonard

Showcase tří prestižních labelů: Erased Tapes, Gondwana a Project: Mooncirle
Inovativní berlínský kolektiv Project: Mooncircle představí ve středu 20. února v klubu Futurum ruský elektronicko-akustický projekt Long Arm, za kterým stojí petrohradský multiinstrumentalista Georgy Kotunov. Ten přiveze své třetí studiové album Darkly, kde v atmosférických skladbách okořenil svou lásku ke klavírní hudbě a jazzu. Večer doplní nováček značky, talentovaný berlínský producent TakeLeave a americký downtempo projekt KRTS.
Ve čtvrtek 28. února se v pražském Paláci Akropolis představí v pořadí již třetí showcase prestižního experimentálního labelu Erased Tapes. Hlavní hvězdou večera bude Daniel Brandt, spoluzakladatel německého elektroakustického ansámblu Brandt Brauer Frick. Brandt v říjnu vydal už své druhé sólové album Channels – podmanivou a dobrodružnou nahrávku, ve které nechybí dunivé trombóny, rytmicky se prolínající kytary ani valivé a přitom hravé bicí. Druhým zástupcem bude americký objev, zpěvák David Allred.


Na večeru manchesterského vydavatelství Gondwana, který proběhne ve čtvrtek 21. března v divadle Archa, vystoupí jako hlavní hvězda skladatel, kontrabasista a producent Phil France. Člen legendárních Cinematic Orchestra vydal v létě loňského roku své druhé sólové album Circle. Druhým zástupcem této nadstylové nu-jazzové značky pak bude talentovaný neo-soulový kvartet Noya Rao a jako třetí projekt se představí elektronicko-jazzové duo Sunda Arc.

 

Soudobá klavírní hudba v Hlaholu či upravené Bachovy suity v Rudolfinu
Spectaculare se zaměří také na lokace, ve kterých se většinou koncerty elektronické hudby neobjevují. Australský skladatel Luke Howard představí ve čtvrtek 14. března ve výjimečném secesním prostoru pražského Hlaholu své triumfální cinematické hudební putování. V roce 2018 vydal u prestižního britského labelu Mercury KX své třetí sólového album Open Heart Story, které zkoumá roztříštěné vztahy, dětské vzpomínky a plynutí času. V pondělí 25. března v Sukově síni pražského Rudolfina představí londýnský skladatel a cellista Peter Gregson dílo Johanna Sebastiana Bacha v moderním zpracování se syntezátory a violoncellovým kvintetem. Za projektem s názvem „Bach Recomposed“ stojí německé vydavatelství Deutsche Grammophon.
 Genadiev Synchronicity
Od tanečního duetu po světelnou instalaci geometrických linií
Festival v letošním roce také významně rozšířuje taneční a divadelní program. Šestý ročník Spectaculare zahájí choreograf Benjamin Betrand s uhrančivým představením Rafales. Taneční duet jako vlnění v poryvech větru se v den svátku zamilovaných, ve čtvrtek 14. února odehraje v prostorách divadla Komedie. Další, opět taneční, performance se uskuteční ve čtvrtek 7. března v karlínských Kasárnách. Svou světelnou instalaci geometrických linií s názvem Synchronicity představí Stanislav Genadiev. Bulharský performer, choreograf a hudebník zde zkoumá složitý vztah člověka k okolnímu světu v interakci s hypnotickými audiovizuálními efekty. Závěr divadelního programu pak nabídne představení Everywhen. V divadle Alfred ve dvoře se v úterý 26. března odehraje tato intermediální performance o neustále rotaci dějin, která má ambice diváka naprosto pohltit: artistním tanečním výkonem, podmanivou hudbou i závratně rotujícími 3D vizuály.

 

Všechny odstíny downtempa
Londýnský producent Catching Flies, který v úterý 26. února vystoupí v holešovické La Fabrice, umí ve své něžné elektronice vystihnout takřka všechny odstíny downtempa: od hip hopu, soulu až po jazz. Jeho hudba osloví fanoušky Flying Lotus, Caribou či hlavně Bonobo, se kterým v roce 2014 projel velké evropské turné. Hudebník, o kterém odborné časopisy píší jako o jménu, které bude rezonovat v roce 2019, vystoupí v Praze úplně poprvé. Druhým hostem večera bude teprve 22letý producent Poté, původem z Karibiku, který ve své tvorbě jedinečným způsobem prolíná hudbu i nástroje různých kultur a oblibu nalézá zejména v bicích a perkusivních nástrojích a svém osobitém vokálu.

 

Pocta field recordingu
Ve středu 20. března si na své přijdou milovníci ambientní hudby. V CAMPu vystoupí jedna z nejpozoruhodnějších osobností tohoto žánru – americký skladatel a hudebník Rafael Anton Irisarri. Ve svých melodiích propojuje moderní vážnou hudbu, terénní nahrávky i mohutné drony do abstraktní atmosféry na hraně snu a reality. Irisarri je známý také z projektu The Sight Below, se kterým se před 10 lety vůbec poprvé představil domácímu publiku. Součástí večera bude rovněž britský multiinstrumentalista, skladatel a zvukový designér Simon Scott, který se od bubnování v legendární shoegaze skupině Slowdive dostal až k delikátnímu ambientu, do něhož vplétá terénní nahrávky. V Praze představí své zbrusu nové album Soundings, které vychází v únoru na kultovní londýnské značce Touch. Scott také v rámci festivalu povede svůj workshop právě o fenoménu field recordings.

 

Spectaculare na plátně – pět filmových projekcí s hudební tématikou
Festival Spectaculare i letos doplní několik dokumentárních projekcí. Ty budou uvedeny v kině Světozor a Biu Oko. Diváci se mohou těšit na filmový portrét představující skladatele, klavíristu a držitele Oscara ve filmu Ryuichi Sakamoto: CODA. Dále na experimentální snímek Arcadia zachycujícíí pomocí elektroakustické hudby krásu, brutalitu a šílenství venkovské Británie a na inspirující film Parasol Peak, ve kterém  Manu Delago vede skupinu hudebníků na vysokohorské expedici v Alpách. Atmosféru divoké berlínské hudební scény 80. let v plné síle a s hvězdným obsazením přiblíží snímek B-Movie: zvuk a rozkoše západního Berlína. Reunion legendární anglické kapely představí svérázný dokument Pulp: o životě, smrti a supermarketech. Undergroundové hudební hnutí na přelomu 80. a 90. let dokumentuje filmové dílo Beautiful Noise, zaměřené na populární dream popová uskupení. Jednotné vstupné na všechny projekce je 130 Kč.


Kompletní program najdete na webových stránkách www.spectaculare.eu

Vstupenky na festival Spectaculare jsou k dostání v předprodeji GoOut.

Předprodej: goout.net/cs/festivaly/festival-spectaculare-2019

Facebook: fb.com/festivalspectaculare

Instagram: instagram.com/spectaculare_music/


Více informací na www.spectaculare.eu

 

PROGRAM: Spectaculare 2019 (14.2. – 3. 4. 2019)

14. 2. Rafales - Slavnostní zahájení festivalu Spectaculare 2019
Divadlo Komedie, 20:00
Cena 300 Kč, studenti 200Kč.
Facebook: fb.com/events/497268360680091/

19. 2. | Ryuichi Sakamoto: CODA
BIO OKO, 18:00
režie: Stephen Nomura Schible
FB event: fb.com/events/2092945007458637/

20.2. Project: Mooncircle - Long Arm, TakeLeave, KRTS + Anna Gieseking (DJ set)
Futurum Music Bar, 19:30
Cena v předprodeji 400 Kč,  na místě 450 Kč.
Facebook: fb.com/events/549214485552562/

26.2. Catching Flies + Poté
La Fabrika (Slévárna), 19:30
Cena v předprodeji 350 Kč, na místě 450 Kč.
Facebook: fb.com/events/281280582560326/

28.2. Erased Tapes showcase Vol. 3: Daniel Brandt + David Allred
Palác Akropolis, 19:00
Cena v předprodeji 400 Kč, na místě 500 Kč.
Facebook: fb.com/events/364979097585160/

5.3. | Pulp: A Film about Life, Death and Supermarkets
Kino Světozor, 20:45
režie: Florian Habicht
Účinkují: Jarvis Cocker, Nick Banks, Candida Doyle, Richard Hawley
FB event.: fb.com/events/366986753883794/

6.3. | Beautiful Noise
Kino Světozor, 20:45
režie: Eric Green
Účinkují: Trent Reznor, Wayne Coyne, Andy Bell, Robin Guthrie, Robert Smith
FB event: https://www.facebook.com/events/2116279141996156/

7. 3. Genadiev: Synchronicity + DJ Genda
Kasárna Karlín, 20:00
Cena v předprodeji 250 Kč, na místě 250 Kč.
Facebook: fb.com/events/2197226670607335/

9.3. Jon Hopkins + support: Indian Wells, Bratři
Fórum Karlín, 20:00
Cena v předprodeji 690 Kč, na místě 790 Kč.
Facebook: fb.com/events/514820202332825/

14.3. Luke Howard + James Heather
Hlahol, 19:30
Cena v předprodeji 550 Kč, na místě 650 Kč.
Facebook: fb.com/events/568436010237167/

18.3. | Arcadia + předfilm Manu Delago – Parasol Peak
BIO OKO, 20:30
Arcadia, režie: Paul Wright
Parasol Peak, režie: Johannes Aitzetmüller & Jeb Hardwick
FB event: fb.com/events/2212798408961314/

20.3. Rafael Anton Irisarri & Simon Scott
CAMP, 20:00
Cena v předprodeji 300 Kč, na místě 400 Kč.
Facebook: fb.com/events/601982633548757/

21.3. Gondwana - Phil France, Nayo Rao, Sunda Arc
Divadlo Archa, 19:30
Cena v předprodeji: 500 Kč, na místě 600 Kč na místě.
Facebook: fb.com/events/230111187768045/

25.3. Peter Gregson + violoncello quintet
Rudolfinum – Sukova síň, 19:30
Cena v předprodeji 650 Kč, na místě 750 Kč.
Facebook: fb.com/events/349371118978359/

26.3. Everywhen
Alfred ve dvoře, 20:00
Cena 250 Kč, studenti 150 Kč.
Facebook: fb.com/events/2072716116146270/

28.3. Hatti Vatti live + Midub live + Kiyoko DJs
Cross, 20:30
Cena v předprodeji 200 Kč, na místě 250 Kč.
Facebook: fb.com/events/2117047828387234/

1. 4. | B-Movie
BIO OKO, 20:30
Režie: Jörg A. Hoppe, Klaus Maeck, Heiko Lange
FB event.: fb.com/events/393901284710449/

3.4. Apparat
Lucerna - Velký sál, 19:30
Cena v předprodeji 690 Kč, na místě 790 Kč.
Facebook: fb.com/events/2223274957953172/

----------------------------------

Workshopy – vstup na workshopy je zdarma po předchozí registraci na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.">
21.2. od 18:00, Futurum: Gordon Gieseking – Album Release: Physical and digital distribution
19.3. od 18:00, CAMP:  Simon Scott - Field recordings
20.3. od 18:00, CAMP: Rafael Anton Irisarri – Ableton Masterclass
22.3. od 18:00, Archa: Matthew Halsall – Jazz Label Strategy

5. červenec 2020
Dnes má svátek Cyril a Metoděj

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže