Majitel Brutal Assault: Chceme dobrý festival, s dobrou tradicí, na dobrém místě

Majitel Brutal Assault: Chceme dobrý festival, s dobrou tradicí, na dobrém místě

brutalassalt2
Na pár otázek si udělal čas majitel hardcorového festivalu Brutal Assault Tomáš Fiala. Zmínil své oblíbené kapely, zabrousil k samotnému hudebnímu festivalu a nezapomněl ani na svou druhou roli. Tou je bookování kapel v České republice pro agenturu Obscure promotion.

Tomáš Fiala 3 foto Vojta Zikmunda 2
1.    Když pracujete s kapelami, které se zařazují především do oblasti tvrdé rockové hudby či metalu, co vy sám posloucháte?
V podstatě poslouchám ty kapely, s kterými spolupracuji. Nevyhýbám se ani jiným hudebním žánrům, ale základem je ta tvrdá muzika.


2.    Po zajišťování mnoha kapel koncertujících v ČR, jste s některými v bližším kontaktu?
S mnohými z nich jsme kamarádi. Pro některé zajišťujeme koncerty již roky a skončili jsme na velice přátelské bázi, kdy se i navštěvujeme. Tedy ze zaměstnání se stal koníček. Mezi mé přátele tedy řadím například Dying Fetus či Napalm Death.


3.    Je nějaká kapela, která na vás silně zapůsobila s chováním mimo podium?
Řekl bych, že takové Rychlé Šípy metalu jsou Immolation. Jsou z New Yorku a na scéně působí již přes třicet let. Mimo podium to jsou naprosto vzoroví chlapi.


4.    Přejděme na festival Brutal Assault. Tento hudební festival je znám především příznivcům tvrdé hudby. Jaký je metalových fanoušek z vašich zkušeností?
Klišé devadesátých let je představa dlouhovlasého do černé barvy oblečeného člověka, který po nocích podřezává dobytek. Někteří sice takto vypadají, ale celá metalová komunita je mnohem otevřenější. Časem se metalová komunita vyprofilovala do jakési alternativní scény, kde je mnoho podžánrů a různých názorů na život. Musím říci, že metal je živá a zdravá subkultura.


5.    Určitě máte ale nějaké poznatky přímo z Brutal Assault?
Naposledy jsem se procházel s kamarádkou, která u nás pracuje, ulicemi Prahy. A zrovna ona říkala, jak je to jiné oproti Brutal Assault a metalové komunitě. Tam, když někdo do někoho vrazí, ihned přichází omluva. Na festivalu se metaloví fanoušci tedy chovají velice přátelsky a rozumně. Také je to dáno tím, že všichni tam jedou za jedním cílem a to jsou ty kapely. Chtějí si užít muziku, čekají na svého interpreta. Z mých zkušeností je metalový festival minimálně konfliktní.


6.    Letos proběhla několikátá výzva metalovým fanouškům k pomoci příprav festivalu v pevnosti Josefov. Za odměnu mohou brigádníci dokonce nahlédnout do backstage. Jaká odezva bývá na tuto akci?
Desítky lidí se této akce účastní, odezva je tedy dobrá. Sice je motivační, že jsme vypsali odměny, ale přiznám se, že ti lidé to ani náznakem nedělají pro vypsané odměny. Ve skutečnosti je to tak, že za tu dobu, co chodí na festival, si oblíbili místo konání. A to je hlavní motiv. Dělají to nezištně, dělají to zadarmo. Když někdo v dnešní době něco dělá zadarmo, tak k tomu má vztah a ukazuje to o charakteru dobrovolníka.


7.    Já osobně jsem slyšela již před dvěma lety, že Josefov přestává stačit kapacitně a zájem převyšuje nabídku. Jak to vypadá s touto lokací do budoucna?
Rádi bychom byli každý rok vyprodaní. Neumíme si představit postavit naše kulisy někam jinam. Ztratilo by to hrozně moc. Pro nás je prostředí velice důležité. Chceme dobrý festival, s dobrou tradicí, na dobrém místě. Raději budeme pět měsíců dopředu vyprodaní, než dělat větší akci, která by ztratila většinu ze svého kouzla.


8.    Jste trošičku takový protipól od konkurence v létě. Do jaké pozice se vy sami stavíte oproti Masters of Rock?
Každý máme svůj píseček. Masters of Rock je trošičku dravější, my jsme trošičku světovější. Vycházím ze statistik návštěvnosti zahraničních fanoušků. Všeobecně ale Masters of Rock pokrývá melodičtější a klasičtější část metalu, zatímco my jsme více něco jako svátek extrémní muziky jako celku.


9.    Co se týče jednotlivých koncertů v ČR a Obscure promotion, jak vlastně probíhá takové bookování kapel? Ozývají se kapely vám se zájmem o koncerty v ČR nebo jste to vy, kdo musí oslovit kapely?
Dříve to samozřejmě bylo tak, že jsme se museli ozvat my kapelám. Nyní se již ozývají spíše kapely nám. Je to ale interakce obou stran. Většinou to teď je tak, že spolupracujeme s některými kapelami již dlouhodobě. Navíc dnešní doba si klade nároky, aby bylo vše dopředu naplánované. Ne jen termín koncertu, ale i zahájení prodeje vstupenek, spuštění reklamy na koncert a podobně.


10.    Jaké kapely budou moci uslyšet naživo fanoušci v ČR díky Obsucre promotion v nejbližší době a na co byste pozval pro příští rok?
Je toho hodně. Zmínil bych Sólstafir, Never Say Die,…je toho poměrně dost a je lepší navštívit naše stránky. Co bych ale ještě zdůraznil, tak máme hardcorový leden. Za sebou jsou dvě akce. Jedna v Brně a jedna v Praze. A to Persistence Tour a v Praze kapela Architects ve Fóru Karlín.

 

 

 

 

Foto, Zdroj: Vojta Zikmunda; aktualně.cz Zlata Vostrá

27. květen 2020
Dnes má svátek Valdemar

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek