Psí láska je film o hledání štěstí a spokojenosti

Psí láska 066x

Dokument Psí láska, který bude mít premiéru na festivalu Jeden svět, jeho režisérka Linda Kallistová Jablonská představuje jako inspiraci pro ty, kdo dosud nenašli odvahu žít svůj sen. Hlavní protagonistka, česká musherka a chovatelka husky Jana Henychová, ji totiž rozhodně má.

 

Velká část filmu se odehrává za polárním kruhem, kde sledujeme ženu, pokoušející se jet nejdelší a nejnáročnější závod psích spřežení v Evropě - Finnmarksløpet. Jeho trasa měří 1 200 kilometrů a vede napříč horami severního Norska v době, kdy teploty dosahují i −40 °C. „Natáčet při závodě v Norsku, uprostřed zimy, se strachem o techniku, aby stejně jako filmaři nezmrzla… Byla jsem na ně zvědavá,“ svěřila se Jana Henychová, žena z Jizerských hor, která chová třicet husky a celý svůj život věnuje jim, dobrodružství a výzvám.

 Psí láska IMG 9338ax

„Ten film ale vlastně vůbec není o mushingu, ani o mé osobě. Přijde mi, že je hlavně o hledání spokojeného života a o rozhodnutí, které pak přináší své důsledky. Ten film je o životě a cestě, a je zvláštní, že zrovna o té mé,“ dodala Jana, která tráví víc než třetinu roku o samotě v zasněžené krajině severní Evropy jen se smečkou svých psů.

S hlavní protagonistkou souhlasí i režisérka Linda Kallistová Jablonská. „Myslím, že náš film je o hledání štěstí a životní spokojenosti. I v prostředí, které může připadat většině lidí nekomfortní.“  

 

Jak se ale ukázalo, snímek má ještě více rovin. „Pár mých přátel už ho zhlédlo, a každý v tom viděl něco jiného. Ten film je naprosto geniálně poskládaný a funguje jako zrcadlo. Každý člověk si tam najde své problémy a to, co on sám ve svém životě řeší. Jsou i lidé, kteří tam nevidí nic, jen šílenou ženskou běhající se psy někde v Norsku. Někdo tam najde pěkné záběry psů a krajiny, jiný touhu a odhodlání jít kupředu vlastní cestou. Někdo tam uvidí nezlomnost, někdo šílenství a nepochopení, co že to tam ta ženská tropí. Celý film je ale milý a přívětivý a vypráví o tom, že se dá žít různě a být u toho šťastný,“ dodala musherka, která také kromě závodů pořádá v létě dětské tábory zaměřené na psy.

 Psí láska plakát

Film Psí láska bude mít premiéru na lidskoprávním festivalu dokumentárních filmů Jeden svět letos v březnu a v rámci tohoto uvedení proběhne několik exkluzivních projekcí za účasti Jany Henychové. Svoji distribuční premiéru bude mít 23. dubna 2020. Producentem snímku je Pavel Berčík ze společnosti Evolution Films, koproducentem Česká televize, do kin dokument uvede společnost Pilot Film.


PSÍ LÁSKA

Scénář a režie: Linda Kallistová Jablonská
Kamera: David Cysař
Střih: Jakub Voves
Zvuk: Jan Paul, Petr Šoltys
Hudba: Marek Doubrava

Žánr: Dokumentární
Délka: 75 minut

 

Synopse:
Jana se z Jizerských hor vydává na 1200 km dlouhou trať nejdelšího evropského závodu psích spřežení Finnmarsløpet. Šance na jeho dokončení má velmi malé. Je jednou z mála žen na startu, nežije (jako naprostá většina závodníků) trvale za polárním kruhem a její tým je tvořen výhradně čistokrevnými husky, zatímco ostatní závodí se psy k tomu účelu vyšlechtěnými. Je skutečně velká zima, polární pláně jsou pohlcovány sněhovými bouřemi, psi se boří v závějích a Jana bojuje o poslední zbytky energie. Přesto, nebo právě proto, se cítí šťastná.
Psí láska je film o relativitě štěstí, spokojenosti a o cestě za snem, dlážděné nepohodlím, jež by pro většinu lidí bylo nesnesitelné.

12. červenec 2020
Dnes má svátek Bořek

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže