TRADIČNÍ HODY V DUCHU OSLAV VELIKONOC

TRADIČNÍ HODY V DUCHU OSLAV VELIKONOC
Ať už dodržujete velikonoční zvyky, nebo vnímáte tyto svátky hlavně jako důvod, proč po dlouhé zimě uklidit v domě i na zahradě, určitě nám dáte za pravdu, že jsou Velikonoce také oslavou dobrého jídla. Vyzkoušejte kromě oblíbeného máslového mazance třeba pažitkové listové kornoutky s pěnou z nivy nebo volská oka nasladko.

mazanecvelikonoce


Tradiční máslový mazanec    
Mazanec patří k velikonoční tradici téměř neodmyslitelně a na slavnostní tabuli by neměl chybět. A jestli ten správný recept na krásně vláčný bochánek teprve hledáte, máme pro vás jeden léty ověřený.

Ingredience
200 ml polotučného mléka
120 g cukru krupice
1 Sušené droždí Vitana
500 g polohrubé mouky
50 g kandované citronové kůry
špetka soli    
3 žloutky
1 Vanilkový cukr Vitana
50 g rozinek
100 g plátků mandlí
120 g másla
¼ Kypřicího prášku s vinným kamenem Vitana
       
Do vlažného mléka přisypejte malou část cukru, malou část mouky a sušené droždí. Nechte na teplém místě vzejít. Mezitím si do mísy nasypejte polohrubou mouku, špetku soli, vanilkový cukr, zbytek cukru krupice, kypřicí prášek. Máslo si rozpusťte a poté nechte zchladit, abyste ho na těsto nenalili příliš teplé. Vzešlý kvásek smíchejte se sypkou částí a máslem. Vypracujte tužší těsto. Těsto musí být hladké a nelepivé. Nakonec do těsta vmíchejte mandle, rozinky a kandovanou kůru.
Těsto v míse lehce poprašte moukou a zakryjte utěrkou. Nechte kynout na teplém místě. Pokud těsto nakyne, znovu ho propracujte a nechte kynout. Takto těsto propracujte ještě jednou a opět jej nechte kynout. Těsto bude nakynutější a vláčnější. Postup může trvat i dvě hodiny, ale bude stát za dobrým mazancem.
Z těsta vytvořte bochánek, poprašte moukou a nechte zakrytý bochánek kynout další hodinu až dvě. Záleží na teplotě těsta. Za teplého počasí bude mazanec kynout rychleji. Vykynutý bochánek potřete rozšlehaným žloutkem, střed nařízněte do kříže.
Mazanec pečte při 180 °C po dobu 15 minut, následně teplotu snižte na 160 °C a pečte dalších 40 minut. Před vyndáním mazance z trouby se přesvědčte, že je mazanec propečený. Pokud se bude těsto lepit na špejli, ještě mazanec dopečte.


Velikonoční mandloví zajíčci
Pečení roztomilých malých zajíčků můžete nechat na poslední chvíli. Těsto umícháte v jediné misce, tak nějak mezi diskusí o počasí. Příprava je velmi jednoduchá, proto je skvělé do ní zapojit i malé děti.

IMG 3314

Ingredience (10 ks)
150 g mandlové mouky
80 g celozrnné pšeničné mouky
40 g hladké mouky
150 g másla
30 g vejce
75 g cukru moučky
1 Cukr s mandlovou příchutí Vitana
½ Kypřicího prášku s vinným kamenem Vitana
200 g Ovocné směsi jahoda Hamé
100 g cukru moučky
Do prosáté mouky zamíchejte kypřicí prášek. Povolené máslo zadělejte s cukrem a vejci. Do rozmíchaného másla zamíchejte sypké suroviny. Těsto zabalte a nechte jednu hodinu odležet v lednici. Poté těsto rozválejte a vykrajujte velikonoční tvary. Polovině motivů vykrojte střed malým srdíčkem.
Pečte při 180 °C dozlatova. Upečené tvary rozdělte na spodky a vršky se srdíčkem. Na dolní část rozetřete jahodovou marmeládu a horní část pocukrujte. Nakonec dolní a horní část spojte.


Pažitkové listové kornoutky s pěnou z nivy

velikonocepazit
Znáte pažitku jenom jako součást pomazánek? Díky receptu na originální party pohoštění rychle pochopíte, že jste ji podceňovali. Její využití je totiž daleko širší. Tyto trubičky si zamilujete i proto, že je lze různě obměňovat a plnit pokaždé jinou náplní.

Ingredience (20 ks)
250 g listového těsta
2 žloutky
100 g mascarpone
100 g nivy
100 ml 40% smetany
½ lžičky Citronové kůry Vitana
5 g Sušené petržele Vitana
10 g čerstvé pažitky
Pepř mletý Vitana    
sůl dle potřeby    
2 vejce natvrdo
100 g Poctivé majonézy Vitana

Rozválejte listové těsto 30 cm × 40 cm. Nakrájejte 1 cm široké pásky a pomašlujte je žloutkem. Pásky natočte na kornoutky a pečte na 180 °C dozlatova.

Na náplň si nastrouhejte nivu a vejce natvrdo. Vyšlehejte mascarpone, smetanu, citronovou kůru a nastrouhanou nivu i vejce. Do vzniklé pěny zamíchejte nasekanou pažitku, petržel a majonézu. Dochuťte pepřem a solí. Pěnou naplňte kornoutky a ozdobte čerstvou petrželkou.

 

Velikonoční koláček à la volské oko

velivolskeoko
Sváteční dny jsou u nás vždy spojeny s tradičními pokrmy, kterými si můžeme umocnit čas pohody v době volna. Jak vypadá takový sváteční recept pro celiaky? Zkuste si připravit jeden velmi netradiční, a to volské oko na sladko.

Ingredience (15 ks)
180 g cukru krupice na rozvar
380 ml vody
70 g cukru krupice
3 bílky
65 g cukru moučky
2 Vanilkové cukry Vitana
200 g meruňkové zavařeniny 100% ovocná Hamé

Dejte vařit cukr krupici s vodou. Pokud se začne cukerný roztok vařit, začněte šlehat bílky se zbytkem cukru krupice a vanilkovým cukrem. Cukr moučku si prosejte a odložte prozatím bokem. Do pevného sněhu, který stále šleháte, zalijte cukerný roztok uvařený na 116–120 °C. Snižte rychlost a nechte hmotu při chodu částečně vychladnout. Ručně do hmoty krátce zamíchejte cukr moučku. Hmotu nanášejte lžící na pečicí papíry. Vytvarujte důlek na džem.
Volská oka sušte na 100 °C, dokud se nebudou lehce odlepovat od pečicího papíru. Až budou volská oka hotová, vyplňte jejich střed džemem.

 

Velikonoční cukroví: vajíčka z lineckého těsta

IMG 5004
Pokud začnete hovořit o lineckém, většině lidí se vybaví vánoční linecké cukroví. Proč však péct a zdobit cukroví pouze o Vánocích, když Velikonoce jsou stejně dobrou příležitostí? Vždyť mnohá vykrajovátka jako by k tomu byla stvořená.
Ingredience (20 ks)
230 g prosáté hladké mouky
75 g cukru moučky
1 Citronový cukr Vitana    
1 Vanilkový cukr Vitana    
150 g másla
1/2 vejce
10 g Kypřicího prášku s vinným kamenem Vitana
100 g Ovocné směsi meruňka Hamé
100 g cukru moučky


Do hladké mouky zamíchejte kypřicí prášek s vinným kamenem. V míse spojte povolené máslo s cukrem citronovým, vanilkovým a moučkou. Přidejte vejce. Do kašovité hmoty zapracujte mouku.
Po krátkém propracování těsto zabalte do fólie a nechte v lednici odležet minimálně jednu hodinu.
Těsto rozválejte a vykrajujte libovolné tvary, například vajíčka. Do poloviny vajíček vykrojte kolečko a se zbylými vajíčky upečte při 180 °C do zlatova. Upečená linecká vajíčka potřete džemem a slepujte s pocukrovanými vajíčky s vykrojeným středem.

 

 

Vitana dále nabízí:

 

Vanilkový cukr Vitana – 6,90 Kč
Citronový cukr Vitana – 6,90 Kč
Cukr s mandlovou příchutí Vitana – 6,90 Kč

Kypřicí prášek s vinným kamenem Vitana – 6,90 Kč

Petržel sušená Vitana – 14,90 Kč

Pepř mletý Vitana – 21,90 Kč

Poctivá majonéza Vitana 240 ml – 25,90 Kč

Ovocná směs jahoda 260 g – 24,90 Kč

Ovocná směs meruňka 260 g – 22,90 Kč

100% ovocná meruňka Hamé 230 g  – 49,90 Kč

23. duben 2021
Dnes má svátek Vojtěch

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek