Denně zazvoní na Lince bezpečí telefon 500krát. Děti hledají štěstí.

Denně zazvoní na Lince bezpečí telefon 500krát. Děti hledají štěstí.

www.cojestesti.cz

Peter Porubský
Linka bezpečí odstartovala podzimní kampaň, ve které se zabývá tím, co je to štěstí. Odpovědi nehledá ve studiích, ale přímo u dětí. Jednoduchost a vtip dětských reakcí odzbrojí leckterého dospělého, který u otázky, jak být šťastný, váhá. Linka bezpečí věří v moudrost dětí, kterou rozvíjí už 22 let nonstop, anonymně a zdarma.
Z kampaně o štěstí, se kterou zahájila nezisková organizace Linka bezpečí druhou polovinu listopadu, srší pozitivní energie. Linka bezpečí rozkrývá moudrost a vtip dětí, čímž se snaží poukázat na skutečnost, že děti a mladiství řeší své problémy stejně intenzivně jako dospělí lidé.
„Na Linku bezpečí se denně obrací více než 500 dětí, které hledají útěchu, radu, odpovědi. Chtějí být šťastné. V krizi je přirozené, že řešení, které hledáme, často nevidíme. Věříme, že děti jsou moudré, proto odpovědi na své otázky mohou nalézt především samy v sobě nebo ve svém okolí. Naší úlohou je pomoci jim hledat, a to nonstop, anonymně a zdarma na čísle 116 111,“ říká vedoucí Linky Peter Porubský.


Jak být šťastný?
Web kampaně www.cojestesti.cz ukazuje očima dětí, jak být šťastný skrze autentické vzkazy a spontánní reakce ve hravém videu. „Když ležím v posteli a něco si přeju. Když je celá moje rodina zdravá a šťastná,“ patří mezi myšlenky s jednoduchým, ale pravdivým poselstvím. Často se dětská sdělení dotýkají tématu rodiny, čímž mrazivě odrážejí nevyřčený svět dětských přání: „Mít hodnou rodinu. Mít někoho, kdo ho vždy podrží. Jsem šťastná, když se máma s tátou nehádají. Byla bych víc šťastná, kdyby nebyl táta tak dlouho v práci. Aby k nám jezdil brácha častěji,“ zní na webu.
Vedoucí Rodičovské linky, služby poskytované všem dospělým se starostí o dítě, vyzdvihuje důležitost domova a rodinných vazeb. „Opravdové štěstí pro děti je stabilní domov, rodiče, kteří tu jsou pro své děti a mají s nimi láskyplný vztah. Jsou schopni vnímat jejich potřeby a naslouchat jim. Nejvíce rodiče děti učí tím, jak svůj život žijí, jaké hodnoty vyznávají a jak reagují na různé životní situace,“ dodává Kateřina Schmidová.


Linka bezpečí stmeluje rodiny
Kampaň Linky bezpečí tak nejenom rozkrývá hloubku dětského myšlení, ale stmeluje rodiny dohromady. Vyzývá na Facebooku všechny rodiče: „Zeptejte se svého dítěte, jak být šťastný. Budete překvapeni jeho odpovědí.“ Prosinec se tak ponese v duchu sdílení pocitů a rozhovorů s dětmi na téma štěstí. Hlášky a moudra svých ratolestí mohou uživatelé Facebooku sdílet i ve skupině Odposlechnuto od dětí.
Na fanoušky kampaně čekají i spontánní reakce dětí na otázky, jak být sám sebou, jak být zajímavý, jak být oblíbený a jak být slavný. Znáte odpověď i vy? Pokud těžko nacházíte slova a žasnete nad dětskou upřímností, vedoucí Schmidová vysvětluje možnou příčinu: „Na rozdíl od nás dospělých umějí děti projevit radost mnohem intenzivněji, jsou kreativnější a srdečnější. My dospěláci jsme často zatěžkáni svými zraněními a povinnostmi. Proto je dobré být občas v kontaktu se svým „vnitřním dítětem“, které je hravé a umí vyjadřovat spontánně svoje pocity.“


O Lince bezpečí
Linka bezpečí je nejdéle fungující dětskou krizovou linkou, v loňském roce se stala Neziskovou roku 2015 a získala i Cenu veřejnosti. Mezi nejčastější témata, která děti a mladí lidé s konzultanty řeší, patří z 36 % vztahové problémy (v rodině, s vrstevníky, partnerské vztahy), z 18 % z osobní témata (úzkosti, strachy, deprese, sebevražedné myšlenky apod.) a z 18 % problémy sexuálního zrání. Služby jsou navíc dostupné nejen telefonicky, ale skrze chat a e-mail. Kampaň podpořily MPSV, ČSOB, Nadace O2 a TEPfaktor.
 
Zdroj, foto:  www.cojestesti.cz

 

15. červenec 2020
Dnes má svátek Jindřich

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže