Trojská botanická zahrada zahájila výstavu exotických orchidejí

Asijská elegance a šarm vládnou ve skleníku Fata Morgana
Trojská botanická zahrada zahájila výstavu exotických orchidejí

 

Výstava orchidejí 16

Za účasti velvyslanců Filipín, Indonésie, Malajsie, Thajska a Vietnamu - členských zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) proběhlo slavnostní zahájení očekávané výstavy orchidejí. Role patronek se ujaly krásné dámy, zpěvačka Lucie Bílá a herečky Iva Hüttnerová a Michaela Kuklová. Tématem dvanáctého ročníku výstavy orchidejí je Asie a představí část z obrovského bohatství, které se skrývá uvnitř asijských tropických pralesů od nížin až po velehory. K výzdobě výstavy přispěly tentokrát i ambasády pěti zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie zapůjčením zajímavých dekorativních předmětů a soch. Výstava se koná ve skleníku Fata Morgana od 2. do 25. března, otevřeno je denně kromě pondělí od 9.00 do 18.00 hodin. Chybět nebude ani doprovodný víkendový program, workshop aranžování, poradna odborníků i prodej rostlin.

 

1. března zahajuje Botanická zahrada hl. m. Prahy již tradičně novou sezonu. „Nejvýznamnější událostí letošního roku je bezpochyby výstava exotických orchidejí v tropickém skleníku Fata Morgana. Tématem jejího dvanáctého ročníku je přírodní bohatství Asie.Návštěvníci uvidí desítky botanických druhů i stovky kříženců,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. Úvodního slova k výstavě orchidejí se ujala také náměstkyně primátorky prof. Ing. Eva Kislingerová, CSc. „Na letošní rok 2018 jsme schválili pro Botanickou zahradu hl. m. Prahy investice v objemu 37,5 mil. Kč. Oceňuji proto aktivity, které věhlas botanické zahrady zvyšují a tato výstava otevírající letošní sezónu, navíc zahajovaná zahraniční delegací, mezi ně určitě patří. Návštěvnost zahrady v posledních letech stoupá a je důležité, aby se návštěvníci cítili v prostředí plném krásných květin příjemně a odnášeli si hezké zážitky. Na rozvoj areálu je proto potřeba i nadále pracovat,“ uvedla náměstkyně primátorky Eva Kislingerová.

Výstav orchidejí 5

Botanická zahrada hl. m. Prahy má ve svých sbírkách přibližně 2200 druhů orchidejí. Jednou z ozdob výstavy bude kvetoucí Paraphalaenopsis labukensis, orchidej s nejdelšími listy, které mohou dorůst téměř třímetrové délky. „Tato fascinující orchidej osídluje koruny stromů a v přírodě roste pouze na severozápadě ostrova Borneo, ve skalnatém údolí Labuk, v nadmořské výšce 500 až 1000 metrů. Její zajímavě tvarované květy v několika teplých odstínech hnědé a medově žluté barvy krásně voní po skořici,“ láká ke zhlédnutí Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin. Tato orchidej je ve sbírkách spíše vzácná, ve skleníku trojské botanické zahrady kvete pravidelně každý rok.

 

Aranžmá v asijském stylu
Návštěvníci se mohou těšit na jedinečná aranžmá, která připravili studenti České zahradnické akademie Mělník pod vedením Petry Křížové. Uvidí například originální vějíře s orchidejemi zavěšené nad jezírkem, lampiony i neotřelé kompozice z orchidejí a jiných tropických rostlin. K výzdobě v asijském duchu přispěly také autentickými dekoračními předměty a sochami ambasády Filipín, Indonésie, Malajsie, Thajska a Vietnamu. Celou výstavu střeží posel bohů – Garuda, mocná postava objevující se v národních znacích mnoha asijských zemí. Ve výstavním sále v Ornamentální zahradě si návštěvníci prohlédnou snímky od vietnamských fotografů na téma Příroda a lidé Vietnamu.

 

Doprovodný program (nejen) pro milovníky orchidejí
Výstavu doprovodí také zajímavý víkendový program. Chybět nebudou jak ukázky pěstování a aranžování orchidejí,
tak ani tematická přednáška či komentovaná provázení výstavou. Před skleníkem Fata Morgana návštěvníci najdou také stánek se vzdělávacími aktivitami botanické zahrady. Zájemci si zde mohou otestovat své znalosti vždy v sobotu a v neděli od 11.00 do 16.00 hodin. Nejen skvělé čaje a další teplé nápoje budou o víkendech k zakoupení v oblíbené čajovně U Cesty. Za příznivého počasí denně mimo pondělí nabídne občerstvení také pavilon pod skleníkem Fata Morgana.
V zásobním skleníku pod administrativní budovou je pro zájemce připraven prodej, který zajišťuje firma Pokojovky.cz. Na výběr bude ze široké nabídky orchidejí, ale i dalších pokojových rostlin. Prodejci rádi poradí s výběrem i péčí o zakoupené rostliny.

 Dendrobium sulawesiense

Botanická zahrada jako Noemova archa
Asie je svět plný kontrastů často vzdálený našemu chápaní. Je to také přírodní pokladnice, která ale v současné době čelí velkému tlaku ze strany člověka. Jedním z poslání trojské botanické zahrady je spolupráce na ochraně přírody a zachování biologické různorodosti. Dlouhodobě se proto podílí na množení vzácných a choulostivých rostlin, především orchidejí a kapradin.
Mezi jinými se v místní laboratoři množí i vzácné rostliny z rodu střevíčníkovců (Paphiopedilum). Jedná se o 17 druhů tohoto rodu, z nichž 8 je řazeno v celosvětovém červeném seznamu mezi druhy kriticky ohrožené, což znamená, že v přírodě už jich roste jen několik desítek až stovek na jedné či několika málo lokalitách. Celý rod je vedený v příloze
1 mezinárodní úmluvy CITES. Jedním z druhů, který se v trojské botanické zahradě daří úspěšně množit, je i  Paphiopedilum delenatii.
„Tento druh je příkladem, jak krásná rostlina může vlivem bezohledné činnosti člověka zcela vymizet z přírody. Pochází z malé horské oblasti jižního Vietnamu a vyznačuje se nezvyklým růžovým květem. Lokality výskytu se v minulosti staly cílem sběratelů a obchodníků s orchidejemi, čímž byly populace v krátké době zcela zdecimovány. Dnes jen pár botaniků ví, ve kterých obtížně dostupných lokalitách se nachází. Jejich přesná poloha se úzkostlivě tají a nezveřejňuje se ani ve vědecké literatuře,“ vysvětluje Romana Rybková. Nejen pro Paphiopedilum delenatii je tak trojská botanická zahrada malou Noemovou archou.

 

Letošní ročník má tři krásné patronky
Ke krásným květům orchidejí patří samozřejmě i krásné ženy. 1. března se patronkami výstavy orchidejí ve skleníku Fata Morgana staly zpěvačka Lucie Bílá a herečky Iva Hüttnerová a Michaela Kuklová. „V tomto roce uběhne 9 let od chvíle, kdy jsem zde ve skleníku Fata Morgana vysadila vzácnou orchidej v rámci projektu Kořeny osobností. Byla jsem překvapena, že k dnešnímu dni se do projektu zapojilo již 83 osobností.  Mám radost, že tu dnes mohu být jako patronka letošní výstavy orchidejí,“ uvedla zpěvačka Lucie Bílá, která se v roce 2009 stala první známou osobností ve vzdělávacím projektu Botanické zahrady hl. m. Prahy nazvaném Kořeny osobností.
Herečka a moderátorka Iva Hüttnerová chodí do trojské botanické zahrady často. „Zahrádky, květiny a orchideje zvláště jsou moje srdeční záležitost. Do Troje proto často jezdím a v minulosti jsem zde natáčela i pořady Barvy života a Domácí štěstí,“ vzpomínala Iva Hüttnerová. I Michaela Kuklová má k rostlinám kladný vztah. „Orchideje patří mezi nejkrásnější rostliny a považuji je za symbol ženskosti. I já jsem moc ráda,
že mohu být patronkou této krásné výstavy,“ uvedla herečka Michaela Kuklová.

 

Kalendář akcí únor – červen 2018

Den svařeného vína
3. 3. 2018
11.00–19.00   
Přijďte do Vinotéky sv. Klára ochutnat rozšířenou nabídku svařeného vína.

Motýli a rostliny
3. 4. – 20. 5. 2018
Fata Morgana
út–ne 9.00–18.00
Jako každé jaro od otevření skleníku Fata Morgana bude možné obdivovat živé pestrobarevné exotické motýly volně poletující mezi rostlinami, pozorovat tajemný proces proměny kukly
v dospělého motýla a sledovat jejich první vzlétnutí.
Otakárci, babočky, bělásci, noční martináči a mnohé další druhy z tropické Ameriky, Asie
a Afriky se objeví v plné kráse. Dovezeme 5500 kukel zhruba 50 druhů z motýlí farmy
ve Velké Británii. Nechte se překvapit složitostí vzájemných vztahů mezi motýly a rostlinami. Nejedná se jen o to, že housenky se živí listy, a proto rostlinám škodí. Motýli mohou rostlinám v mnohém také posloužit. V rámci výstavy bude probíhat prodej pokojových i venkovních rostlin.

1. máj
1. 5. 2018
9.00–21.00   
Oslavte s námi První máj! Připijte si se svou láskou romantickým růžovým vínem a polibte
se pod jedním z rozkvetlých stromů v botanické zahradě.  


Bonsaje
12. – 20. 5. 2018
Venkovní expozice, Japonská zahrada, výstavní sál
denně 9.00–20.00
Po roce se do trojské botanické zahrady opět vracejí bonsaje. Již po třinácté si můžete prohlédnout jedinečné ukázky japonského umění pod širým nebem. Každoročně jsou kromě výtvorů českých pěstitelů vystavovány i rostliny zahraničních tvůrců. Po dva víkendy
je pro návštěvníky připraven bohatý program.

Pražské vinice
9. – 10. 6. 2018
Během celého víkendu budou pro veřejnost probíhat prohlídky expozice výroby vína.  

Výstava afrických soch
19. 6. – 30. 9. 2018
Venkovní expozice, Stráň, výstavní sál
Tvorba soch má v Africe dlouhou tradici. Nejtypičtější formou figurálního umění jsou masky
a sochy, které jsou součástí rituálů, slouží k uctívání různých božstev či duchů zemřelých. Když před více než padesáti lety začali obyvatelé Rhodesie (dnes Zimbabwe) tvořit svá první díla, jistě nečekali, že jednou budou vystavována v galeriích od Tokia po New York
a že odborníci po celém světě budou o nich i o výtvorech řady jejich mladších následovníků hovořit s uznáním. V současné době se sochařskému umění v Zimbabwe věnuje několik stovek autorů.
Během výstavy se můžete těšit také na tematické víkendy:
14. – 15. 7.  African food festival
4. – 5. 8.      Sochařský workshop

Procházky zahradou s odborníkem
vybrané soboty, 14 a 16 hodin
7. 4.         Alena Nováková – Jarní cibuloviny                    AJ
12. 5.        Iveta Bulánková – Dřevité pivoňky                    AS
16. 6.        Eduard Chvosta – Kaktusy a sukulenty                             AS
30. 6.        Iveta Bulánková – Denivky a kaly                    AS
AJ – sraz u pokladny Jih        AS – sraz u pokladny Sever

Přednáškový cyklus
8. 3.    Eduard Chvosta – Zahrady Kjóta
15. 3.    Jarmila Skružná – Za zdmi plaského kláštera, klášterní zahrady jako objekt mezioborového výzkumu
22. 3.     Eva Smržová – Na Madagaskar nejen za rostlinami
Ornamentální zahrada – Rostlinné bistro Botanická na talíři, vždy ve čtvrtek od 17.30, vstupné: 50 Kč


Podrobnější přiblížení veškerých akcí a novinek najdete na www.botanicka.cz

 

 

14. červenec 2020
Dnes má svátek Karolína

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže