Na domácí násilí je třeba neustále upozorňovat - TV PRIMA LINKA

Na domácí násilí je třeba neustále upozorňovat

nasiliprima


Může se dít za zavřenými dveřmi kohokoliv, třeba i vás. Je ale třeba bránit se mu, protože jinak může dopadnout stejně fatálně, jako se na něj snažili upozornit tvůrci seriálu Linka.


Obecně lze domácí násilí definovat jako soužití dvou lidí v jedné domácnosti, kdy jedna z uvedených osob týrá druhou. Díky tomu násilník získává nad svou obětí převahu a může jí snáz manipulovat a dosahovat svých cílů. Hojit si vlastní pošramocené ego.
Jak se shodují odborníci, je mnoho příčin domácího násilí, oběť si ale nikdy nesmí myslet, že je na vině její chování. Není. Na vině je psychická porucha jejího partnera (partnerky), který neví, jak získat moc nad druhou osobou. Jak vysvětluje vztahový kouč PhDr. Milan Šmíd, většinou manipulátor začíná tím, že snižuje sebevědomí týrané osoby a snaží se zničit poslední špetky sebedůvěry osoby, kterou si vyhlédl jako snadný terč. „ Je to jednoduché. Většinou tím agresorem bývá muž a žena si jeho chování má tendenci omlouvat, protože chce zachovat rodinu, myslí si, že jde o nahodilý zkrat v chování jinak příjemného muže. Opak je pravdou. Jakmile se setkáte s tím, že vás partner ponižuje, uráží, vytýká vám nesmyslné věci, je dobré vyžádat odbornou pomoc, případně pokud to jde, ze vztahu odejít. Nedat násilníkovi šanci, aby se jeho chování stupňovalo, protože od verbálních útoků je jen krůček k fyzickému násilí.“

primatvlinka2
Nejen že v dnešní době existuje mnoho organizací, které se pomocí týraným osobám zabývají, protože nemá cenu zastírat, že týranou osobou může být také muž, také se můžete o pomoc obrátit na tísňovou linku a Policie může násilníka ústně vykázat ze společné domácnosti. Stejně tak i z okolí společné domácnosti.  Policista následně musí vyhotovit písemné potvrzení o vykázání. Toto může proběhnout i v nepřítomnosti vykázané osoby. Vykázání trvá po dobu deseti dnů a nelze zkrátit. Dokonce ani se souhlasem ohrožené osoby. Podáním návrhu na předběžné opatření se pak doba vykázání prodlužuje do dne nabytí právní moci rozhodnutí soudu o tomto návrhu.


Tomuto tématu se věnovali také tvůrci seriálu TV Prima – LINKA.  Jak se role týrané ženy hrála herečce Petře Hobzové: „Chvílemi mi bylo velmi úzko, protože se člověk musí do role dostat a sice jsem byla jen pomalovaná krví a modřinami, ale přesto jsem úplně cítila tu hrůzu, kterou musí týrané ženy zažívat. Nebylo mi dobře od žaludku, byť i můj herecký kolega v roli násilnického manžela, Ondřej Kavan se ke mně snažil v mezích možností, daných rolí, chovat skvěle. Neumím si představit, jaké peklo musí být něco podobného zažívat v reálném životě.“ Ondřej Kavan k tomu dodává: „Upřímně, i mě z toho bylo špatně zvlášť, když si uvědomím, že se tohle opravdu děje. Mezi obrazy jsme se chodili nadýchat čerstvého vzduchu a museli se přesvědčovat, že je to jen jako... Jsme profíci, odehráli jsme to s plným nasazením, pak jsme se objali a řekli si, že to jed pro nás jen fikce. Děkuju Petře, že to se mnou v rámci role vydržela.“


Odborníci upozorňují na to, že pokud máte o domácím násilí podezření, je třeba pokusit se nabídnout týrané osobě pomocnou ruku. Pro ně je totiž nejdůležitější vědomí, že na celý problém nejsou sami a mají vedle sebe pomocnou ruku. Všímejte si toho, co se děje za zavřenými dveřmi, staženými závěsy ve vaší ulici. I tam může být oběť, která se bojí zavolat o pomoc.


TV PRIMA

18. duben 2021
Dnes má svátek Valérie

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek