Šilhavost, tupozrakost i šedý zákal – oční vady u dětí

Šilhavost, tupozrakost i šedý zákal – oční vady u dětí odhalí preventivní screening zraku.

ZP MV ČR na vyšetření loni přispěla 81 tisíci korunami

Hana Kadečková ZP MV ČR 2
Když se dítě narodí, jeho oči ještě nejsou plně vyvinuté. Okolí vnímá zpočátku jen mlhavě a jak roste, vyvíjí se spolu s ním i jeho zrak. Kolem šestého až osmého roku života je tento proces už prakticky ukončen, proto je případné oční vady nutné odhalit včas. Některé z nich – např. šilhavost či tupozrakost lze totiž léčit pouze v dětském věku.1,3 Na speciální preventivní vyšetření zraku u malých dětí přispívá i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP 211). Loni to bylo přes 81 tisíc korun.


První vyšetření zraku se provádí již v porodnici. Další kontroly pak probíhají v rámci pravidelných preventivních prohlídek u pediatra, a to ve třech, šesti, dvanácti a osmnácti měsících a ve třech letech dítěte. Z hlediska zrakového vývoje je klíčový zejména první rok života miminka. Má-li proto pediatr podezření na poruchu zrakové funkce u kojence, měl by ji včas konzultovat s očním specialistou.


Speciální screeningové vyšetření přístrojem PlusOptix je rychlé, bezbolestné a bezkontaktní. Celý proces trvá asi jednu vteřinu a měří se při něm obě oči zároveň, zhruba ze vzdálenosti jednoho metru. Děťátko sedí v klidu na klíně rodiče a není tak vystaveno zbytečnému stresu. Přístroj je přenosný, takže vyšetření lze provádět i v mateřské škole.


„Naše pojišťovna nabízí speciální preventivní program pro děti od šesti měsíců do tří let věku, tedy pro rizikovou skupinu, u níž se zrakové vady včas a nejčastěji odhalí. Jednou ročně tak lze čerpat příspěvek ve výši až 1000 Kč mimo jiné právě i na preventivní vyšetření zraku za pomocí speciálního přístroje PlusOptix. V roce 2019 ZP MV ČR na toto vyšetření vyplatila 81 100 korun,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR.


Dítě, jehož naměřené hodnoty vykazují odchylky, je pak odesláno na další vyšetření k dětskému očnímu lékaři. Nejčastějšími zrakovými vadami u dětí bývá šilhání, tupozrakost, vysoká dalekozrakost, krátkozrakost nebo astigmatizmus. Nejsou – li tyto vady včas zachyceny před ukončením zrakového vývoje dítěte, vzniklé škody už bývají často nevratné a hrozí trvalé poškození zraku.


Zrakové vady se začínají projevovat už od šestého měsíce věku miminka. Je proto nesmírně důležité nejen to, aby s ním rodiče absolvovali pravidelné preventivní prohlídky u pediatra, ale aby si i sami všímali případných zrakových nedostatků u svého dítěte, zvláště jsou-li v rodině dědičné. Většina vad se dá naštěstí jednoduše napravit správnou brýlovou korekcí, u šilhání a tupozrakosti je však včasné odhalení problému klíčové.

 

27. říjen 2021
Dnes má svátek Šarlota a Zoe

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek