Jdu s hlavou vztyčenou - Milada Horáková

Dobrý den, Jdu s hlavou vztyčenou. Slavná slova Milady Horákové napsaná v posledním dopisu adresovaném svým nejbližším, jsou titulem nové knihy publicisty Daniela Anýže věnované neobyčejnému životu rodiny české právničky a političky zavražděné komunistickým režimem v roce 1950. Čtivá a napínavá kniha vychází v předvečer 70. výročí smrti Milady Horákové, 26. června, v Nakladatelství ZEĎ. Čtenářům poprvé předkládá ucelený příběh její rodiny – statečných lidí, kteří platili za to, že se odmítali smířit se zlem a nesvobodou.

 1 Jdu s hlavou vztyčenou foto Nakladatelství ZEĎ repro zdarma 2

To platí i o dceři Milady Horákové Janě Kánské, která se kvůli dvěma totalitním režimům musela obejít bez rodičů. Vlastní domov našla až jako dospělá žena ve Spojených státech, kde se jí podařilo založit rodinu. „Nemohla studovat a jakékoliv vážnější známosti se vytratily, když jim oznámila, čí je dcerou,” upozorňuje například Daniel Anýž a dodává. „Přijde mi neuvěřitelné, ale zároveň hrozně nebezpečné, že současní komunisté znovu a stále silněji svůj zločinný, krvavý režim 50. let, obhajují. Se vzrůstající drzostí lžou o kruté, zlé podstatě své ideologie, a dokonce už zpochybňují i osobnost Milady Horákové. Doufám, věřím, že kniha české veřejnosti připomene, že zlo nelze přehlížet, že je potřeba na zlo ukázat.“

2 V prosinci 1933 se manželům Bohuslavu a Miladě Horákovým narodila dcera Jana foto archiv Jany Kánské repro zdarma

V prosinci 1933 se manželům Miladě a Bohuslavu Horákovým narodila dcera Jana.

 

 

 

Svatební fotografie novomanželů Bohuslava Horáka a Milady Horákové (rozené Králové) z února 1927. „Máma měla na hlavě ten příšerný hrnec,“ hodnotí s odstupem mnoha let Jana Kánská módu první republiky.

foto: archiv Jany Kánské

 

25. září 2020
Dnes má svátek Zlata

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek