Sopranistka Kateřina Kněžíková jede na festival Glyndebourne!

Sen se stává skutečností pro naši sopranistku Kateřinu Kněžíkovou.

Operní pěvkyně byla vybrána a jede hostovat na operní festival světového jména Glyndebourne! Kateřina naši zem bude reprezentovat krásnou rolí Káti Kabanové ve stejnojmenné opeře Leoše Janáčka.

 1085467 ret crop 2

„Je pro mě velkou ctí vystoupit na tak uznávaném festivalu a k tomu v tak nádherné opeře jako je Káťa. Jsem nesmírně šťastná a vnímám to jako svůj další profesní krok. Na tuto roli jsem se připravovala přes rok a poslední 3 měsíce byl pro mě part Káti každodenním chlebem. Je to nesmírně náročná role nejen pěvecky, ale také herecky. Nemohu se dočkat na celý zkušební proces a upřímně tomu stále nemohu uvěřit,“ sděluje své dokmy Kateřina Kněžíková.

 

Několikaletá příprava

Naše přední a jedna z nejobsazovanějších operních pěvkyň, Kateřina Kněžíková na festival byla vybrána na základě konkurzu, který se uskutečnil před dvěma lety a na který byla pozvána díky doporučení dirigenta Jakuba Hrůši.

    
„Předzpívání se konalo před 2 roky v Berlíně, vyrozumění o úspěšně vykonaném konkurzu jsem dostala během pár týdnů,“  říká Kateřina a dodává: „V této době vnímám možnost vycestovat, zkoušet a hrát před diváky jako velké požehnání!“
Festival se koná od května do srpna a je nejen pro Británii velkou událostí. Glyndebourne se nachází v srdci venkova Sussexu v Británii. Vše začalo vzplanutím jedné velké lásky v roce 1934, kdy zakladatel festivalu John Christie potkal sopranistku Audrey Mildmay. Dnes festival patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším na světě s roční návštěvností 150 tisíc diváků.

IMG 7314
V Glyndebourne zdůrazňují, že chtějí dělat jen opravdu špičkové projekty a že poskytují interpretům ty nejlepší podmínky.
Takovým projektem je v letošním programu i připravovaná opera Leoše Janáčka Káťa Kabánová, kde vystoupí Kněžíková v titulní roli. Pěvkyně  se chystá do Glyndebourne na 3 měsíce. Nejprve bude 10 dní v karanténě, dále 1,5 měsíce zkoušet a po té měsíc vystupovat.

Festival je velmi tradiční podobně jako jiné britské události a je zde běžný smart casual dress code.
Z Čechů se podařilo festival pracovně navštívit našim světoznámým dirigentům Jiřímu Bělohlávkovi a Jakubovi Hrůšovi. Z pěvkyň se podobný úspěch povedl těm opravdu nejlepším, jako například Gabriele Beňačkové, Soně Červené, Michaele Zajmi či Magdaleně Kožené.

Snimek obrazovky 2021 04 05 v 16.23.22 2

Glyndebourne o Katě Kabanové:

https://youtu.be/7pdgltiQPME

 

Více o opeře:

Káťa Kabanová je opera o třech dějstvích na hudbu Leoše Janáčka, který také vytvořil libreto na námět překladu divadelní hry Bouře od Alexandra Nikolajeviče Ostrovského. Překlad původní divadelní hry A. N. Ostrovského vytvořil Vincenc Červinka. Opera je inspirována Janáčkovým milostným vztahem ke Kamile Stösslové. Toto dílo je považováno za Janáčkovu první „zralou“ operu, navzdory faktu, že Janáčkovi v době premiéry bylo již 67 let. Premiéra se uskutečnila v Národním divadle v Brně dne 23. listopadu 1921.

21. září 2021
Dnes má svátek Matouš

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek