Necháváte děti vypít espresso s 15 kostkami cukru? Ano!

Necháváte děti vypít espresso s 15 kostkami cukru? Ano!
Analýza energetických nápojů


Iniciativa Vím, co jím a piju připravila ve spolupráci s MF DNES test energetických nápojů. I když se liší cena a obal, základ většiny z 20 vzorků je stejný – cukr a kofein. Kofein je nejrozšířenější drogou na světě, protože je levný, legální a sociálně akceptovatelný – ale je tomu tak i v případě dětí? Evropský úřad pro bezpečnost potravin uvedl, že energetické nápoje konzumuje v České republice pravidelně 80 % teenagerů. Kofein v nápojích ale není pro děti jediným rizikem. Dalšími jsou vysoký příjem energie a cukru, které přispívají ke stále se zvyšujícímu podílu dětí s nadváhou a obezitou.


Kompletní výsledky testu jsou k dispozici na www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/zdrava-vyziva/testy-potravin/Energeticke-napoje:-pro-deti-prilis-riskantni-moda__s778x10045.html


Video k tématu naleznete na www.youtube.com/watch?v=d6N0nrCSdbI


Děti nepijí energetické nápoje kvůli únavě
S rozvojem technologií se zvyšují nároky na dospělé i děti. Hlavním důvodem konzumace energetických nápojů ale není nedostatek energie. Jsou to snaha teenagerů být „in“ a sladká chuť, na níž se děti stávají stále více závislé. V případě energetických nápojů se přitom jedná o přísun tzv. rychlých cukrů. „Pokud není organizmus v hypoglykemii po nějakém velkém sportovním výkonu, vystavovat se takovému návalu jednoduchých sacharidů není dobře, zvláště je-li to pravidelně a opakovaně,“ vysvětluje předseda Společnosti pro výživu MUDr. Petr Tláskal, CSc. S výkyvy hladiny cukru a energie se těžko vyrovnává i organizmus dospělých. V případě dětí jsou následky samozřejmě patrnější. Častá konzumace energetických nápojů pak vede k začarovanému kruhu, kdy dětský organizmus vyžaduje další dávku energie.


Počet energetických výrobků vhodných pro děti: 0
Všichni vědí, že děti nemají pít kávu a alkohol. Pokud ale vypijí jeden energetický nápoj, je to podobné, jako by měly espresso s šesti až patnácti kostkami cukru. Pravidelná konzumace přitom může mít dlouhodobé následky, jako jsou přibývání na váze, diabetes 2. typu, vysoký krevní tlak či vytvoření si závislosti na kofeinu. „Kofein může u dětí akutně vyvolat problémy se spánkem, bolest hlavy, způsobit nesoustředěnost a nervozitu. Nadbytečný příjem jednoduchých sacharidů pak zvyšuje riziko rozvoje obezity a s ní spojených nemocí. Energetické nápoje jsou výrobkem pro dospělé, žádný z testovaných není vhodný pro děti. Ani dospělí by si ho ale neměli dopřávat každý den. Sáhnout by po něm měli nejlépe výjimečně, např. po náročné fyzické aktivitě, “ říká obezitolog a garant iniciativy Vím, co jím a piju MUDr. Petr Hlavatý, Ph.D.


I když se jednotlivé výrobky liší, žádný testovaný energetický nápoje není zdravý. Cukr ve variantách „sugar free“ nahradí umělé sladidlo a kofein doplní další povzbuzující látky. Složení na obalu přitom nemusí být vždy přesné – test ukázal, že množství kofeinu se oproti deklarovanému může lišit.


Křídla?
Rizika pro teenagery se ještě násobí, pokud míchají energetické nápoje s alkoholem – např. koktejl „Křídla“, tedy energetický nápoj s vodkou, je mezi mladými velmi oblíbenou volbou. Zde je důležité si uvědomit, že energetický nápoj přebije tlumící účinky alkoholu a vede k jeho rychlejšímu vstřebávání. Výsledkem je nejen rychlejší opilost, ale také snížení schopnosti opilost vnímat, větší výdrž v konzumaci alkoholu a s tím spojená zvýšená agresivita a ztráta sebekontroly.   
Námitka, že například irská či alžírská káva také představuje spojení alkoholu a kofeinu zde neobstojí nejen kvůli vypitému množství, ale též energetické hodnotě.


Základem energie je jídlo
Neměli bychom zapomínat na to, že energii čerpáme především z jídla, proto je základem pestrý a vyvážený jídelníček, ne slazené nápoje. Únavu tedy nezaženou energetické nápoje, ale dobře poslouží např. banány, sušené ovoce, hrstička ořechů a samozřejmě dostatečný pitný režim v podobě neslazených nápojů. Pocit únavy zmírní i pohyb, nejlépe na čerstvém vzduchu, a dostatek kvalitního spánku. Dospělí si mohou dopřát šálek zeleného čaje.


Co s tím?
První krok k omezení konzumace energetických nápojů dětmi již Česká republika učinila. V září 2016 vstoupila v platnost vyhláška, dle níž je regulován doplňkový prodej potravin v rámci budov základních škol. Samozřejmě ale zůstává možnost koupit si energetický nápoj cestou do školy. Jaký by měl být další krok? Oslovení odborníci se shodují v tom, že vhodné by bylo též omezení reklamy zaměřené na teenagery, v níž je energetický nápoj ukázán jako způsob, jak být „in“.

 

O Vím, co jím a piju
Vím, co jím a piju o.p.s. je nevládní nezisková organizace, která sdružuje renomované odborníky v oblasti zdravého životního stylu, výživy, preventivní medicíny a výchovy ke zdraví. Již několik let se zabývají kvalitou potravin a výživou – především vhodným výběrem potravin, osvětou vyváženého stravování a celkovou podporou zdravého životního stylu. Pravidelné a odborně podložené informace spolu s informacemi o jednotlivých akcích a projektech najdete na www.vimcojim.cz. Výživově hodnotným potravinám uděluje logo Vím, co jím, které hlídá obsah rizikových živin v potravinách. Potraviny s logem Vím, co jím obsahují méně soli, přidaných cukrů, transmastných kyselin, nasycených mastných kyselin. U některých druhů potravin napoví, že výrobek je bohatý na vlákninu nebo má vhodný obsah energie. V současné době je označeno přes 400 výrobků a další neustále přibývají.  


Zdroj: focus; vímcojím

9. srpen 2020
Dnes má svátek Roman

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže