dTest: test odrážedel

Většina dětských odrážedel a odrážecích kol je kvalitních, některá však pokulhávají v bezpečnosti
dTest: test odrážedel


Dětská odrážedla a odrážecí kola mají především za úkol naučit děti pracovat s rovnováhou, koordinovat jejich pohyby a usnadnit přechod na klasické kolo. Na trhu je celá řada těchto vozítek. A většina z nich je i kvalitních. Potvrzuje to nezávislý test spotřebitelského časopisu dTest, jenž prověřil celkem 22 odrážecích modelů. Pár provinilců se mezi nimi však našlo. Pozor byste si měli dát především na bezpečnostní prohřešky, které v některých případech mohou způsobit dokonce i poranění dítěte. 


Existují dva základní typy „odrážecích“ prostředků. Prvním z nich je odrážedlo, někdy též zvané jako odstrkovadlo, které má většinou podobu tří- či čtyřkolky – vzadu má dvě kolečka, vpředu jedno či dvě. Hodí se obvykle pro mladší děti, zhruba od roka do tří let. Druhým typem je odrážecí kolo, na první pohled velmi podobné klasickému bicyklu. Vhodné je pro starší jezdce od dvou až do šesti let. Pro oba prostředky je společná absence pedálů – dítko při jízdě nešlape, ale odráží se od země nohama.


Myslete i na pohodlí svého dítěte
Potěšující zprávou je, že až na výjimky nebyly v rámci praktických zkoušek, zahrnujících montáž, nastavení, ovladatelnost, pocit z jízdy a komfort dítěte, k testovaným modelům zásadnější výtky. „Většina z odrážedel je kvalitních, ovšem našla se i vozítka, která z testů nevyšla s čistým štítem,“ popisuje výsledky testování Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotřebitelského časopisu dTest. Z odrážedel si nejlépe vedl Big Street Bike. Pozitivní ohlasy z řad testujících získal i model Teddies Funny Wheels 2v1, který se ale konstrukčně hodí spíše pro menší děti. Má relativně úzká řídítka a vzhledem k plastovým kolečkům drncajícím na hrubším povrchu se hodí spíše pro jízdu na trávníku či jiném měkkém terénu. Naopak nejhorší známku si v praktických zkouškách dTestu odneslo odrážedlo Teddies Cross 2, a to hlavně za komfort, který dítěti snižují plastové otřepy na řídítkách. Dostatečné hodnocení si toto odrážedlo vysloužilo i za svou ovladatelnost a pocit z jízdy. Například kvůli úzkým řídítkům či široké zadní nápravě docházelo ke kontaktu nohou dítka se zadními koly. Mezi odrážecími koly hraje v praxi prim výrobek Micro G-Bike, kterému nebylo co vytknout.

 

Bezpečnost nade vše
Bezpečnostní zkoušky probíhaly na podkladě normy ČSN EN 71-1:2015 týkající se bezpečnostních požadavků na konstrukci, obsah a formu návodu u výrobků určených dětem. Většina otestovaných modelů v testu dTestu obstála. Mezi testovanými odrážedly se žádný velký hříšník nenašel. Pouze odrážedlo Teddies Cross 2 obdrželo za bezpečnost o několik procentních bodů méně než ostatní modely, a to díky již výše zmíněným plastovým otřepům na rukojetích. Ty sice nejsou v rozporu s normou, ale uživatelsky jsou nepříjemné a při jízdě mohou být dítěti nepohodlné. Požadavkům bezpečnosti však nevyhovělo odrážecí kolo Galaxy Kosmík, které se provinilo nezakrytovanou a nezaslepenou sedlovou trubkou. Ta může podle normy znamenat potenciální nebezpečí poranění dítěte. „U modelu Jaguar CSK32 Brother byl zase napínací drát vzpěry ramene čelisti zakončen ostrou hranou, což je také v rozporu s normou,“ prozrazuje Hana Hoffmannová. 


Chybí návody v češtině
V neposlední řadě se v rámci testování hodnotily také přiložené návody k obsluze. „Tvůrci návodů mají rezervy u celé řady výrobků, a třetina z nich tak dostala v této kategorii horší než dobrou známku. Dva modely obdržely kvůli vážnějším nedostatkům za návod dokonce nedostatečné hodnocení,“ komentuje za dTest Hana Hoffmannová. U prvního propadlíka návod obsahoval instrukce v celé řadě jazyků, čeština v něm ovšem chyběla. Kromě tohoto zásadního nedostatku neobsahoval výrobek nikde ani zásadní informaci, že by neměl být používán dětmi staršími 36 měsíců. Druhý propadlík je z kategorie odrážecích kol. Jeho návod sice neoplýval tolika jazykovými mutacemi jako u předchozího modelu, byl však pouze anglicky.


Informace o testu dětských odrážedel a odrážecích kol najdete na webu https://www.dtest.cz/clanek-6554/test-detskych-odrazedel-a-odrazecich-kol-2018.

 

 

 

27. říjen 2021
Dnes má svátek Šarlota a Zoe

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek