dtest - Funkční trika v kvalitě nezklamou, liší se hlavně v ceně

dtest - Funkční trika v kvalitě nezklamou, liší se hlavně v ceně

 

S rostoucími teplotami vzrůstá i zájem lidí o venkovní sportovní aktivity – běh, cyklistiku či inline bruslení. Spotřebitelský časopis dTest se proto zaměřil na kvalitu funkčních trik, jež mají bezpochyby přispívat k radosti z pohybu i lepším výkonům. Jaká je realita? Překvapivá. Co do funkčnosti si nemají co vytýkat, rozdíly jsou spíše cenové.


Od funkčního prádla pro běh či cyklistiku se očekává, že nasákne a rychle odvede pot od těla skrz tkaninu. V prvé řadě vybrané modely tedy podstoupily testy propustnosti par (odolnost látky vůči tepelným ztrátám způsobeným vypařováním), nasákavosti (jak rychle který materiál odvede pot od pokožky) a propustnosti vzduchu (ověření průniku vzduchu testovaným materiálem). „Mezi testovanými triky nepanovaly v ohledu funkčnosti použitého materiálu významné rozdíly. Hodnoty, které jsme z laboratoře obdrželi, poukazovaly na skutečnost, že tkaniny všech testovaných trik jsou kvalitní bez ohledu na značku. My jsme jim však nastavili přísnou hodnoticí škálu, abychom je mohli mezi sebou lépe porovnat a zviditelnili i ty nejmenší odlišnosti,“ přibližuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotřebitelského časopisu dTest.

 

Ačkoliv se ukázalo, že všech 23 testovaných dámských a pánských trik je ušito z dobře fungujících materiálů, laboratoř označila za vůbec nejhorší triko Benger Running Shirt určené mužům i ženám. Naopak na nejlepší hodnocení funkčních vlastností dosáhlo pánské tričko Nike Dry Miler a dámské tričko Craft Mind SS Tee.

 

Jak to vidí sportovci


Kromě laboratorních testů došlo i na praktické zkoušky. Samotní sportovci hodnotili, jak dobře jim triko padne či jak se chová během sportovní aktivity, jestli se v něm příliš nepotí, zda je neškrtí výstřih, nedře cedulka nebo jestli se netrhají švy. „Funkční triko by vám mělo především dobře sedět. Na rozdíl od laboratorních zkoušek právě praktické testy ukázaly, že se trika mezi sebou mohou výrazně lišit například ve střihu nebo v pocitu při jeho nošení. I přesto můžeme drtivou většinu testovaných modelů zařadit mezi dobré výrobky,“ uvádí šéfredaktoka Hana Hoffmannová.


Z výsledků praktických zkoušek vyplývá, že ženy jsou buď kritičtější, anebo mají výrobci u dámských funkčních triček větší prostor ke zdokonalování. Zatímco muži udělili nejlepšímu modelu Pro Touch Basic Rylu z Intersportu dohromady 86 % a v dílčích zkouškách ho odměnili skoro samými jedničkami, ženy byly v hodnocení na jedničky skoupější. Nejvyššího ocenění se od nich dostalo dámskému triku Salomon Trail Runner SS Tee, a to 78 %. Největší nespokojenost žen s pohodlností trik se odrazila na modelu od Lidl/Crivit Topcool. Stížnosti směřovaly na zbytečně velký výstřih, nedokonalý střih, příliš dlouhý trup nebo krabacení. Testující sportovkyně nebyly příliš spokojené ani s odváděním vlhkosti
z materiálu. Mužům nejméně vyhovovalo triko značky Under Armour, které v hodnocení pohodlnosti a střihu dopadlo vůbec nejhůře, někteří ho dokonce popisovali jako stan – tak jim bylo velké. Označení velikosti L hodnotili jako neadekvátní, rovný střih jako příliš univerzální a nepříliš padnoucí.


Trika jsou odolná a až na jedno nebarví


Zkoušky odolnosti a životnosti testovaly změny tvaru trik vlivem praní a sušení, elasticitu, opotřebování materiálu a stálobarevnost. Potěšující zprávou je, že vybraná trika všemi zkouškami prošla s nejhůře uspokojivou známkou. Jsou ušita z polyesteru a ukázalo se, že po vyprání se nevytahují ani nesráží. Také zkouškami opotřebení prošly bez zaváhání. Neobjevily se na nich žmolky či oděrky, váhové úbytky nebyly buď vůbec žádné, nebo zanedbatelné. Co se týče pružnosti, jako nejhouževnatější se ukázaly dvě trička značky Nike a naopak nejméně síly bylo třeba vyvinout k prasknutí látky trika Moira. A v neposlední řadě barvy. Obavy o přenos barvy z trika na jiné prádlo jsou zbytečné. Jedinou výjimkou bylo pánské triko Nike, které bílou testovací tkaninu zabarvilo, po prvním vyprání se však tento problém zcela vyřešil.


Informace o testu funkčních trik najdete na webu https://www.dtest.cz/clanek-6621/test-funkcnich-tricek-2018.

 

 

Zdroj, foto: dtest

18. duben 2021
Dnes má svátek Valérie

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek