Pro výstavu Fenomén IGRÁČEK v Třinci byli vytvořeni hokejoví IGRÁČCI

Pro výstavu Fenomén IGRÁČEK v Třinci byli vytvořeni hokejoví IGRÁČCI

www.efko.cz

IMG 5377

Město Třinec je hokejem proslavené. Od roku 1995 se na třinecký led sjíždějí nejlepší česká hokejová mužstva. Třinec a hokej nelze oddělit jedno od druhého. A proto zcela logicky, padla volba při výběru ztvárnění originálních IGRÁČKŮ významných osobností Třince pro putovní výstavu Fenomén IGRÁČEK, právě na hokejisty. Miroslav Svoboda, tvůrce zcela originálních postaviček hokejistů, určených pro výstavu, zpodobnil dvě výrazné osobnosti tohoto sportu. IGRÁČCI hokejisté obohatí oblíbenou výstavu Fenomén IGRÁČEK, kterou bude hostit Muzeum Třineckých železáren a města Třince od 23. dubna do 25. června tohoto roku. Putovní výstava na téma historie, současnost, vývoj a výroba legendární hračky budí velký zájem dětí i jejich rodičů. Výstava vznikla ve spolupráci s českým výrobcem hraček, společenských her a IGRÁČKA, společností EFKO - karton, s.r.o. a Technickým muzeem v Brně.

 

„Hravá výstava „FENOMÉN IGRÁČEK”, nabídne návštěvníkům pohled do historie, současnosti, ale i budoucnosti legendární plastové figurky, která provází naše děti už od roku 1976, kdy byla stvořena první postavička v profesi   zedníka,“ uvádí Eva Zamarská, vedoucí Muzea Třineckých železáren a města Třince. „Třinecké muzeum, ve spolupráci s firmou Efko a Technickým muzeem v Brně Vás srdečně zvou na výstavu, která nabízí pohled do zákulisí výroby legendární plastové figurky Igráček. K vidění jsou první návrhy a původní sady, výrobní formy, jednotlivé díly postaviček, střihy krabiček, vize vývojářů, dobové fotografie, ale i současné novinky a trendy. Nepřehlédnutelná je také velká maketa města Igráčkov.  Návštěvníci se dozví například, že postavička Igráčka se skládá celkem z devíti částí.  Výstava je koncipována tak, aby zaujala jak dětské, tak dospělé návštěvníky bez ohledu na věk. Součástí výstavy uvidí i unikátní Igráčky v podobě třineckých hokejistů.  Některé z nich si děti budou moci přímo vyzkoušet, neboť v expozici bude také hrací kout,“ dodává Eva Zamarská.

IMG 5375
„Pan Miroslav Svoboda z Mikulova opět nezklamal. Pro výstavu v třineckém muzeu připravil krásné figurky IGRÁČKŮ hokejistů v podobě hráčů třineckého hokejového klubu. Ty obohatí a jistě ještě více zpopularizují dnes již dobře známou výstavu Fenomén IGRÁČEK,“ uvádí Zdeněk Rauš, oddělení produkce výstav a provoz technických památek, Technické muzeum v Brně. „Myslím, že jsme svědky zrodu nového druhu umění. Jsem za tuto myšlenku, tedy ztvárnit IGRÁČKY významné osobnosti daného kraje, nesmírně rád. Jednou budou pouze ony dobrým námětem pro výstavu,“ dodává Zdeněk Rauš.  

IMG 5372
„Hokej mám rád. A mám rád hravé lidi. Lidská tvořivost je téměř bezbřehá. Za svoji praxi jsem se setkal s omezujícími pravidly v rámci úpravy originálu. Já tyto mantinely nestavím, naopak. Jsem rád, že IGRÁČEK a jeho výroba zůstala v Česku, že jsem tomu mohl přispět. Ale to, jak se bude dále vyvíjet, tedy jak ho lidé budou dále vnímat, na to mi práva nepřísluší,“ říká Miroslav Kotík, majitel společnosti EFKO. „Panu Svobodovi fandím a jsem za jeho ztvárnění originálních IGRÁČKŮ velice rád,“ dodává Miroslav Kotík.


Muzeum Třineckých železáren a města Třince  ve spolupráci s Muzeem Beskyd Frýdek-Místek dále představí přírodovědnou výstavu  JAKO VEJCE VEJCI, a to od 11.4.  do 25.6. 2017.  V přírodě je vejce symbolem pokračování života a nástupu nové generace.  Více prozradí výstava, která zaujme podivuhodnou rozmanitostí a barevností ptačích snůšek a přináší informace nejen o vejcích samotných, ale i o našich ptačích sousedech,  které potkáváme každodenně kolem sebe. Ptačí vejce jsou vystavena společně s preparáty dospělých ptáků. Zajímavé je tedy i porovnání velikostí snůšky vůči rodičům.

 

Muzeu chystá dále výstavu UMĚNÍ – PRAVDIVOST – SOUCIT – SNÁŠENLIVOST - Mezinárodní výstavu obrazů z Číny v Galerii Na schodech  od 5.4. do 15.5. 2017. Na jedné straně vnitřní duchovní svět člověka, na druhé lidská tragédie. Unikátní náhled do meditační praxe Falun Gong dávají realistické oleje a čínské akvarely na 30 plátnech. Výstava poskytuje náhled do duchovní praxe Falun Gong, zvané také Falun Dafa. Jedna z částí této výstavy má ukázat, jak kultivační praxe Falun Gong mění lidské životy a jak se lidé vrací  k tradičním čínským hodnotám. Nejvýznamnějším umělcem těchto děl, je profesor Zhang Kunlun, který je jedním z nejuznávanějších sochařů soudobé Číny. Je absolventem katedry sochařství Čínské akademie umění, specializuje se na sochařství, olejomalbu a čínskou malbu. Výstava hostovala ve více jak 200 městech ve 40 zemích světa. O zapůjčení obrazů pro výstavu v Třinci požádal David Czyž Asociaci Falun Dafa ČR, která vlastní autorská práva pro Českou republiku. Přejeme Vám, ať Vás Pravdivost, Soucit a Snášenlivost provází nejen touto výstavou.

 

Počátky třineckého hokeje
Vznik klubu se datuje do období, kdy československá reprezentace začala dosahovat svých prvních úspěchů. Právě v roce jeho založení – 1929, si reprezentace vybojovala na již 14. kontinentálním šampionátu titul mistra Evropy. Prvním průkopníkem hokeje v Třinci se stal v roce 1928 SK Moravská Ostrava, jehož příkladu brzy následoval SK Slovan Ostrava. Na Těšínsku to byly KČST Lazy a o rok později – v již zmíněném roce 1929, také SK Třinec. U jeho kolébky tehdy stála jen hrstka obětavců, kteří museli často překonávat posměch a někdy i urážky okolí. O nový společenský sport nebyl velký zájem, poznatků o něm málo, kontakt s vyspělejšími českými kluby v prvopočátcích neexistoval, a tak se úmysl zakládat hokejový klub zdál mnohým čirým nesmyslem. Ve velmi krátké době se však kanadský hokej, jak se mu tehdy říkalo, stal druhým nejpopulárnějším československým sportem a své pevné kořeny zapustil i v městečku pod malebnými Beskydy. Nejvíce se o to zasloužil známý redaktor, věhlasný sportovní nadšenec a organizátor Boleslav Moravec, jenž kolem sebe soustředil partu mladíků se zápalem pro novou kolektivní hru a ti se pak stali základem prvního mužstva SK Třinec.


Společnost EFKO, český výrobce her a hraček, působí na českém trhu od roku 1993. Po celou dobu se zaměřuje kromě výroby také na charitativní akce. Podporuje sponzorskými dary řadu mateřských školek, základních a zvláštních škol, dětských domovů a kojeneckých ústavů. Spolupracuje také s Českým paralympijským výborem na charitativním projektu EMIL a zařadila se do projektu KLOKÁNEK na podporu týraných a opuštěných dětí. Těm již od roku 2006 pravidelně přiváží vánoční dárky a pomáhá tak jejich malým svěřencům prožít radostnější Vánoce. EFKO získalo následující ocenění  - FOR TOYS 2010 -  cena GRAND PRIX za IGRÁČKA. V roce 2011 obdrželo čestné uznání v rámci projektu VIZIONÁŘI 2011. Ocenění bylo uděleno za oživení tradičních dětských hraček IGRÁČEK a uvedení na trh nové série, která využívá nejnovějších poznatků z oblasti didaktiky a dětské psychologie. Projekt VIZIONÁŘI organizuje sdružení Czech Inno pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu.  EFKO získalo v roce 2012 ocenění v soutěži „Českých 100 nejlepších“ za strategickou hru ABAKU, kterou doporučuje rovněž Mensa ČR, Jednota českých matematiků a fyziků a Univerzita Karlova. Rok  2013 přinesl označení „Správná hračka“ 2013 za kreativní stavebnici ROTO START a za rodinnou společenskou 3D hru Jožin z bažin a ocenění Nejlepší novinka roku 2013 v kategorii Hry, puzzle a karty za rodinnou společenskou 3D hru Jožin z bažin. Poslední cenu má firma z roku 2014 - označení „Správná hračka“ 2014 pro soubor oblíbených her Moje první hry. Více informací na: www.efko.cz

 

Technické muzeum v Brně je příspěvkovou organizací se samostatnou právní subjektivitou, je přímo řízeno Ministerstvem kultury České republiky. Svůj sbírkový fond prezentuje formou muzejních expozic a výstav, které pořádá samostatně nebo ve spolupráci s jinými institucemi včetně zahraničních. Pořádá konference a přednášky. Rozvíjí ediční činnost. Věnuje soustavnou pozornost práci s veřejností, především s dětmi a mládeží. Plnění vědeckých cílů dosahuje původním výzkumem v oblastech vědeckotechnického vývoje a muzejní dokumentací v oborech své sbírkotvorné činnosti. Vypracovává odborné posudky a doporučení, vědecké rešerše a expertizy. Napomáhá při odborné výchově studentů formou odborných praxí a vedení absolventských a závěrečných prací. Ve spolupráci s vysokými školami a dalšími odbornými pracovišti zajišťuje výuku v oborech muzeologie a konzervování – restaurování. Vydává osvědčení k vývozu předmětů kulturní hodnoty podle příslušného zákona a eventuálně podává návrhy na prohlášení těchto předmětů za kulturní památku. Zapůjčuje sbírkové předměty k účelům studijním a výstavním. Zajišťuje činnost dobrovolných spolupracovníků muzea, zejména prostřednictvím Kruhu přátel TMB.

 

 

 

 

Zdroj, foto: www.efko.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kgr

8. červenec 2020
Dnes má svátek Nora

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže