Příbuzní nemocných dětí hospitalizovaných ve FN v Motole dostali nové pokoje

Příbuzní nemocných dětí hospitalizovaných ve FN v Motole dostali nové pokoje

IMG 0030
14 zrekonstruovaných pokojů ve čtvrtek společně otevřeli zástupci Fakultní v Motole a Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda. Nemocniční ubytovnu nejčastěji využívají rodiče nejmladších motolských pacientů.


Nové zázemí vyžadovalo úpravy v hodnotě téměř 1 milionu korun, na kterých se společně podílel jak nadační fond, tak sama nemocnice. „Prostředky na rekonstrukci podlah, výmalbu a sanitu jsme získali dražbou obrázků našich dětských pacientů. Dům Ronalda McDonalda nám věnoval potřebný nábytek a nechybějí ani dekorace v podobě obrazů naší bývalé pacientky, ilustrátorky Elišky Podzimkové,“ řekla k realizovaným změnám tisková mluvčí nemocnice Pavlína Danková.


Slavnostního otevření se zúčastnil ředitel Fakultní nemocnice Miloslav Ludvík, ředitel Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda Marek Šedivý, autorka obrazů Eliška Podzimková i motolští lékaři. „Jsem vděčný za to, že nemocnice umožňuje ubytování doprovodů dětí léčených na naší klinice, a že se nyní povedlo významně zlepšit prostředí na ubytovně. Málokdo si umí představit, pod jakým celodenním psychickým tlakem jsou doprovázející rodiče našich hospitalizovaných pacientů a tak je nesmírně důležité, aby si mohli odpočinout v hezkém prostředí. Odpočatí a dobře naladění rodiče jsou pak naopak velkou podporou pro nemocné děti. Zajištění důstojného ubytování pro rodiče nemocných dětí a umožnění dobrého kontaktu nemocného dítěte se zbytkem rodiny je naší dlouhodobou prioritou“, říká primář kliniky dětské hematologie a onkologie a zároveň člen správní rady Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda Vladimír Komrska.


„Možnost dodat postele a noční stolky do pokojů rodičů nemocných dětí nás nadchla, do jejich výroby jsme dali veškerou poctivost a lásku k naší práci. Rodiče aspoň budou spát na postelích z masivního dřeva, ve kterých je ukryta energie přírodního dřeva z Valašských hor,“ hodnotil David Srněnský z firmy Jelínek – výroba nábytku.


Dům Ronalda McDonalda usiluje o vybudování celého nového domu, který bude pro rodiče sloužit jako dočasný domov. „V tuto chvíli finalizujeme smlouvu mezi fondem a nemocnicí, se stavbou samotnou bychom rádi začali už v příštím roce. Jsme ale rádi, že jsme už nyní mohli příbuzným pacientů FN Motol alespoň částečně přispět,“ uvedl ředitel fondu Marek Šedivý. Všech 14 pokojů bude mít ve své správě přímo nemocnice Motol, nejčastějšími uživateli nemocniční ubytovny jsou rodiče dlouhodobě nemocných dětí, hospitalizovaných na oddělení dětské hematologie a onkologie a oddělení kardiologie.

IMG 0050
Celkem 14 pokojů nemocniční ubytovny se podařilo společnými silami zrekonstruovat Fakultní nemocnici Motol a Nadačnímu fondu Dům Ronalda McDonalda. Prostředky získala nemocnice aukcí obrázků dětských pacientů, nadační fond pomohl získat potřebné vybavení pro kvalitní spánek. Do finalizace potřebných prací se zapojily i ambasadorky projektu Štěpánka Duchková a Míša Dolinová, modelka a prezidentka nadačního fondu Pink Bubble Martina Šmuková, modelka a moderátorka Eva Čerešňáková nebo muž roku 2018 Jiří Kmoníček. Ruku k dílu také přidali moderátorka a dýdžejka Lucie Sinková a zpěvák Petr Kutheil.

Nové pokoje získaly rekonstrukcí zcela novou podobu i atmosféru. Změnou prošlo takřka vše od podlahy až po poslední dekorace. „Naším cílem je umožnit příbuzným nemocných ubytování s důstojném prostředí, kde si mohou odpočinout od stresu, který s sebou hospitalizace blízkého přináší,“ uvedl ředitel nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda Marek Šedivý. Fond se již 15 let snaží o vybudování vlastní ubytovny přímo v areálu nemocnice, který by měl sloužit především rodičům onkologicky a hematologicky nemocných dětí.

 

Rekonstrukce pokojů ubytovny stála téměř 1 milion korun, necelou polovinu této částky stály základní úpravy jako malování, nová podlahová krytina a sanita, druhou polovinu investoval DRMcD do bytelných postelí s kvalitními matracemi. „Těchto 14 pokojů je ukázkou toho, že nemocní ani jejich doprovod nejsou lidem lhostejní. Podařilo se spojit několik firem i jednotlivců, kteří projekt podpořili. Díky tomu tu můžeme mít nové postele české výroby od Nábytku Jelínek a trochu útulnosti prostoru dodaly obrazy naší bývalé pacientky a úspěšné ilustrátorky Elišky Podzimkové,“ uvedla mluvčí FN Motol Pavlína Danková.

 

Také do finalizace úprav se pustila skupina dobrovolníků. Mezi nimi i moderátorky Štěpánka Duchková s Míšou Dolinovou nebo s modelkou a moderátorkou Evou Čerešňákovou a prezidentkou nadačního fondu Pink Bubble Martinou Šmukovou. Práce se ujaly se ctí a zapálením a společnými silami vše dotáhly do zdárného konce. „Aktivity Domu Ronalda McDonalda podporuji dlouhodobě a doufám, že už brzy budeme stát u pokládání základního kamene nového domova pro rodiče dlouhodobě hospitalizovaných dětí. Když mi ale nabídli možnost pomoci přímo v nemocniční ubytovně, tak jsem neváhala ani minutu a ve výsledku to byl vážně zábavný den ve skvělé společnosti milých lidí, hadru, houbičky a šroubováku,“ smála se moderátorka Štěpánka Duchková.

 

 

 

 

Zdroj, foto: Nadační fond Dům Ronalda McDonalda; FN Motol

4. červenec 2020
Dnes má svátek Prokop

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže