17. listopad - Festival svobody 2017 chystá velkolepý program

17. listopad v ulicích Prahy a dalších měst:
Festival svobody 2017 chystá velkolepý program

Festival svobody spolecne foto mluvcich iniciativ a umelcu

Letošní ročník Festivalu svobody se v pátek 17. listopadu opět pokusí přilákat lidi do ulic a zábavnou, leč důstojnou formou připomenout výročí spojené s listopadovými událostmi let 1939 a 1989. Festival zastřešuje akce pořádané rozličnými občanskými iniciativami napříč republikou, jejichž společným jmenovatelem je podpora hodnot svobodné demokratické společnosti a humanismu. Symbolem potřeby chránit tyto hodnoty bude instalace Tři špejle a také happening Pozor, Občané! Bohatý program festivalu zahrnuje tradiční i netradiční pietní akty, koncerty, pouliční slavnosti, karnevalové průvody a také bohoslužbu. Svou účastí podpoří letošní Festival svobody celá řada známých umělců a význačných osobností veřejného života, jako například Martha Issová, Anna Polívková, Petr Pithart, Tomáš Sedláček, Aneta Langerová za doprovodu Petra Maláska, Jaroslav Uhlíř, Buty, Klara & The Pop, Tereza Voříšková, The Plastic People of the Universe New Generation, Terezie Kovalová, Šimon Pánek, Mikuláš Bek či Emma Smetana.

 

„Jsme vděčni za to, že můžeme žít ve svobodné zemi. Prostřednictvím Festivalu svobody však chceme našim spoluobčanům připomenout, že svoboda a demokracie nejsou ani v současné době samozřejmostí. Je tedy na nás všech udržet si tyto hodnoty i pro další generace,“ vyjádřil cíle festivalu jeho mluvčí, Jan Gregar.

Letošní ročník festivalu přinese také dva významné happeningy, které se uskuteční v rámci Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí:

 

Pozor, Občané!
Symbolický akt Pozor, Občané! vyjadřuje apel na občanskou společnost ve snaze chránit demokratický systém v České republice. V 19:30 hodin bude vyhlášena minuta hluku doprovázená četbou memoranda, které společně zformulovaly občanské iniciativy podílející se na Festivalu svobody. Tato akce navazuje na loňský happening s názvem Občanský budíček.


Tři špejle
Na Václavském náměstí budou rovněž představeny Tři špejle, instalace tří pilířů o velikosti 6 metrů, které symbolizují demokracii. Při slavnostním rozsvícení této instalace bude přečten symbolický text. Instalace na Václavském náměstí bude vyvrcholením happeningů odehrávajících se od 13. listopadu ve městech a obcích po celé republice, kdy dobrovolníci rozmístili tisíce pilířů z dřevěných špejlí na místech spojených s bojem za svobodu a demokracii.


Festival svobody v regionech
Letošní festival bude vedle Prahy opět probíhat i v mnoha českých a moravských městech, která prostřednictvím místních občanských iniciativ připravila pro návštěvníky na 17. listopad pestrý program. Iniciativy sdílející myšlenku Festivalu svobody zorganizují vlastní akce na náměstích například v těchto městech:


České Budějovice: Rozsviťme demokracii
Děčín: Není nám to jedno! – 17. listopad v Děčíně
Litoměřice: 17. listopad v Litoměřicích: Demokracie není samozřejmost. Festival svobody 2017
Plzeň: Kde to jsme? – koncert a beseda  
Rožnov pod Radhoštěm: 17. listopad – přines větu dialogu
Sokolov: Bohoslužba Svoboda jako dar i zodpovědnost
Vrchlabí: Koncert pro všechny sametový lidi
Zlín: 17. listopad ve Zlíně
Další česká a moravská města se k festivalu připojí prostřednictvím telemostů nebo přímého přenosu Koncertu pro budoucnost z pražského Václavského náměstí.

Festival svobody v ulicích Prahy
Stěžejní část programu Festivalu svobody 2017 bude v Praze probíhat pod taktovkou šesti občanských iniciativ, které na výročí 17. listopadu připravily následující akce:


•    Koncert pro budoucnost
Hlavní scénou Festivalu svobody bude horní část Václavského náměstí, kde od 16:30 hodin až do pozdního večera bude probíhat pestré pásmo koncertů a projevů významných osobností kulturního a veřejného života. Z hudebníků vystoupí například Lenka Dusilová & Baromantika, Laco Déczi, Aneta Langerová za doprovodu Petra Maláska, Jaroslav Uhlíř, Vladimír Merta nebo kapely Švihadlo, The Plastic People of the Universe New Generation a Zrní. Na téma naší společné budoucnosti se vyjádří celá řada známých osobností, které se ztotožňují s myšlenkami Festivalu svobody. Mezi řečníky budou například Petr Pithart, Tomáš Sedláček, Pavlína Kvapilová, Petr Kolář, Kovy, Martha Issová, Tomáš Hanák, Ondřej Pivec, Terezie Kovalová nebo známý polský aktivista Pawel Kasprzak. V rámci koncertu se v 19:30 hodin uskuteční již zmíněné happeningy Pozor, Občané! a Tři špejle.
 

•    Korzo Národní 2017
Národní třída a přilehlé Náměstí Václava Havla se od 13:00 hodin opět promění v živou pouliční slavnost plnou hudby, divadla, filmu, autorského čtení nebo filmových projekcí. Hudební část programu představí ve spolupráci s klubem Rock Café například Jiřího Schmitzera, kapelu Buty, Kieslowski, Klara & The Pop, Sun+Dead & sbor Elpida, Acute Dose, ale také 170hlavý sbor studentů Festa Academica. Na Korzu Národní se též představí celá řada neziskových organizací, v rámci vzdělávacího programu pak bude instalována venkovní výstava nazvaná Události listopadové. Chybět nebudou ani filmové projekce nebo již tradiční Obývák Václava Havla, v němž úryvky z Havlových děl přednesou Jan Sokol, Tereza Voříšková, Tomáš Sedláček a další. Celý program vrcholí dvěma uměleckými pietními akty ve 14:00 a 19:00 hodin.


•    Uctění památky 17. listopadu na Albertově
Celodenní akce k uctění památky minulých generací studentů a všech bojovníků za svobodu a demokracii bude na Albertově zahájen v 10:30 hodin představením studentských spolků a jejich činnosti. Stěžejní částí programu budou od 12:00 hodin proslovy významných osobností akademického života, jako jsou rektor Karlovy Univerzity Tomáš Zima, rektor Masarykovy Univerzity Mikuláš Bek a zástupci studentů. Organizátoři akce na  Albertově nabídnou široké veřejnosti přednášky o studentských hnutích a diskuzní setkání, například debatu s nově zvolenými zástupci politických stran na téma vzdělávání, kterou bude moderovat Emma Smetana. Hudební část programu přinese od 15:40 hodin vystoupení kapel Yellow Fock, Pamflet a Simple Muffin.


•    Pravda nemá alternativu
Stejně jako se Češi postavili v letech 1939 a 1989 totalitním ideologiím a jejich propagandě, vzrůstá ve společnosti i nyní potřeba postavit se stále silnější vlně propagandy, manipulace a dezinformací. Na tuto současnou situaci reaguje akce nazvaná Pravda nemá alternativu, která začne v 15:00 hodin u Památníku obětem komunistického režimu na Újezdě. Mezi řečníky vystoupí Martin C. Putna, Hayato Okamura, Petr Kutílek a další významné osobnosti. Následný průvod mířící na Václavské náměstí povede přes Karmelitskou ulici, Hradčanské a Malostranské náměstí, Karlův most, Smetanovo nábřeží, Národní třídu a Vodičkovu ulici.


•    Sametové posvícení
Satirický průvod masek s hudbou a alegorickými vozy má za cíl oslavit den boje za svobodu a demokracii v odlehčeném a humorném duchu. Průvod, jehož letošním mottem je Toto není kachna!, tvoří občanské iniciativy, které satirickým způsobem zpracovávají aktuální palčivá témata a problémy naší společnosti, ať už se jedná o oblast ekologie, zdravotnictví, kultury či společnosti obecně. Průvod s cílovou destinací na Václavském náměstí začíná ve 13:00 hodin na náměstí Republiky u Prašné brány a jeho trasa zahrnuje Staroměstské náměstí, Křížovnické náměstí, Karlův most, Kampu, Národní třídu nebo ulici Na Příkopě.


•    Ceny Paměti národa 2017
V Národním divadle budou od 20:00 hodin již poosmé uděleny Ceny Paměti národa, které  bude opět živě přenášet Česká a Slovenská televize a Český rozhlas Plus. Tato ocenění jsou určena osobnostem, které se zachovaly statečně při konfliktu s totalitní mocí a které později vyprávěly své životní příběhy pro sbírku Paměť národa. Letošními laureáty jsou političtí vězni 50. let František Suchý, Mária Matejčíková, František Lízna a vězeň koncentračního tábora a partyzán Otto Šimko.

 


Další informace k Festivalu svobody 2017 naleznete na těchto odkazech:
Web: http://www.festivalsvobody.cz/

 

FB: https://www.facebook.com/festivalsvobody/  


FB událost: https://www.facebook.com/pg/festivalsvobody/events/?ref=page_internal

 

Koncert pro budoucnost 17. listopadu opět rozezní Václavské náměstí

V horní části pražského Václavského náměstí se 17. listopadu opět uskuteční Koncert pro budoucnost, který bude vyvrcholením akcí konaných v rámci Festivalu svobody. Návštěvníky čeká bohatý program plný koncertů a projevů nejznámějších osobností kulturního a veřejného života. Na pódiu vystoupí například Laco Déczi, Aneta Langerová za doprovodu Petra Maláska, Tomáš Sedláček nebo Ester Geislerová. K tématu ochrany svobody, demokracie a pravdy, tradičně spojenému s tímto významným dnem, se vyjádří nejrůznější řečníci a současně k němu bude představen happening Pozor, Občané!

Koncert pro budoucnost bude stejně jako v loňském roce probíhat na Václavském náměstí pod jezdeckou sochou svatého Václava, kde od 16:30 hodin bude až do pozdního večera probíhat pestré pásmo koncertů a proslovů významných osobností kulturního a veřejného života.
Hudební část programu nabídne celkem 16 hudebníků a kapel zvučných jmen, mezi nimiž nebude chybět Aneta Langerová za doprovodu Petra Maláska, Zdeněk Bína, Lenka Dusilová & Baromantika, Laco Déczi & Celula New York, Vladimír Merta, Emma Smetana, Jaroslav Uhlíř, Mr. Cocoman nebo kapely Švihadlo, Zrní či The Plastic People of the Universe New Generation.
Na téma naší společné budoucnosti se vyjádří více než 20 známých osobností, které se ztotožňují s myšlenkami Festivalu svobody. Se svými proslovy vystoupí například Daniel a Mikuláš Kroupovi, Petr Pithart, Tomáš Sedláček, Šimon Pánek, Terezie Kovalová, Petr Kolář, Ester Geislerová, Ondřej Pivec, Karel Janeček, youtuber Kovy nebo známý polský aktivista a přítel Václava Havla, Pawel Kasprzak.
„Svoboda a demokracie jsou křehké květiny, o které musíme pečovat, aby nám neuhynuly.  Koncertem pro budoucnost chceme hlasitě připomenout, že jsme zde a že si naši svobodu a demokracii nenecháme vzít,“ dodává mluvčí Koncertu pro budoucnost, filosof Václav Němec.

 

Pozor, Občané!
V rámci Koncertu pro budoucnost se uskuteční symbolický akt Pozor, Občané!, který s nadhledem připomene, jak potřebné je chránit demokratický systém naší země před extremismem a populismem. Tento happening má vyjádřit pospolitost a ochotu postavit se aktivně za hodnoty, na kterých je naše svoboda založena. Přesně v 19:30 hodin bude vyhlášena minuta hluku doprovázená četbou memoranda, které společně zformulovaly občanské iniciativy podílející se na Festivalu svobody. Tento symbolický akt navazuje na loňský happening nazvaný Občanský budíček.
Součástí programu Koncertu pro budoucnost budou rovněž telemosty, které prostřednictvím přímých vstupů představí akce pořádané v regionech pod hlavičkou Festivalu svobody. Koncert na Václavském náměstí bude i letos živě přenášen do celé řady měst a obcí napříč republikou.
Koncert pro budoucnost pořádá nezisková organizace Nerudný fest.cz, z.s. ve spolupráci s MČ Praha 1. Akce je občanským shromážděním a nepropaguje žádnou politickou stranu.

Koncert pro budoucnost
Pořadatelská iniciativa www.Nerudnýfest.cz
Mluvčí Koncertu pro budoucnost: Václav Němec

O Festivalu svobody
Festival svobody je platforma zastřešující akce pořádané různými iniciativami s cílem připomenout události spojené se 17. listopadem. Záměrem festivalu je nejen oslavit výročí Sametové revoluce vytvořením uceleného programu pro návštěvníky, ale též společně propagovat demokratické principy a hodnoty občanské společnosti. Program zahrnuje kulturní a vzdělávací akce, happeningy, průvody či shromáždění. Ty probíhají na různých místech v Praze, jako je Albertov, Národní třída, Hradčanské náměstí, Kampa, ale do Festivalu svobody se s vlastním programem zapojují také desítky měst a obcí z Čech a Moravy. Vyvrcholením oslav je Koncert pro budoucnost na pražském Václavském náměstí, který v loňském roce navštívilo více než 40 000 lidí. Více informací o Festivalu svobody naleznete na stránkách www.festivalsvobody.cz

 

---------------------

Díky, že můžem - KORZO Národní

Národní třída se 17. listopadu přemění v korzo plné živého umění, přednášek i filmových projekcí

Připomínka Sametové revoluce jako pouliční slavnost plná hudby, divadla, filmu, autorského čtení nebo filmových projekcí. Národní třídu studenti pražských vysokých škol přemění 17. listopadu v korzo plné umění. Revoluci ani totalitu nezažili, a tak chtějí poděkovat za svobodnou společnost, ve které žijí. Přidejte se k nim a umělcům, kteří na Korzo Národní vystoupí. Akce je součástí Festivalu svobody.

Tak trochu jiná oslava Listopadu ‘89 se pod názvem Korzo Národní odehraje 17. 11. 2017 na Národní třídě a Náměstí Václava Havla od 13.00 do 22.00 hodin, poté bude program už tradičně pokračovat koncerty v klubu Rock Café. Národní třída se už počtvrté promění v korzo, pěší zónu, plnou pouličního umění, koncertů a dalšího kulturního programu, jenž připomene důležitost listopadu 1989. Hudební program bude tvořit důležitou část celé akce. Na pódiích vystoupí mladé kapely i „ostřílení bardi“, aby si všichni příchozí našli své oblíbené žánry a interprety. Ukázkou propojování generací bude například koncert Sun+Dead & Elpida. Společně na jednom pódiu vystoupí frontman kapely Please the Trees Václav Havelka se svým synem a sborem seniorů. Národní třídu rozezní Kieslowski, Klara & The Pop, +-0, Jiří Schmitzer a jako zlatý hřeb večera na hlavním podiu nazvaném Pravda (druhé podium pak Láska) zahrají Buty. „Máme samozřejmě radost, že naše pozvání přijímají uznávaní interpreti a kapely, které oslovují velké množství fanoušků. Známá jména ale pro nás nejsou hlavním kritériem, důležité je, aby se hudebníci ztotožňovali s naší myšlenkou a chtěli společně s námi říct Díky, že můžem,“ říká k programu dramaturg akce David Ostružár. Hudební program připravují studenti ve spolupráci s klubem Rock Café, který sám vznikl krátce po revoluci jako spontánní reakce hudebníků a umělců z bývalého disentu na nově vzniklou svobodu na hudební scéně.

Vedle hudebního a divadelního programu organizátoři chystají různorodý vzdělávací program. Ve spolupráci s o.p.s. Post Bellum a Ústavem pro studium totalitních režimů připravují na Národní velkou venkovní výstavu s názvem Události listopadové nebo výukové programy ve dvou zastavených tramvajích (podle dvou Listopadů zde budou stát pomyslné tramvajové linky ‘39 a ‘89). Zde se bude promítat výběr ze studentských filmů z letošního FAMUFESTu. Kromě nich návštěvníky čeká i projekce dokumentu Olgy Sommerové Studentské revolty a chybět nebudou ani dobové dokumentární záběry.

Program Korza Národní myslí také na děti. Přijďte svým ratolestem ukázat místo, kde se psaly dějiny. A za odměnu pohádku od Malého divadélka Praha + loutkovou dílnu. Ze své oblíbené pohádkové knížky vám přečte i Eva Josefíková.

Na své si přijdou i milovníci literatury, především pak děl Václava Havla. V „jeho obýváku“ budou číst úryvky vybraných divadelních her známé osobnosti z kulturního a společenského života jako například Tereza Voříšková, Petr Šimůnek, Jan Sokol, Martin C. Putna, Tomáš Sedláček, Robert Čásenský nebo Monika MacDonagh-Pajerová.

Na Náměstí Václava Havla se představí i některé neziskové organizace a dobrovolníci měnící svět kolem sebe: Amnesty International, Člověk v tísni, Transparency International, Otevřeno, Nevypusť duši, Prezident 21, Demagog.cz, Democracy Go, Jsme fér, Hnutí Brontosaurus, Social Impact Awards, Rekonstrukce státu, Forum 2000, Post Bellum, Encyklopedie migrace, Centre for Central European Architecture, Junák a další.

Program Korza začíná ve 13:00 po projevech studentů a akademiků na Albertově, kde po celý den probíhá také již tradiční Uctění památky 17. listopadu. Po půl deváté večer se pak program z Národní přesune do klubu Rock Café, kde bude pokračovat koncerty a DJs až do ranních hodin, těšit se můžete třeba na kapelu Blastersex nebo Tea Jay Iva.

Za projektem Korzo Národní stojí skupina vysokoškoláků napříč pražskými vysokými školami. Oslavy začali pořádat poprvé už před čtyřmi lety. Listopad 1989 sice nezažili, ale přesto pro ně hodně znamená. Akci zaštítili mezi jinými i rektoři pražských vysokých škol (UK, ČVUT, VŠCHT, AVU, VŠE a UMPRUM).

Více informací na webu: www.dikyzemuzem.cz


FB událost: www.facebook.com/events/2074514332777230


Video spot: www.facebook.com/dikyzemuzem/videos/695907077267729

Korzo Národní 2017
Pořadatelská iniciativa:  Díky, že můžem, z. s.
Mluvčí iniciativy: Martin Pikous

---------------------------------

Centrum spolků, studentů a absolventů Univerzity Karlovy, z. s. a Studentská část Akademického senátu Univerzity Karlovy

17. listopad patřil, patří a bude patřit na Albertově studentům!

Letošní „Uctění památky 17. listopadu na Albertově“ organizují studenti z celouniverzitního spolku Centrum spolků, studentů a absolventů Univerzity Karlovy se zástupci studentských spolků a studentské části Akademického senátu UK. Hlavním cílem této události je připomenutí si památky všech (a to nejen studentů), kteří bojovali za naši svobodu a demokracii. Studenti si pro vás připravili politické debaty, kulturní program a představení studentských spolků z celé republiky.
Na Albertově můžete od 10.30 až do večerních hodin nahlédnout do činnosti spolků univerzit z celé republiky. A často na vás čekají i netradiční zážitky – nechceme však prozradit, co si pro vás například vojenští medici, matfyzáci, sociologové nebo právníci připravili. Určitě budete ale mile překvapeni.
Ve 12 hodin zazpívá sbor UK studentskou hymnu Gaudeamus Igitur. Poté s projevy vystoupí rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, rektor Masarykovy Univerzity Mikuláš Bek a předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Zima. Závěrem zazní česká a evropská hymna.
Hlavní program se po úvodní části přesune do prostor Přírodovědecké fakulty. Od 13 hodin přednáší děkan Právnické fakulty UK Jan Kuklík o proměně studentského hnutí od roku 1989 do současnosti. V prostorách místní menzy se můžete také podívat ve 14.30 na jedinečný dokument o Chartě 77.
Jaké jsou názory politických stran na vzdělávání a školství? To po nedávných volbách zajímá určitě mnohé. O tom bude Emma Smetana z DVTV debatovat od 15 hodin se zástupci politických stran a hnutí, které jsou zastoupeny v Poslanecké sněmovně PSP ČR. Od 16 hodin diskutují panelisté z řad odborné veřejnosti o (skutečném nebo domnělém) ubývání demokracie ve střední a východně Evropě a v závěrečné diskuzi Mladých občanů od 17.30 představí pohled na život a politiku generace, která sametovou revoluci už nezažila.
Pokud se v tento státní svátek nebudete chtít věnovat politice, tak na hlavním pódiu pro vás zahrae funke -rocková kapela Yellow fock, akustický Pamflet, dále vás v rytmu rock-dance lehce roztančí Simple Muffin. Na úplný závěr se těšte na studentského DJ v Menze Albertov až do 22. hodiny, kdy akce oficiálně končí.
Záštitu nad akcí převzal rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a Studentská komora rady vysokých škol.

Uctění památky 17. listopadu na Albertově
Pořadatelská iniciativa: Centrum spolků, studentů a absolventů Univerzity Karlovy, z. s. a Studentská část Akademického senátu Univerzity Karlovy
Mluvčí iniciativy: Drahomír Kolenčík
-------------------------

Pravda nemá alternativu

Za pravdou je nutné si dnes stát více než kdy jindy. Velké množství alternativních médií, předvolební kampaň i vrchní představitelé našeho státu nás dovedli do situace, kdy je tento postoj nutné hlásat hlasitěji a hlasitěji, aby přehlušil lži, výmysly, hoaxy, polopravdy a fake news.

17. listopad je dnem, kdy se nejen studenti v letech 1939 a 1989 postavili totalitním ideologiím a jejich propagandě. Měli odvahu říci, že pravda zůstane pravdou a lež lží, jakkoliv ji budeme zkrášlovat. A ani stokrát opakovaná lež se nestává pravdou.

Co hůře, toto překrucování faktů je cíleno proti skupinám lidí, na základě kolektivní viny. Proti lidem, na základě jejich barvy kůže, sexuální orientace, víry či postižení. Je cíleno i proti dětem nebo lidem, kteří se sami nemohou bránit. A co hůře, když se tyto dezinformace ozývají i z Hradu, či poslanecké sněmovny. Co hůře, když na šíření dezinformací mají zájem i politici, aby oslabovali demokracii v této zemi. Co hůře, když pár stovek kilometrů za hranicemi obsadil totalitní stát území jiného státu a na základě lží, překrucování, fake news považuje dané území za svoje.

Tomu všemu se musíme bránit. A jeden z prostředků je i vyjít do ulic. Vyjít do ulic v den, který je pro nás tak důležitý. Sejdeme se 17. listopadu na Újezdě u památníku na počest obětí komunistického režimu. S proslovy u památníku vystoupí profesor Martin C. Putna, teolog Hayato Okamura, aktivista Jan Vrobel, politik Petr Kutílek a zástupci iniciativ Pulse of Europe a Češi pomáhají.  

Akce začíná v 15:00 na Újezdě a průvodem se v cca 16:00 vydáme přes Hradčanské náměstí, Karlův most a Národní na Václavské náměstí, kde se bude konat Koncert pro budoucnost.

Trasa průvodu: Trasa: Újezd → Karmelitská → Tržiště → Malostranské náměstí → Nerudova → Radnické schody → Hradčanské náměstí → Ke Hradu → Nerudova → Malostranské náměstí → Mostecká → Karlův most → Smetanovo nábřeží → Karolíny Světlé → Národní → Spálená → Purkyňova → Vladislavova → Charvátova → Jungmannova → Palackého → Vodičkova → Václavské náměstí.

Pravda nemá alternativu
Pořadatelská iniciativa Proti projevům nenávisti
Mluvčí iniciativy: Jan Cemper

 --------------------------------

Toto není kachna! Toto je Sametové posvícení!

Je to tady! Česká republika čelí invazi! Ale pozor – jde o invazi kachen! Množí se poplašné zprávy a „fake news“, které odvádějí pozornost od důležitých problémů naší společnosti. Některé zprávy působí tak absurdně, že nevíme, zda je brát vážně, nebo je označit za novinářské kachny. Hranice mezi žertem a krutou realitou se stírá. Proto je třeba pěstovat schopnost kritického myšlení a schopnost odstupu. Neskákejme na každý špek, protože za každým špekem číhá pekáč!
Toto není kachna! je mottem šestého ročníku Sametového posvícení. Jde o průvod masek s hudbou a alegorickými vozy, který se již podruhé koná pod záštitou Festivalu svobody. Posvícení se inspiruje basilejským svátkem Fasnacht a jeho cílem je kultivovat formu politického protestu pomocí nadsázky, humoru a satiry. Věříme, že tímto způsobem je možné přetavit frustraci a hněv v pozitivní kreativní energii. Závažná témata jsou podávaná s humorem a nenabízí divákům vždy jasná řešení, ale možnost zamyšlení a nadhledu. Místo skandování hesel a vrhání pukavců, která společnost rozdělují, chceme naopak pomocí hudby a barevných obrazů vtáhnout do hry všechny diváky.
Průvod tvoří občanské iniciativy, které se dlouhodobě věnují palčivým problémům, se kterými se naše společnost musí utkávat, chce-li samu sebe nazývat demokratickou a otevřenou. Letošní témata se dotýkají oblasti společenské (Konsent, Tosara, KC Žitná 35), ekologické (Greenpeace, studenti Sociální a kulturní ekologie, žáci Scio školy), zdravotnické (Rozalio a Divadlo Malá sestra) a kulturní (POPP, Roztoč a dětská klika).
1)    Sociální témata
KONSENT, známý svou kampaní KDYŽ TO NECHCE, TAK TO NECHCE, v průvodu ztvární téma Rozjetej vlak nezastavíš, které v podobě vlako-penisu a masek predátorů upozorňuje na omlouvání sexuálního násilí pomocí líčení mužů jako „lovců“ či „šelem“, kterým jejich pudy znemožňují sebekontrolu.
TOSARA se posvícení účastní už potřetí a letos s mottem Tady něco nehraje! poukazuje prostřednictvím šachovnice, kde hrají jen bílé figurky, na potřebu inkluzivního vzdělávání.
KC ŽITNÁ 35 se věnuje bezdomovectví a jeho příčinám a vytáhne do ulic s hlemýždími ulitami a heslem Život pod mostem, aneb kde jsme dnes my, můžete být zítra i vy.
2)    Ekologie
GREENPEACE se průvodu účastní již tradičně a letos se věnuje tématu zamoření prostředí a zejména vod plastem. Představí Exkluzivní destinaci v Tichomoří v podobě ostrova z plastu.
STUDENTI EKOLOGIE A OCHRANY PROSTŘEDÍ budou v maskách křivé zeleniny bojovat proti plýtvání potravinami pod heslem Nemyslíš? Zaplatíš (za věci, co vyhodíš).
ŽÁCI SCIO ŠKOLY proti pytlákům míří svým výjevem na lov ohrožených druhů zvířat.
3)    Zdravotnictví
DIVADLO MALÁ SESTRA upozorňuje na přílišné rozšíření nástřihu a dalších problematických praktik v českých porodnicích, které ztvárňují poměrně explicitně pod názvem Nástřih do každé rodiny.
ROZALIO Z. S. se zabývá riziky povinného očkování, které ztvární výjevem Povinná očkovací loterie.

4)    Kultura
POPP čili Péče o památkovou péči tepe praktiky Ministerstva kultury, které podle ní při rozhodování v oblasti péče o architektonické památky podléhá vnějším tlakům a slouží soukromým zájmům.  
ROZTOČ představí pod názvem Vlastička čtyři adeptky na ztělesnění moderního ideálu vlasti.
DĚTSKÁ KLIKA coby průvod kačen ztvární zastřešující téma Toto není kachna.

Trasa průvodu
13:00 defilé na Náměstí Republiky pod Prašnou bránou
13:30 – 15:15 Celetná ulice, Staroměstské náměstí, Křižovnické náměstí (pauza), Karlův most
15:15 defilé na Kampě
16:30 defilé v rámci akce Korzo Národní
17:30 defilé na Můstku
18:00 slavnostní zakončení na Náměstí Republiky

Sametové posvícení
Pořadatelská iniciativa Iniciativa FÓR_UM, z. s.  
Mluvčí iniciativy: Jakub Otčenášek

--------------------------

24. leden 2019
Dnes má svátek Milena

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek