Napoleonské slavnosti na Loučeni & Napoleon kontra Fürstenberg

Napoleonské slavnosti na Loučeni & Napoleon kontra Fürstenberg

www.zamekloucen.cz

Napoleonske slavnosti 2009 353

Poznávání dějin prostřednictvím autentických bitev může být nejenom zábavné, ale i poučné. A je-li akce připravena včetně možnosti účasti při strategických poradách generálů jednotlivých armád, nebo prožití celého dne, večera i noci a stanování nedaleko ležení armád, pak lepší hodinu dějepisu snad nelze ani připravit. Takový zážitek čeká na zámku Loučeň na všechny, zvláště pak milovníky historie a dobrodružství. Podzimní víkend 23. až 25. září přenese návštěvníky zámku Loučeň do roku 1796, kdy je Napoleon Bonaparte právě jmenován vrchním velitelem armády a zažívá vítězství za vítězstvím.

Napoleonske slavnosti 2009 023

Tedy až na jedno místo, pevnost Huningen  u Štrasburku. Nadšenci rekonstrukcí dobových bitev se mohou zúčastnit od pátku do neděle setkání vojsk tří císařů, ruského cara Alexandra, rakouského císaře Františka a budoucího francouzského císaře Napoleona. V zámeckém parku na Loučeni rozbíjí všechna tři vojska svá polní ležení a budou se připravovat na nadcházející bitvu. Celá akce je pořádána u příležitosti 220 let od jmenování Napoleona velitelem armády a slavného vítězství loučeňského knížepána Karla Aloise Fürstenberka, plukovníka a majitele 36. Pěšího regimentu císařské a královské armády. Jeho Jasnost byla odměněna za své hrdinství povýšením na polního maršála a oceněna Svatohubertským vojenským řádem. Jeho Jasnost Karel Alois kníže Fürstenberk padl v bitvě u Stockach 25. března 1799 a na Loučeni mu byl postaven pomník,  o něhož se od této doby staral i jeho osobní pěší regiment.
„Napoleonské slavnosti na Loučeni začnou již v pátek 23. září. Návštěvníci se budou moci zúčastnit výcviku jednotlivých vojsk a večer je pozveme na poradu velitelů štábů jednotek, která se odehraje v zámecké jídelně. Se všemi veliteli se tedy potkají při večerní prohlídce zámku,“ uvádí Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň. „Sobota bude mít dva vrcholy. Po důkladném cvičení a přípravě se ve 14:00 střetnou všechna vojska při rekonstrukci samotné bitvy u Huningenu. Zažijeme útok kavalerie, dělostřeleckou přípravu i boj muže proti muži. Večer se všechny jednotky shromáždí na nádvoří zámku. Za doprovodu bubeníků a flétnistů Císařské gardy Napoleona Bonaparte a svitu loučí se vydají uctít památku Jeho Jasnosti Karla Aloise knížete Fürstenberga k jeho pomníku vzdálenému asi 1,5 km od zámku. Hold Jeho Jasnosti vzdají vojska spojenců i protivníků, ale především jeho osobní 36. Pěší regiment rakouské armády, který se celé akce zúčastní. Rovněž nedělní návštěvníci nepřijdou zkrátka. Víkendová akce vyvrcholí ve 12:00 bojem o most. Po bitvě se již vítězné i poražené jednotky začnou přesouvat za jinými úkoly do nových ležení,“ dodává Kateřina Šrámková.
Těm, kdo si chtějí atmosféru užít naplno, nabídne zámek  možnost stanování v bezprostřední blízkosti ležení vojsk, nebo pod střechou v zámecké oranžerii. Návštěvníci, kteří upřednostňují větší pohodlí, mohou přenocovat v útulných pokojích zámeckého hotelu Maxmilián.

Více informací včetně podrobného programu na www.zamekloucen.cz

Napoleonske slavnosti 2009 173
Zámek Loučeň je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Středočeském kraji. Zámek, postavený na počátku 18. století a vlastněný rody Valdštejnů, Furstenberků a Thurn-Taxisů, je provozovaný společností Loučeň a.s. a od 7. 7. 2007 je přístupný veřejnosti. Lákadlem pro návštěvníky je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park       s labyrintáriem, unikátní kolekcí 11 labyrintnů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera. Celý zámecký areál je památkově chráněný. http://www.zamekloucen.cz/  12. královský labyrint, který na Loučeni vznikl při příležitosti 700 let od narození Karla IV., má velikost, tvar i symboliku inspirovanou labyrintem katedrály v Chartres. Loučeňský labyrint je doplněn kruhem o průměru 10m na půdoryse české kotliny. Stezka kruhového labyrintu je nejenom geometrickým symbolem a připomínkou  historie, ale především geo-energetickou spirálou nabitou pozitivní energií. Labyrint je kruhový, chartreského typu, s 11 řadami a kruhovým centrálním prvkem uprostřed. Soudobý charakter a přitažlivost pro návštěvníky dodává 12. labyrintu použití barevných prvků na jeho povrchu, ozvučení prostoru nad ním a možnost večerního nasvícení.

 

Zdroj, foto: KG; http://www.zamekloucen.cz/

 

4. červenec 2020
Dnes má svátek Prokop

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže