Jak udržet pozornost dětí při výuce doma

„Dostatek vhodných tekutin, zejména čisté pramenité nebo minerální vody podporuje poznávací funkce dětí, ale také dobrou náladu i pocit štěstí, zatímco nedostatek vody nebo příjem nevhodných tekutin, například příliš sladkých nápojů, je podstatně zhoršuje,“ upozorňuje spolupracovník AquaLife Institutu RNDr. Pavel Suchánek, výzkumný pracovník IKEM. Velmi kvalitním zdrojem tekutin jsou balené přírodní pramenité, kojenecké a minerální vody, které se vyznačují původní čistotou – do jejich přirozeného složení není nijak zasahováno, nesmí se používat chemické úpravy, nedezinfikují se. Jejich složení zůstává stejné od hlubinného pramene až ke spotřebiteli.

Již mírná 1% dehydratace zhoršuje kognitivní schopnosti dětí. Děti obecně netrpí pocitem žízně tak intenzivně jako dospělí, přitom negativní efekt i mírné dehydratace je u nich velmi výrazný. Například u školních dětí byly v době výuky prokázány výpadky krátkodobé paměti, horší koncentrace, snížená schopnost reaktivity na vyučovací proces.

„Z několika studií2) vyplynulo, že děti, respektive jejich rodiny pitný režim často podceňují.
Příjem tekutin se ukázal jako nedostatečný zejména u dětí školního věku, hlavně ráno při snídani, ale dále i během dne. Výsledky studií ukázaly, že pokud ráno nepřijmou alespoň 250 ml tekutin nebo v průběhu dopoledne (včetně snídaně) konzumují méně tekutin než 400 ml, jsou často dehydratované, což může mimo jiné vést ke zhoršené schopnosti soustředit se a následně k horším školním výsledkům,“ vysvětluje člen AquaLife Institutu MUDr. Petr Tláskal, CSc., nutriční lékař FN Motol.   

 

Fyziologickým potřebám dětského organizmu by měl odpovídat i výběr nápojů k zajištění správného pitného režimu. Vhodnou součástí každodenního pitného režimu jsou především přírodní minerálky, které doplňují tělu důležité minerální látky (např. hořčík, vápník, draslík, fluor) a mají prokazatelný fyziologický účinek. Proto nabízí lidskému tělu víc než obyčejná voda – minerální voda z domácího kohoutku nikdy nepoteče.

 

Základní zásady pro rodiče od Věry Boháčové, DiS., spolupracovnice AquaLife Institutu v oblasti nutriční terapie a matky dvou žáků základní školy:

1.    Stanovte si denní plán, který bude platit pro děti stejně jako pro rodiče. Součástí plánu by měla být výuka a pravidelná strava doplněná vhodným pitným režimem.
2.    Nezanedbávejte pestrý a pravidelný jídelníček, protože právě ten pomáhá zamezit „uždibování“, které není zejména při omezené a snížené pohybové aktivitě žádoucí.


3.    Mějte v záloze dostatek ovoce a zeleniny, nejen pro případné uzobávání, ale také pro podporu příjmu tekutin a posílení imunity.
4.    Dohlížejte na pravidelný pitný režim dětí a jděte jim příkladem. Mějte na stole připravenou láhev s minerálkou a nabízejte ji i dětem.
5.    Omezte na minimum sladkosti a dávejte přednost neslazeným nápojům, jinak hrozí díky nižší pohybové aktivitě kila navíc.  

 

„Analýza jídelníčků včetně nápojů v rámci zmíněných studií2) prokázala, že je u dětí častá vyšší konzumace cukrů, které přijímají i prostřednictvím nápojů – tři čtvrtiny všech vypitých tekutin tvořily sladké nápoje. Celková konzumace cukrů byla ve všech věkových skupinách podstatně vyšší, než je doporučováno,“ varuje MUDr. Tláskal a dodává: „v rámci prevence rozvoje chronických nezánětlivých onemocnění by měly být ve výživě dětí především přirozeně se vyskytující sacharidy bez jejich zbytečného navyšování slazením. Cukry by měly tvořit méně než 10 % celkového energetického příjmu.“

3. srpen 2021
Dnes má svátek Miluše

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek