Kvalitní televize nemusí být příliš drahá

Kvalitní televize nemusí být příliš drahá, za opravdu špičkový obraz si ovšem připlatíte


Výrobci televizorů každoročně představují stovky nových modelů disponujících moderními funkcemi a aplikacemi. Jak jsou ale tyto přijímače kvalitní? Spotřebitelský časopis dTest v posledním půl roce prověřil desítky menších i větších televizorů. V nezávislém testu tradiční výrobci povětšinou nezklamali. Kvalitní televizor nemusí být navíc ani příliš drahý, nicméně za luxusní velkou obrazovku si připlatíte.


Alfou a omegou testu televizorů jsou zkoušky kvality obrazu. Ty je možné rozdělit do dvou skupin – jedna spočívá v laboratorním měření, druhá v pozorovacích zkouškách. V rámci laboratorních testů se měří například kontrastní poměr, dále se hodnotí pozorovací úhly, odrazy na panelu obrazovky za přítomnosti jasného světla (např. lampy), plynulost rychlých scén či rovnoměrnost podsvícení. „Pokud hledáte opravdu kvalitní obraz, zaměřte svou pozornost na OLED televizory. Technologie OLED je primární zdroj olesvětla, který nevyžaduje podsvícení a nemá proto, na rozdíl od LCD, problém zobrazit zcela tmavý bod. Připravte se však na daleko vyšší cenu. Například vítěznou 55palcovou televizi LG OLED55C8 seženete za téměř 69 tisíc korun. Jako jediná však získala celkově velmi dobrou známku za obraz. Kvalita při přehrávání z digitálních tunerů byla až na jednu výjimku na jedničku, na filmy v Ultra HD kvalitě se dívalo bezvadně a pozorovací úhly i viditelnost ve světlém prostředí neměly chybu,“ radí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotřebitelského časopisu dTest.


V kategorii větších televizorů (49 až 55 palců) však najdete i modely, které potěší kvalitním obrazem a přitom jejich cena nepřesáhne 20 tisíc korun. Jedná se o dva modely značky LG a jeden televizor značky Samsung. Ve sledovacích zkouškách dTestu nasbíraly samé dobré známky. O něco horší výsledky si odnesly z laboratorních zkoušek. Televizor LG propadl po stránce rovnoměrnosti podsvícení (v tmavých scénách mohou být viditelné nežádoucí světlejší oblasti) a Samsung televizor měl zase poměrně omezené pozorovací úhly. Nicméně obecně jde o kvalitní výrobky, které většině uživatelů dobře poslouží.


Obrazová kvalita menších 43palcových televizorů dopadla o něco hůře. Hlavním poraženým v hodnocení dTestu se stal Philips 43PUS7303/12. Jeho obraz pouštěný přes HDMI byl pouze dostatečný. Experti ho označili za přeostřený, barvy za nepřirozené a zažloutlé. V temných scénách nebyly rozlišitelné jemné detaily. Podobné výkony jsou v podání moderní Ultra HD televize s cenovkou kolem 17 tisíc korun jednoznačným zklamáním.


Větší televize, lepší zvuk
Hned po obrazu měla na celkovém hodnocení největší váhu kvalita zvuku posuzovaná subjektivním dojmem, ale i pomocí měřicích přístrojů. Lépe si v testu zvuku vedly spíše větší televize, přeborníkem se pak stal Panasonic TX-55FZ950E. Rozezněl se až na 81 dB a kvalita zvuku při přehrávání filmu byla

pro uši pohlazením. Hodnotitelé si cenili vyváženosti zvuku, dobrých basů a celkově příjemného a bohatého zvukového zážitku.


Stand-by režim s otazníkem
Spotřeba elektrické energie v pohotovostním neboli stand-by režimu je součástí testu televizorů již takřka od počátku. Měření pohotovostní spotřeby se tentokrát provádělo ve dvou situacích. V té první byly televizory uvedeny do továrního nastavení, nebyly připojeny k jiným zařízením ani k internetu. K dispozici byly pouze programy přes kabelovou televizi. Při druhém měření byl televizor připojen k internetu a blu-ray přehrávači. Tyto zkoušky spotřeby elektrické energie prověřily pětici hi-end modelů největších značek – LG, Panasonic, Philips, Samsung a Sony. Ve všech případech spotřeba v režimu stand-by více či méně kolísala. „Televizory po vypnutí rozhodně nespí sladkým a nerušeným spánkem. Každý výrobce naprogramoval chování svých televizorů po svém, obecně však platí, že zejména smart TV vykazují skrytou spotřebu energie kvůli aktualizacím EPG. Jedná se
o standardní doplňkovou službu digitálního televizního vysílání, která doplňuje podrobné informace o pořadech a nasloucháním, zda nedošlo k připojení externího zařízení nebo příkazům k probuzení na dálku,“ říká Hana Hoffmannová.


Více informací o testu televizorů najdete na webu https://www.dtest.cz/clanek-6862/test-televizoru-2018

Na dtest.cz/televize jsou pro předplatitele k dispozici výsledky stovek nově i dříve testovaných televizorů.

 

 

 

Zdroj: dtest

20. květen 2019
Dnes má svátek Zbyšek

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek