Loučeň - 125. výročí existence fotbalu v České republice

Loučeň - 125. výročí existence fotbalu v České republice

DSC 0118

Fritz Thurn und Taxis


Rekonstrukce prvního fotbalového utkání v České republice proběhla úspěšně na zámku v Loučeni. Tento víkend  se na zámku Loučeň nesl ve fotbalovém duchu. Oslavován tady byl nejen fotbal samotný, ale i jeho 125. výročí existence v České republice. Hru do Čech přivezla z anglického Cambrige jeho Jasnost princ Erich Thurn und Taxis, nejstarší syn loučenského knížepána Alexandra. V zámeckém parku, kde se hra vůbec poprvé v Čechách hrála, se sešla celá řada významných hostů nejenom z Fotbalové asociace České republiky, ale i známé osobnosti jako Karel Poborský nebo Jan Weber mistr světa ve footbagu. Turnaj zahájila čestným výkopem současná hlava rodiny Thurn und Taxis, princ Viktor. Sešli se jak současní, tak bývalí hráči FC Loučeň a svátek fotbalu společně oslavili. Sobotní rekonstrukce historického utkání skončila výsledkem 7:7,  na penalty zvítězila Regatta.

 

„Děkujeme všem našim partnerům, vedle FAČR, Fortuny například i maskotům Bobu a Bobkovi. Dále pak pěti potomkům Ericha Thurn und Taxise, dvěma vnukům, dvěma pravnučkám a jedné prapravnučce, kteří se fotbalového svátku rovněž zúčastnili,“ uvádí Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň. „Slavnostní výkop sobotního utkání provedl Viktor Thurn und Taxis a nedělního mistrovského utkání Fritz Thurn und Taxis, tedy oba vnuci,“ dodává Kateřina Šrámková.

 

Loucenske kopaci muzstvo 2018 B

Loucenske-kopaci-muzstvo-2018

Nejstarší, současně žijící hráči FK Loučeň 1893: horní řada zleva: Ruda Švarc, Václav Hradecký, Vláďa Havlas, Jiří Kohout a Ivo Ottomanský, sedící: Jiří Havlát, Jirka Hošek a Miroslav Petrtýl spodní řada: Jan Bártl, Miloš Louda a František Klaban

 

DSC 0197

Fritz Thurn Taxis, Victor Thurn Taxis a současný fotbalový team FK Loučeň 1893 spolu se senátorem Tomášem Czerninem

 

Nedělní utkání skončilo 4:0 pro domácí. Pomyslnou třešničkou na dortu bylo focení legend FK Loučeň 1983. Nejmladšímu z teamu bylo 75 let. Lásku ke sportu  zdědil i další z rodu Thurn undTaxis pan Fritz von Thurn und Taxis (Friedrich Leonhard Ignatius Josef Maria Lamoral Balthasar Thurn und Taxis, *1950), syn Johanna T&T. Strávil téměř padesát let za mikrofonem. Patřil mezi nejlepší a nejoblíbenější německé sportovní reportéry a komentátory. Svou kariéru začal u Rádia Bayern v roce 1971, pak pracoval pro Bavorskou televizi a později se stal moderátorem sportovní redakce ARD. Naživo komentoval přenosy z několika Olympijských her, z mistrovství světa ve fotbale a v hokeji, z lyžařských závodů a z utkání Bundesligy. Proslavil se svými pohotovými vtipnými poznámkami a dnes již kultovními průpovídkami. Od roku 1993 působil jako fotbalový reportér pro sportovní kanál televize Sky. Naposledy komentoval minulý rok závěrečný zápas Poháru DFB (Deutscher Fußball-Bund) mezi Eintrachtem Frankfurt a Borussiou Dortmund. Koncem prosince 2017 odešel z vlastního rozhodnutí užívat důchodu.

 

DSC 9572DSC 9375

Fritz Thurn Taxis při nedělním slavnostním výkopu        Fritz Thurn Taxis a Victor Thurn Taxis

 

 

 

 

 

Zdroj, foto: zámek Loučeň

5. červenec 2020
Dnes má svátek Cyril a Metoděj

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže