Pneumokokové infekce mohou být zákeřné ve všech obdobích života

Pneumokokové infekce a Deset faktů o pneumokoku

 

Zkušenosti z pandemie potvrzují, že onemocnění covid-19 může mít škodlivé účinky na zdraví u kohokoli v jakémkoli věku. Přesto by se kvůli současné situaci nemělo zapomínat na prevenci dalších onemocnění a očkování proti nim odsouvat na vedlejší kolej. Jedněmi z nich jsou ta spojená s pneumokokem. Právě ta často komplikují akutní respirační infekce. Rizikovými faktory jsou věk do 2 let a nad 65 let, chronická onemocnění i kouření.

Pneumokoky patří k nejčastějším původcům bakteriálních nákaz dýchacích cest, zánětů středouší a zápalů plic. Bakterie Streptococcus pneumoniae způsobuje i závažná invazivní onemocnění, včetně meningitidy neboli zánětu mozkových blan, který bývá smrtelný až ve 23 % případů. Tento původce infekcí přitom není nijak vzácná bakterie.

 

Děti a mladiství jsou nejčastějšími přenašeči
Pneumokok se nachází běžně v nosohltanu 20–40 % zdravých dětí a 5–10 % zdravých dospělých. V kolektivech se ale vyskytuje až u 60 % batolat, včetně kmenů rezistentních k penicilinu. „Od šestého měsíce věku dítěte dochází ke kolonizaci nosohltanu jednotlivými sérotypy pneumokoků. Kolonizace ani nosičství není onemocněním. Tělo si vůči danému sérotypu během přechodné doby vytvoří imunitu a sérotyp eliminuje. Nedá se ale říct, že si imunitní systém vždy snadno poradí, infekci totiž vyvolá nejčastěji nově získaný sérotyp,“ vysvětluje prim. MUDr. Lenka Petroušová, Ph.D., primářka Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava a LF OU, a dodává: „Možnost nakažení je jak od nemocných jedinců, tak od zdravých nosičů.“ Pneumokok se nevyhýbá ani školním dětem a mladistvým, kolonizace se týká 20–90 % z nich.

 

Vyvolává téměř polovinu všech zánětů středního ucha
Akutní zánět středního ucha je jednou z nejčastěji diagnostikovaných infekcí u dětí. Toto bolestivé onemocnění potká většinu dětí do 2 let. Pneumokokové záněty středního ucha představují riziko pro postižení sluchu, vzácněji může dojít k rozšíření infekce do centrálního nervového systému a rozvoji meningitidy. Při slizničních infekcích také může dojít k přestupu pneumokoka do krevního řečiště a otravě krve.

 

Nízká proočkovanost u dětí i dospělých
„V České republice došlo v důsledku vakcinace k poklesu invazivních pneumokokových onemocnění u dětí. Údaje z roku 2018 uvádějí dětskou proočkovanost 66,9 %. U dospělých tento trend není zatím bohužel pozorován. Nejzranitelnější skupinou z nich jsou senioři, jejichž proočkovanost je jen 13,7 %. Pokud by se podařilo proočkovat 85 % celkové populace, efekt kolektivní imunity by utlumil i kolonizaci,“ komentuje poslední dostupné údaje MUDr. Lenka Petroušová, Ph.D. Očkování proti pneumokokům je v ČR dostupné přes 10 let a v době zahájení očkování vzbudilo velký zájem mezi rodiči. V roce 2010 byla proočkovanost dětí do 11 měsíců historicky nejvyšší – 85 % a následující rok nebyl hlášen žádný případ invazivních pneumokokových onemocnění.

 

Minimálně šestkrát vyšší riziko pro některé diagnózy
Diabetici mají šestkrát, lidé s chronickým onemocněním plic sedmkrát a kardiaci dokonce desetkrát vyšší riziko invazivního pneumokokového onemocnění. Mezi rizikové faktory se ale řadí i vrozená nebo snížená obranyschopnost, orgánové transplantace, transplantace kostní dřeně, pobyt v léčebnách dlouhodobě nemocných, kochleární implantát i již prodělaná invazivní pneumokoková nebo meningokoková infekce.

 

Riziko také narůstá s věkem
„Pneumokok je jedním z nejčastějších původců zápalů plic a respiračních infekcí, které vedou k hospitalizacím u seniorů. Příčinou hospitalizace nebo úmrtí může být samotné pneumokokové onemocnění nebo následné stavy a zdravotní poškození. Výsledky několika studií potvrzují 2–8krát vyšší riziko vzniku akutního koronárního syndromu, srdečního selhání nebo výskytu srdečních arytmií po prodělaném pneumokokovém onemocnění,“ dodává prim. MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.

 

Očkování není jedinou prevencí
Tou nejpřirozenější prevencí jakýchkoli chorob stále zůstává dodržování základní hygieny spolu se správnou životosprávou. Ke zdravému životnímu stylu patří hlavně pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, vyvážená strava a minimalizace stresu. „Prevencí je také řádná léčba a kompenzace chronických nebo predisponujících onemocnění, jako je například astma nebo imunodeficit. Prevencí je očkování proti pneumokokům, ale i proti chřipce, která oslabí imunitu proti pneumokokům, hemofilům a stafylokokům,“ dodává MUDr. Zuzana Vančíková, CSc., z Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN Praha.

 


Deset faktů o pneumokoku

Možná si nejste jisti, co to vlastně pneumokok je. A i když už jste asi slyšeli, že se jedná o bakterii, která je v populaci běžná, možná jste ještě neměli prostor popřemýšlet, jak se proti ní chránit. Ochránit vás může pomoci očkování. Ptáte se, co vlastně pneumokok způsobuje? Nebo jak se k němu postavit v nynější pandemii? Přečtěte si 10 faktů o pneumokoku a rozšiřte si obzory.

Fakt první: Pneumokok je běžná bakterie
Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je v populaci velmi běžnou bakterií, která ohrožuje především malé děti pod pět let věku a seniory starší 65 let. Pneumokok se zabydluje na sliznicích a vyčkává na oslabení imunity, kdy může napadnout organismus a způsobit problémy. Pneumokoková bakterie se k vám nemusí dostat od člověka viditelně trpícího příznaky, ale v populaci jsou také nosiči, kteří nevykazují žádné příznaky.

Fakt druhý: Pneumokok způsobuje řadu onemocnění, od lehkých po ta závažná
Těžký zápal plic, otrava krve, zánět mozkových blan či akutní zánět středního ucha, takový je výčet některých onemocnění, která pneumokoková bakterie způsobuje. Pneumokoková onemocnění se dělí na invazivní, tedy ta vážná, a neinvazivní, která sice nejsou tak závažná, ale přesto je lepší se jim vyhnout. Mezi invazivní patří i zápal plic, který je pro seniory velmi nebezpečný. Invazivním pneumokokovým onemocněním v roce 2019 čelilo podle statistik 267 seniorů a z toho jich 57 zemřelo. V roce 2020 onemocnělo podle dat SZÚ invazivním pneumokokovým onemocněním méně lidí. Rok 2020 byl z důvodu pandemie atypický i v tomto ohledu.  

Fakt třetí: Průběh onemocnění se liší podle toho, zda se jedná o neinvazivní, či invazivní formu onemocnění.
Při lehčím průběhu onemocnění pneumokok napadá sliznice. Takoví pacienti se potýkají se zánětem dutin, hnisavým zánětem středního ucha nebo méně závažnou formou zápalu plic. Tyto neinvazivní formy se mohou stát invazivními, pokud bakterie proniknou až do krve nebo mozkomíšního moku, kdy může dojít k těžkému zápalu plic, zánětu mozkových blan, otravě krve nebo sepsi.

Fakt čtvrtý: Proočkovanost v České republice je dlouhodobě nízká
Proočkovanost proti pneumokoku je v České republice dlouhodobě nízká. Podle statistik z roku 2018 proočkovanost malých dětí dosahuje 64,8 % a u seniorů pouze 13,7 %. Naše země zaostává za sousedními státy ve srovnání proočkovanosti u dětí, ale nejen za sousedními státy, nacházíme se na chvostu celého západního světa. Jistou měrou se na tom podepisují mýty o očkování, které ale nejsou pravdivé.

Fakt pátý: Postačí jedno očkování
Na rozdíl od očkování proti sezónní chřipce se vakcína proti pneumokoku nemusí každý rok přeočkovávat. Dospělí se očkují pouze jednou dávkou, potřeba přeočkování nebyla dosud stanovena. Je to jednorázová záležitost, kterou nebudete muset každý rok řešit. U nejmenších dětí je tomu trochu jinak a pneumokoková vakcína se u nich očkuje nejčastěji podle schématu 2 + 1.

Fakt šestý: Očkování proti respiračním onemocněním je v době koronaviru výhodou
Ochrana proti onemocněním, jako je chřipka nebo pneumokok, může pomoci i v době pandemie onemocnění covid-19. Pneumokok je jednou z častých komplikací chřipky a podobně jako chřipka i koronavirus postihuje plicní tkáň.

Fakt sedmý: Pneumokoková onemocnění mají sezónní průběh
Pneumokok a chřipka mají svá roční období, ve kterých jim počasí obzvlášť přeje. Maximum jejich výskytu je v pozdním podzimu a v zimních měsících, proto je vhodné se nechat naočkovat ještě před předpokládaným obdobím epidemie.

Fakt osmý: Pneumokok nepřeje rodinným setkáním
Ve starší generaci dochází k efektu slábnutí imunity, které znamená oslabení imunitního systému na více frontách. V kontrastu s tím je imunita malých dětí, která je naopak nedostatečně rozvinutá. Pokles imunity ve starším věku tak může být velkým problémem v kombinaci s nízkou proočkovaností malých dětí. Ty se mohou bez vlastního přičinění stát ohrožením pro svoje prarodiče.

Fakt devátý: Kolektivní imunita není mýtus
Děti jsou nejčastějším zdrojem nákazy. Při 94% proočkovanosti dětské populace byl v Anglii a Walesu zdokumentován až 95% pokles výskytu vybraných typů pneumokoku. Tento nepřímý efekt očkování u nás bohužel pozorován ještě nebyl. Jedním z důvodů může být nízká a v poslední době spíše klesající proočkovanost dětí.

Fakt desátý: Očkování je pro seniory zdarma
Kojencům a seniorům nad 65 let je očkování proti pneumokokovým infekcím hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Nejvíce potřebují ochranu právě tyto skupiny, které nemají úplnou imunitu.

 

Rada na závěr
Pokud nad očkováním uvažujete, kontaktujte svého praktického lékaře, který vám poradí, co dál. Stačí se pouze rozhodnout a nechat se naočkovat. V této nelehké době je důležité myslet na prevenci a pro zdraví udělat všechno potřebné.


Prevenar 13 je registrovaný léčivý přípravek, jehož výdej je vázán na lékařský předpis. Přečtěte si, prosím, pečlivě příbalovou informaci. Prevenar 13 neposkytuje 100% ochranu proti typům pneumokoku, které vakcína obsahuje, a nechrání před typy neobsaženými ve vakcíně či jinými mikroogranismy.


PP-PRE-CZE-0050

21. září 2021
Dnes má svátek Matouš

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek