Cesta autem na rodinnou dovolenou bez stresu a bezpečně

Cesta autem na rodinnou dovolenou bez stresu a bezpečně

Až 90 % úspěchu můžeme ovlivnit kvalitní přípravou před odjezdem

22844799 xl

Za dva týdny startují letní prázdniny. Ať se je rozhodneme strávit doma či v zahraničí, cesta autem v létě kamkoli, a ještě k tomu s rodinou, je vždycky potenciální stres. Kolony, objížďky, vedro, nudící se rozmrzelé děti a zvýšená pravděpodobnost dopravních nehod nikomu na náladě nepřidají. Chceme-li přežít cestu na dovolenou ve zdraví a v pohodě, vyplatí se věnovat dostatek času kontrole auta, naplánování trasy, praktickému vybavení na cestu a psychické kondici řidiče. Podstatné je vědět, kam se obrátit o pomoc v případě nečekané události, jakou je například nehoda či porucha vozidla. Pro tyto případy si nezapomeňme uložit do telefonu spojení na Linku pomoci řidičům 1224.

Dlouho očekávané volné dny, kdy vypadneme z každodenního pracovního i rodinného stereotypu a vydáváme se za zábavou, poznáváním a odpočinkem, mohou začít pořádným cestovním stresem. „Aby cesta na dovolenou proběhla co nejlépe, vždy předem zvažte, jaká rizika se dají eliminovat či alespoň omezit předem a udělejte maximum pro to, abyste stresu předešli, zvláště pokud cestujete s dětmi,“ doporučuje dopravní psycholog Michal Walter.

Jak připravit auto i trasu

Před delší cestou se vyplatí zkontrolovat stav vozidla − minimálně hladinu motorového oleje a ostatních provozních kapalin, stav brzd a funkčnost klimatizace, dofouknout pneumatiky, zkontrolovat rezervu. „Pokud vaše auto nebylo již dlouho v servisu, zvažte před cestou odbornou prohlídku,“ doporučuje Robert Vacek z Autoklubu ČR a dodává, že určitě nemáme s ohledem na vlastní bezpečnost zapomenout na dostatečný počet reflexních vest, nejlépe pro všechny cestující. Zejména pokud cestujeme s alergiky, vyplatí se i důkladné vysátí a vyklepání koberců před jízdou.

Další část přípravy by měla být podle Roberta Vacka věnována vlastní cestě. Pokusme se na internetu zjistit informace o provozu na plánované trase (frekvence provozu, čekací doby na hraničních přechodech, objížďky apod.). Pak se rozhodneme, kdy vyjet a zda to dáme non stop, nebo někde přespíme. Pozor, i cesta napříč Českou republikou může trvat déle než šest hodin. Pokud se rozhodneme přenocovat, určitě bude dobré rezervovat si předem pokoj, protože stejný nápad ve stejnou dobu může mít více turistů. Vytipujme si předem místa, kde budeme tankovat a odpočívat, i s ohledem na věk a potřeby dětí. „Počítejte určitě s vyšší spotřebou paliva, zvláště když pojedete s plným autem, stále spuštěnou klimatizací nebo třeba střešním nosičem na kola,“ radí Robert Vacek a navrhuje se vybavit u komplikovanější trasy aktuální navigací.

32432961 xl

Co si uložit do hlavy a co do mobilu

Řidiči by si měli uložit do paměti i mobilu telefonní číslo Linky pomoci řidičům 1224. Tato služba je bude jistit na celém území České republiky. Při nehodě nebo poruše vozidla je spojí okamžitě s asistenční společností pojišťovny, kde mají sjednáno povinné ručení či havarijní pojištění a zprostředkuje jim pomoc pojišťovny s opravou nebo odtahem. Kontakt na asistenční společnost pojišťovny ze zahraničí najdou řidiči na zelené kartě. I když se na dopravní nehodu nikdy nemůžeme dokonale připravit předem, je vhodné si osvojit elementární postupy, jak při ní postupovat. Asistence od pojišťovny bývá velmi často tou první pomocí, která je řidiči k dispozici, pouze je nutné si ji co nejrychleji přivolat.

„Existuje velký rozdíl mezi tím, co si myslíme, že bychom dělali, a co ve skutečnosti děláme. I když 82 % řidičů tvrdí, že ví, jak postupovat při nehodě, náš průzkum ukázal něco jiného,“ říká Aleš Povr, tiskový mluvčí České kanceláře pojistitelů, která provozuje Linku pomoci řidičům 1224. Více než čtvrtina účastníků volala nejdříve domů, 13 % dotázaných dokonce i u nehody se závažným zraněním, kdy je nutné nejprve volat záchrannou službu.

Průzkum ukázal i problematické chování řidičů při zajištění místa nehody. Sice vědí, že je nutné zajistit odstranění překážejícího nepojízdného vozidla, ale mnozí zbytečně vyčkávají s přivoláním asistence a odtahu auta. „Řidiči si neuvědomí, že každým zdržením při odstraňování překážejícího havarovaného či porouchaného auta ze silnice ohrožují ostatní účastníky dopravního provozu. Každoročně díky tomu dochází zbytečně ke stovkám tzv. sekundárních dopravních nehod, u kterých je příčinou dříve havarované vozidlo. Tyto velmi nebezpečné dopravní nehody si ročně vyžádají více než desítku mrtvých a dalších několik desítek vážně zraněných lidí. Řidičům a celé posádce vozidla proto rozhodně doporučuji rychle zajistit základní označení nehody a pokud potřebují pomoci s nepojízdným vozidlem, tak z bezpečného místa mimo vozovku zavolat na Linku pomoci řidičům 1224. Připomínám, že po vozovce by se měla posádka pohybovat pouze po nezbytně nutnou dobu a v reflexní vestě,“ radí Aleš Povr.

Zejména v prázdninovém provozu je odborná a rychlá pomoc asistenční společnosti pojišťovny zvlášť vítaná, protože ušetří stres nejen řidiči a jeho rodině, ale i všem ostatním. Zásah profesionálů zrychlí opětovné zprovoznění komunikace a zabrání následným nehodám.

Co s sebou do auta

Ne vždy se můžeme spolehnout, že všude na trase bude dostupné vhodné občerstvení v požadovaný čas. Proto se vyplatí, zvláště při cestě s dětmi, mít s sebou dostatek potravin a zejména tekutin. Vynecháme raději přeslazené nápoje, sladkosti a těžká jídla. Vhodnější jsou například lehké sendviče a dostatek připraveného ovoce. Přibalíme vlhčené ubrousky, případně dezinfekční gel na ruce. Pro udržení pořádku je praktické si vzít do auta krabici či sáček na odpadky.

I děti se musí cítit dobře, nezapomínejme proto na pohodlné oblečení a obuv, sluneční brýle, případně léky proti nevolnosti. Musí se ale také sami zabavit. Spoléhat na to, že jim budeme během cesty vyprávět pohádky nebo si s nimi hrát, není možné, protože primární rolí dospělé části posádky je věnování se řízení a silničnímu provozu. Větší děti si zpravidla vystačí s hrami, případně filmy na tabletu. Pro menší můžeme přibalit obrázkové knížky, pytel s oblíbenými hračkami nebo videopřehrávač s pohádkami.

Bezpečnost především

Pamatujte, že těžší věci patří výhradně do kufru vozu co nejblíže středu vozidla. Naopak do střešního boxu dejte nejlehčí věci a ověřte si jeho pevné uchycení. Pakliže není kufr zcela zaplněn, využijte například pružné sítě v kufru, aby se náklad neposunoval. „Zavazadla nebo i menší věci položené na krytu kufru mohou v případě nárazu poranit cestující,” varuje Robert Vacek z Autoklubu ČR.

Vezete-li sebou domácího mazlíčka, mimo povinných dokladů (jako je např. očkovací průkaz) mu vezměte na cestu oblíbenou hračku, misku na vodu a dělejte přestávky. Některá zvířata (kočky, fretky apod.) přepravujte raději v boxu pro bezpečnost vaší i jejich.

Pokud jste vášnivými cyklisty a vezete na dovolenou kola na tažném zařízení, ověřte si při zapojení, že bliká blinkr vždy na shodné straně jako blinkr na vozidle. Robert Vacek z Autoklubu ČR v této souvislosti upozorňuje, že na nosiči kol by měla být připevněna originální registrační značka, protože různé samolepky a domácí řešení vedou v ČR i v zahraničí k možným sankcím.

Nespoléhejte na intuici, ale děti v autosedačce upevněte přesně dle návodu výrobce. Bezpečnostní pás nesmí dětem volně přecházet přes krk pod bradou nebo přes bříško, ale musí vést příslušnými body tak, aby dětská sedačka pro dítě byla ochranou, ne životní nástrahou.

Aby se řidič cítil dobře

Pro úspěch cesty je podstatná kondice a komfort řidiče. „Důležitý je dostatek spánku před jízdou, dodržování pravidelných přestávek během cesty, ale i krátká zastávka hned, jak se dostaví známky únavy. Nesmíme zapomínat ani na dodržování pitného režimu,“ zdůrazňuje základní pravidla dopravní psycholog Michal Walter a dodává, že velkou výhodou je aktivní spolujezdec, který komunikuje, případně pomáhá navigovat a nespí. Ostatní už záleží na zvyklostech každého řidiče. Někdo nedá dopustit na popíjení kávy, jinému vyhovují vitamínové pastilky, další potřebuje svoji oblíbenou hudbu.   

10 tipů jak zvládnout cestu na dovolenou autem
•    Před cestou zkontrolujte stav vozidla a vysajte prach z koberců
•    Zkontrolujte a připravte si všechny doklady k vozidlu (osvědčení o registraci vozu, zelenou kartu...)
•    Dbejte na bezpečné umístění zavazadel ve vozidle vč. přídavných nosičů na kola a další vybavení
•    Opatřete si informace o provozu na plánované trase, vybavte se aktuální navigací
•    Zvolte si vhodný začátek cesty a vyhněte se tak dopravních špičkám ve velkých městech
•    Zvažte, zda pojedete non stop, vytipujte si předem místa, kde budeme tankovat a odpočívat
•    Uložte si telefonní číslo Linky pomoci řidičům 1224 do své paměti i do paměti mobilního telefonu
•    Mějte s sebou dostatek tekutin a vhodné jídlo
•    Zajistěte během cesty pohodlí a zábavu dětí
•    Zajistěte kondici a komfort řidiče

Jak funguje Linka pomoci řidičům
Klienti, kteří zavolají na číslo 1224, jsou v průměru za 6 vteřin spojeni s jejím operátorem. Linku obsluhují zkušení zaměstnanci call center asistenčních společností, které jsou členy České asociace asistenčních společností. Operátor zjistí pojišťovnu, u které mají řidiči uzavřené povinné ručení. Pokud si volající motorista pojišťovnu okamžitě nevybaví, operátor si ji sám zjistí podle registrační značky auta. Poté řidiče přepojí na smluvní asistenční společnost pojišťovny, která na místo vyšle vůz a zařídí na místě opravu nebo odtažení do seriózního servisu. Zásahové vozidlo bývá u nehody průměrně do půl hodiny a za dalších 20 minut již bývá překážející osobní auto odstraněno z místa nehody.

Aleš Povr, tiskový mluvčí, Česká kancelář pojistitelů

 

Zdroj, foto: Ogilvy; ckp

19. srpen 2019
Dnes má svátek Ludvík

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek