Očkování proti klíšťové encefalitidě je nejvhodnější v zimě.

Očkování proti klíšťové encefalitidě je nejvhodnější v zimě

FOTO Hana Kadečková ZP MV CR

ZP MV ČR na něj loni přispěla více než dvaceti miliony korun

Česká republika je zemí s nejvyšším počtem případů nebezpečné klíšťové encefalitidy v celé Evropské unii. Výskyt klíšťat má navíc v posledních letech i díky změně klimatu stoupající trend. Nejúčinnější prevenci před nákazou představuje očkování, které se doporučuje absolvovat právě nyní v chladných měsících roku.1,2 Očkování proti klíšťové encefalitidě podporují i zdravotní pojišťovny. Kupříkladu Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR na něj loni svým klientům přispěla částkou 20,6 milionů korun.


Změna klimatických podmínek vede k snadnému přemnožení klíšťat i k jejich rozšíření do výše položených oblastí. Vyšší celoroční teploty vedou rovněž k prodloužení časového období výskytu infekčních klíšťat, které na našem území patří k nejčastějším přenašečům nebezpečné virové encefalitidy.


„Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR na očkování proti klíšťové encefalitidě poskytuje svým klientům příspěvek z fondu prevence. Ten mohou získat jak dospělí až do výše 500 Kč, tak děti až do výše 1000 Kč, a to jak na nákup vakcíny, tak i na její aplikaci. Podporu lze čerpat na kteroukoliv ze tří doporučených dávek,“ vysvětluje Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR (211) a dodává: „K žádosti o příspěvek stačí předložit platný očkovací průkaz nebo doklad od lékaře s uvedením očkovací látky a data aplikace, a doklad o zaplacení.“ V roce 2019 ZP MV ČR proplatila svým klientům jen na toto očkování 20 588 000 Kč.


Očkovat se lze celoročně, nejlépe však v zimě
Očkování proti klíšťové encefalitidě není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, proto na něj ZP MV ČR svým klientům přispívá z fondu prevence. Očkovací schéma se skládá ze 3 vakcinačních dávek. Druhá dávka se podává po 1 až 3 měsících, třetí po 5 až 12 měsících. Již po druhé dávce je ale účinnost ochrany od 88–98 %. Minimální délka účinnosti vakcíny po všech třech dávkách je uváděna na 3 roky. Sezóna klíšťat je v České republice od března do listopadu s maximem výskytu od května do září. S očkováním je tedy třeba začít včas, před nástupem sezóny, ideálně tedy právě v zimních měsících. Obecně se ale lze proti klíšťové encefalitidě očkovat celoročně.

 

Jak se projevuje klíšťová encefalitida?

Klíšťová encefalitida je nebezpečné virové onemocnění postihující nervový systém. Virus se dostává do krve nejčastěji po kousnutí klíštětem, výjimečně ale i po vypití nepasterizovaného mléka nakažených zvířat. Až 44 % lidí však přisátí klíštěte vůbec nezaznamená. Nemoc probíhá obvykle dvoufázově. První fáze trvá 2 až 7 dní a připomíná chřipku. Nemocný má zvýšenou teplotu, cítí únavu a slabost, trpí bolestmi hlavy, svalů a kloubů. Často se však tyto příznaky vůbec neprojeví. Poté nastává 4–10denní období bez potíží a po něm nemoc přechází do druhé fáze. To již virus proniká do nervové soustavy. Dochází k rozvoji závažných onemocnění jako jsou zánět mozkových blan, zánět mozku nebo zánětlivé onemocní centrální nervové soustavy postihující mozkové blány, mozek i míchu s trvalými následky.

20. září 2020
Dnes má svátek Oleg

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek