Ravensburger uvádí žhavou novinku “GraviTrax”

Ravensburger uvádí žhavou novinku “GraviTrax” na český trh


Kuličková dráha Gravitrax od společnosti Ravensburger pomáhá dětem pochopit fyzikální zákony hravou formou

Společnost Ravensburger přináší na trh novinku Gravitrax, interaktivní kuličkovou dráhu, která testuje zákony gravitace. Děti i dospělí si mohou hrát společně a stavět nejrůznější možné designy dráhy. Akční doplňky dodávají hře na napínavosti a umožňují ovlivňovat běh kuličky s pomocí magnetické síly, kinetiky a gravitace.

 

Tři kuličky na startu a závod o to, která projede postavenou dráhu nejrychleji. Dráha je postavena z nejrůznějších komponentů a na různých úrovních: červená kulička překříží cestu zelené. Magnetický kanon vystřelí modrou kuličku. Zelená kulička se zpomalí ve smyčce a modrá vystřelí před ní …

 

Nezáleží na tom, jestli při stavění dráhy budete následovat instrukce nebo jestli vyzkoušíte svou vlastní kreativitu. Jde hlavně o to si to užít. Malí i velcí stavitelé musí chytře využívat zákonů fyziky a pospojovat jednotlivé díly tak, aby si postavili vlastní zábavnou horskou dráhu. Akční doplňky, jako magnetický kanon, kladivo, smyčka nebo katapult posouvají stavebnici a její zábavnost na další úroveň. Pomáhají také překonat vyšší překážky a urychlit kuličky. Kartičky s úkoly a plány na stavění pomohou začátečníkům. Později už každý může nechat volný prostor vlastní fantazii. Dodatečné akční prvky a a velké rozšiřující sety nabízí nekonečné množství kombinací jak vybudovat dráhu.

 

Gravitrax přináší novou zábavu pro všechny, kterým je osm a vice let, jak prozkoumat fyzikální zákony. Startovací sada Gravitrax obsahuje 100 dílů a variabilní hrací desku, karty s úkoly, plány na stavění a 6 kovových kuliček. K základní sadě je možné doplnit dvě velká rozšíření a akční doplňky. V Německu byl letos v srpnu vytvořen světový rekord, když dva lidé postavili kuličkovou dráhu GraviTrax dlouhou 246 metrů z více než 20 tisíc dílků.

 

GraviTrax také jako aplikace zdarma
K nové kuličkové dráze byla vytvořena také aplikace. Ta dětem umožňuje postavit jejich designy dráhy v digitální formě a později je otestovat s reálnými komponenty. Měnící se perspektiva běžící kuličky může být sledována také ve virtuální realitě připojením virtuálních brýlí. Aplikace je zdarma a je dostupná pro iOS a Android.  

 

RAVENSBURGER Gravitrax 275045 GraviTrax Startovní sada - S využitím 100 stavebních prvků můžete sestavovat zajímavé a napínavé kuličkové dráhy. Poznáte přitom, jak působení různých fyzikálních zákonů ovlivňuje běh vaší kuličky. Doporučená maloobchodní cena 1 349 Kč.

 

RAVENSBURGER Gravitrax 275076 GraviTrax Kladivo - Ať dá kladivo pořádnou ránu! Dodejte své kuličce Kladivem nový impuls, aby zvládla ještě delší dráhu. Doporučená maloobchodní cena 249 Kč.

 

RAVENSBURGER Gravitrax 275083 GraviTrax Smyčka - Prožeňte kuličku smyčkou! Zapojením Smyčky do startovní sady

GraviTrax® bude vaše kuličková dráha napínavější. Kolik energie potřebuje kulička k tomu, aby se protočila Smyčkou? Doporučená maloobchodní cena 249 Kč.

 

RAVENSBURGER Gravitrax 275090 GraviTrax Katapult - Překonávejte překážky! Díky Katapultu proletí vaše kulička vzduchem navzdory zemské přitažlivosti. Zapojením Katapultu do startovní sady GraviTrax® získá vaše kuličková dráha na napínavosti. Doporučená maloobchodní cena 249 Kč.

 

RAVENSBURGER Gravitrax 275106 GraviTrax Magnetický kanon - Ještě více energie pro vaši kuličkovou dráhu! S Magnetickým kanónem bude kulička překonávat neuvěřitelné výškové rozdíly a kutálet se ještě déle. Doporučená maloobchodní cena 249 Kč.

 

RAVENSBURGER Gravitrax 275113 GraviTrax Stavba - S touto sadou rozšíříte svou kuličkovou dráhu o dodatečné základní desky a další stavební prvky, které zapojíte do své startovní sady GraviTrax®. Doporučená maloobchodní cena 499 Kč.

 

RAVENSBURGER Gravitrax 275120 GraviTrax Dráha – Prodlužte své dráhy! Tato sada vám umožní pozdvihnout vaši kuličkovou dráhu na vyšší úroveň. Doporučená maloobchodní cena 499 Kč.

 

 

Jak fungují fyzikální zákony


Společnost Ravensburger přináší na trh novinku Gravitrax, interaktivní kuličkovou dráhu, která testuje zákony gravitace. Děti i dospělí si mohou hrát společně a stavět nejrůznější možné designy dráhy. Akční doplňky dodávají hře na napínavosti a umožňují ovlivňovat běh kuličky s pomocí magnetické síly, kinetiky a gravitace. Jsou to právě tyto doplňky, které vaší kuličku vystřelí na vyšší úrovně, urychlí její rychlost nebo ji odrazí tak, že letí vzduchem. Za každou takovou akcí je skrytá energie, která podléhá obecným zákonům fyziky. Jak to funguje?

 

Gaussův kanon  

raven1
Pojmenován podle německého matematika a fyzika Carla Friedricha Gausse (1777-1855). Magnety zabudované v kanonu akcelerují příchozí kuličku (zde červenou kuličku) a poté předají impuls další kuličce. Výsledkem je, že poslední kulička (zde červená) má stejnou rychlost a vyjede I do kopce.
Zákon zachování momentu hybnosti

 

Katapult

raven2
Energie uložená v nataženém kusu elastického materiálu je pomocí páky přenesena na kuličku ve formě kinetické a potenciální energie. Výsledkem je, že je červená kulička odpálena na vyšší úroveň. Čím vice je elastický materiál natažený, tím vice energie uvolní a kuličce tak zajistí let do výšky a pohyb.  
Zákon zachování energie

 

Smyčka

raven3
Když se kulička dostane do smyčky, musí překonat gravitaci. To vyžaduje určitou rychlost, kterou se kulička pohybuje. Tato rychlost zajistí dostatek odstředivé síly, která gravitaci překoná.
Zákon odstředivé síly

 

Funkce kladiva

raven4
Potenciální energie je zachována v kuličce umístěné v horní části kladiva. Kladivo je nestabilní a když pod ním jede kulička, převáží se. Toto přemění potenciální energii na energii kinetickou. Výsledkem je, že jednou ranou přenese kladivo své momentum na kuličku (zde na červenou kuličku).
Zákon zachování energie

 

O společnosti Ravensburger

 

 

 

 

Zdroj, foto:  Ravensburger

23. duben 2021
Dnes má svátek Vojtěch

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek