Zlín Film Festival chystá jubilejní šedesátku

Hvězdy na chodníku odhalí Mádlovi a Kotkovi

 

Jubilejní 60. Zlín Film Festivalu se ponese v duchu slovního spojení „Návrat do budoucnosti“. To inspirovalo organizátory nejen k vytvoření tématu, speciální filmové sekce, ale odráží se také ve vizuálu, jehož základem je opět lidoop Petra Nikla. Festival se uskuteční od 29. května do 6. června ve Zlíně a dalších městech. Na zlínský Chodník slávy přibydou nové hvězdy pro Jiřího Mádla a Vojtěcha Kotka.

 vizual vyska zluta

Šedesátý ročník nejstarší a největší filmové přehlídky svého druhu na světě se ponese v duchu tématu 2020: NÁVRAT DO BUDOUCNOSTI. „Návrat“ představuje úctyhodnou historii festivalu a „budoucnost“ je příslibem naplňování vize jeho moderní podoby rozvíjené prostřednictvím audiovize, vědy, techniky  a vzdělávání,“ vysvětluje prezident festivalu Čestmír Vančura.

 

Autory vizuálu jsou opět výtvarník Petr Nikl a designér Zdeněk Macháček. Jeho základem se stalo spojením kreseb lidoopa a robota a vznikl tak nový celek - graficky pevná digi-ikona ROBO-OPICE. „Chceme dokázat veřejnosti, že vizuál vytvořený spojením popsaných prvků, navodí atmosféru věčné touhy „dotknout se hvězd“ a může oslovit úplně všechny generace,“ upřesnil Zdeněk Macháček ze zlínského Studia 6.15.

 

Nebude chybět ani oslava kulatého 60. ročníku. „Významný ročník, který zaokrouhluje číselnou řadu na šedesátce, se neobejde bez příjemných setkání, překvapení a akcí. Věřím, že si ho naši návštěvníci hlavně užijí,“ vysvětlila výkonná ředitelka Jarmila Záhorová a uvedla příklady z připravovaného programu: „Jistě je potěšíme už samotným zahájením festivalu v podobě veřejného openingu na Gahurově prospektu, na němž v doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů představí známé filmové melodie například Dasha a Petr Bende.“ Historii festivalu připomene nejen výstava velkoformátových davových fotografií z minulých ročníků festivalu, ale také moderní virtuální galerie, speciální festivalový stroj času či připravovaný dokument České televize režiséra a zlínského rodáka Tomáše Luňáka.

Sub 3 6 56 

Odhalení hvězd na Chodníku slávy před zlínským Velkým kinem a charitativní koncert pro Kapku naděje jsou každoroční nedílnou součástí doprovodného programu festivalu. Ten letošní, v podání Moniky Absolonové za doprovodu kapely Boom Band, bude věnován jubilejnímu ročníku festivalu a 20. výročí Nadačního fondu Kapka naděje.  

 

Projekt Chodník slávy se koná již od roku 2006 a organizátoři festivalu společně s Nadačním fondem Kapka naděje se letos společně rozhodli ocenit mladé herce a režiséry Jiřího Mádla a Vojtěcha Kotka, kteří se potkali na filmovém plátně hned v několika snímcích pro mládež. „Jirka Mádl a Vojta Kotek rozjeli svou hvězdnou kariéru jako teenageři a jsou vlastně idoly několika generací. Zároveň budou nejmladšími oceněnými na našem už poměrně dlouhém chodníku slávy,“ uvádí umělecká ředitelka Markéta Pášmová. Svoji hvězdu přijedou oba herci osobně odhalit do Zlína začátkem června. „No konečně! A doufám, že příští rok se ve Zlíně pochlapí a dostanu i sochu,“ reagoval na ocenění s humorem Jiří Mádl.


Spolupráce Kapky naděje se Zlín Film Festivalem před časem odstartovala i významnou pomoc nadačního fondu místním nemocnicím. "Kapka naděje je ve Zlínském kraji silně zakořeněna nejen skrze spolupráci se Zlín Film Festivalem, ale především skrze úzkou spolupráci s Krajskou nemocnicí Tomáše Bati ve Zlíně a Uherskohradišťskou nemocnicí, ve kterých intenzivně a s radostí pomáháme. Za posledních deset let jsme tak v tomto regionu investovali bezmála pět milionů korun," řekl Jan Fišer, ředitel NF Kapka naděje.

 

Mimo již tradiční SOUTĚŽE a sekci nazvanou FESTIVAL CLASSICS se dramaturgie 60. ročníku zaměří právě na snímky ve speciální ročníkové edici s názvem 2020: NÁVRAT DO BUDOUCNOSTI. „Tato sekce si klade za cíl rozšíření obzorů malých a mladých návštěvníků v oblasti vědy a techniky. Filmy v ní budou dramaturgicky rozděleny do tří skupin: dokumentární filmy o vědě a technice, hrané sci-fi filmy pro děti a mládež a sekce věnovaná filmovým trikům,“ vysvětlila umělecká ředitelka Markéta Pášmová. Série dokumentárních filmů prozradí mladému divákovi více o klíčových pojmech jako je vesmír, umělá inteligence, virtuální realita, počítačové hry či informační technologie. „Vedle samotných filmů doplní tuto minisekci i odborné přednášky pro školy i pro veřejnost a pokusí se zodpovědět otázku, v čem nám naše životy technologie a technika ulehčují a naopak jaká nebezpečí nám od nich hrozí,“ upřesnila Markéta Pášmová. Minisekce vědeckofantastických hraných filmů pak má poskytnout mladému divákovi zábavu, dobrodružství, ale i ponaučení a rozšíření obzorů. Nejčastější téma setkání s mimozemskou civilizací doplní příběhy o robotech, objevování nových světů či alternativní budoucnosti.

 

Kromě toho, že v roce 2020 uplyne 120 let od narození Hermíny Týrlové a 110 let by oslavil i Karel Zeman, dožil by se 100 let i jeden z nejvýznamnějších průkopníků trikových filmů, americký filmař, výtvarník Ray Harryhausen, jenž stvořil jedinečné loutky z filmů Souboj Titánů, Jáson a Argonauti či Sedmá Sindibádova cesta. Současník Karla Zemana se stal inspirací pro režiséry Stevena Spielberga, Petera Jacksona, George Lucase, Tima Burtona a mnoho dalších. „Sekcí Kouzlo filmových triků bychom rádi vzdali hold nejen jemu, ale i dalším tvůrcům speciálních efektů, kteří za pomoci nejnovějších technologií přináší divákům neuvěřitelné filmové zážitky,“ dodala Markéta Pášmová.

 

Tuto minisekci tvoří filmy, které se staly revolučními po stránce speciálních a vizuálních efektů. Speciální projekce filmů jako např. Metropolis, 2001: Vesmírná odysea, Jurský park, Matrix či Gravitace budou doplněny o odborný úvod Kamila Fily a Borise Masníka.  

 

Právě trikový výtvarník a supervizor filmových efektů Boris Masník, který patří mezi nejlepší odborníky v Česku a často se také podílí na projektech zahraničních, společně s programovým oddělením festivalu vytváří sekci věnovanou filmovým efektům. „Pro letošní téma festivalu - a žánr sci-fi obecně - je filmový trik jedním ze základních výrazových prostředků. Seznámit návštěvníky festivalu s historií i zákulisím trikové práce je pro mne pozitivní výzvou,“ řekl Boris Masník a dodal: „Během svých setkání s diváky festivalu bych kromě jiného rád poukázal na to, že filmové triky realizované v naší kinematografii nijak ve své kvalitě nezaostávaly za světovou produkcí i na fakt, že čeští trikoví specialisté a firmy v současnosti úspěšně spolupracují na velkých zahraničních „Blockbusterech“ a navazují tak úspěšně na tradici založenou Karlem Zemanem a dalšími našimi trikovými tvůrci.“

 

Nově festival vyhlásí Filmovou cenu Technologické agentury ČR „Za popularizaci vědy mezi mládeží“. Populárně vědecký film má totiž úzkou vazbu na zlínskou tvorbu, která byla zaměřena mimo jiné na populárně-vědecké a naučné filmy. Vyhlášení ceny má tedy za cíl nejenom popularizovat nové vědecké poznatky mezi mladou generací, ale také uctít a připomenout památku těch, kteří s populárně-vědeckým filmem určeným mladým lidem ve Zlíně začínali.

 

Tradiční součástí Zlín Film Festivalu bude opět dražba uměleckých filmových klapek. 23. ročník Salonu filmových klapek odstartuje již 17. března v Divadle Hybernia. KLAPKA TOUR 2020 bude mít letos opět 5 zastávek – z Prahy se vydá do Mladé Boleslavi, Olomouce, Brna a do Zlína, kde vyvrcholí tradiční aukcí, která se uskuteční 31. května v Kongresovém centru.

 

Po páté zakončí filmovou přehlídku ve Zlíně Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín, jehož start je naplánován na sobotu 6. června na 16:00 hodin. Předcházet mu bude ve 14:00 i oblíbený Festivalový rodinný běh na 1400 metrů určený pro rodiče s dětmi a také pro ty, kteří preferují kratší trasy.

 

Zlín Film Festival se od 12. do 16. června přesune do  Mikulova, kde se již počtvrté budou konat Mikulovské ozvěny Zlín Film Festivalu.  

 

Zlín Film Festival – Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež je nejstarší a v současnosti největší filmovou přehlídkou svého druhu na světě. Jeho prestiž se rok od roku zvyšuje nejen v rámci České republiky, ale také v zahraničí. Svědčí o tom i celá řada pozvání a účastí zástupců ZFF v porotách mezinárodních festivalů v Rusku, Lotyšsku, Německu, Polsku, Řecku, Indii a dalších zemích světa.


Významného ocenění se festivalu dostalo v závěru roku 2019 v japonském Tokiu na KINEKO International Children´s Film Festival, kde získal cenu KINEKO HONORARY AWARD za přínos kinematografii pro děti a mládež.


Posláním festivalu je prezentace celosvětové filmové tvorby pro děti a mládež, její zpřístupnění dětskému divákovi a rovněž vytvoření nabídky kvalitní alternativy k běžně dostupnému audiovizuálnímu obsahu. Důležitým aspektem festivalu je mladé diváky prostřednictvím filmu vzdělávat, rozšiřovat jejich povědomí o okolním světě, rozvíjet estetické, sociální a morální cítění. Cílem odborného programu je přispívat k rozvoji české kinematografie pro děti a mládež. Pořadatelem festivalu je společnost FILMFEST, s.r.o.

 

 

www.zlinfest.cz

 

Speciální ročníková edice 2020: NÁVRAT DO BUDOUCNOSTI

Filmy v této sekci budou dramaturgicky rozděleny do tří skupin:
-    dokumentární filmy o vědě a technice
-    hrané sci-fi filmy pro děti a mládež
-    kouzlo filmových triků

Dokumentární filmy o vědě a technice
Série dokumentárních filmů prozradí mladému divákovi více o klíčových pojmech jako je vesmír, umělá inteligence, virtuální realita, počítačové hry či informační technologie. Inspirující příběh šesti teenagerů, kteří se dostanou do finále mezinárodní vědecké soutěže Intel ISEF sleduje americký dokument Inventing Tomorrow (USA, 2018, Laura Nix). O komplexní roli umělé inteligence v současném světě vypráví film More Human Than Human (NLD/USA/BEL, 2018, Tommy Pallotta, Femke Wolting).

Filmové technologii v podobě otázky, zda digitál či klasický pás, se věnuje dokumentární film Bok po boku (Side by Side, USA, 2012, Christopher Kenneally), ve kterém legendy světového filmu zpovídá herec Keanu Reeves. Vedle dalších dokumentárních filmů doplní tuto minisekci i odborné přednášky pro školy i pro veřejnost a pokusí se zodpovědět otázku, v čem nám naše životy technologie a technika ulehčují a naopak a jaká nebezpečí nám od nich hrozí.

Hrané sci-fi filmy pro děti a mládež
Tato minisekce vědeckofantastických hraných filmů má poskytnout mladému divákovi zábavu, dobrodružství, ale i ponaučení a rozšíření obzorů. Nejčastější téma setkání s mimozemskou civilizací doplní příběhy o robotech, objevování nových světů či alternativní budoucnosti. Nesmí chybět klasická žánrová díla jako E.T. – Mimozemšťan (E.T.: The Extra-Terrestrial, USA, 1982, Steven Spielberg), Návrat do budoucnosti (Back to the Future, USA, 1985, Robert Zemeckis), animované VALL-I (Wall-E, USA, 2008, Andrew Stanton) či Železný obr (The Iron Giant, USA, 1999, Brad Bird). Vesmírná dobrodružství zažijí protagonisté rodinných filmů Badatelé (Explorers, USA, 1985, Joe Dante) či Zathura: Vesmírné dobrodružství (Zathura: A Space Adventure, USA, 2005, Jon Favreau).

Kouzlo filmových triků
Jedním z převratných technických vynálezů je filmová kamera. Od prvopočátku kinematografie se filmový průmysl snaží přicházet s novými technologiemi, které by poskytly nejen větší porci zábavy, ale rovněž přispěly k uměleckému dojmu. Filmové triky jsou staré jako film sám. Bez vizuálních triků si už dnes téměř nedokážeme film představit. Diváci konzumují digitální efekty stejně jako popcorn. Komu však za to vděčí? Jak vznikají vizuální efekty a jaká je jejich historie?

V roce 2020 by se dožil 100 let jeden z nejvýznamnějších průkopníků trikových filmů, americký filmař a výtvarník Ray Harryhausen, jenž stvořil jedinečné loutky z filmů Souboj Titánů, Jáson a Argonauti či Sedmá Sindibádova cesta. Současník Karla Zemana se stal inspirací pro režiséry Stevena Spielberga, Petera Jacksona, George Lucase, Tima Burtona a mnoho dalších. Touto sekcí bychom rádi vzdali hold nejen jemu, ale i dalším tvůrcům speciálních efektů, kteří za pomoci nejnovějších technologií přináší divákům neuvěřitelné filmové zážitky. Originální triky ve filmech Karla Zemana připomeneme projekcí dokumentu Filmový dobrodruh Karel Zeman (CZE/CAN, 2015, Tomáš Hodan) s úvodním slovem Ondřeje Beránka z Muzea Karla Zemana.

Tuto minisekci tvoří filmy, které se staly revolučními po stránce speciálních a vizuálních efektů. Speciální projekce filmů jako např. Metropolis (GER, 1927, Fritz Lang), 2001: Vesmírná odysea (2001: A Space Odyssey, GBR/USA, 1968, Stanley Kubrick), Jurský park (Jurrasic Park, USA, 1993, Steven Spielberg), Matrix (The Matrix, USA, 1999, Lilly Wachowski, Lana Wachowski) či Gravitace (Gravity, USA/GBR, 2013, Alfonso Cuarón) budou doplněny o odborný úvod Borise Masníka a Kamila Fily.


HISTORIE PROJEKTU - HVĚZDY NA ZLÍNSKÉM CHODNÍKU SLÁVY

2006 Tomáš Holý (in memoriam), Žaneta Fuchsová, Michal Kocourek
2007 Mahulena Bočanová, Ivan Jandl (in memoriam)
2008 Dana Morávková, Jan Čenský, Lucie Vondráčková
2009 Tereza Brodská, Ondřej Kepka
2010 Michaela Kuklová, Filip Renč
2011 Jiřina Bohdalová, Michal Dlouhý, Vladimír Dlouhý (in memoriam)
2012 Zuzana Bydžovská, Jan Kraus
2013 Sandra Nováková, Marek Eben
2014 Magda Reifová, Michal Suchánek
2015 Lucie Zedníčková, Jan Potměšil
2016 Klára Pollertová-Trojanová, Jiří Strach
2017 Karel Smyczek, Pavlína Mourková
2018 Ivana Andrlová, Maroš Kramár
2019 Helena Vondráčková, Jan Hrušínský
2020 Jiří Mádl, Vojtěch Kotek

 
 

Pořadatel Zlín Film Festivalu, společnost FILMFEST, s.r.o., děkuje partnerům a podporovatelům, bez nichž by realizace 60. ročníku zlínské přehlídky nebyla myslitelná. Jsou jimi:

Spolupořadatel: statutární město Zlín

Generální partner: Kovárna VIVA a.s.

Generální mediální partner: Česká televize

Finanční podporovatelé: Ministerstvo kultury; Zlínský kraj; Státní fond kinematografie; Kreativní Evropa - MEDIA; Město Otrokovice

Hlavní partneři: ENAPO OBCHODNÍ a.s.; ŠKODA AUTO a.s.; KOMA MODULAR s.r.o.; Zlaté jablko, a.s.; GOLDEN APPLE CINEMA, a.s.

Hlavní mediální partneři: Český rozhlas; Total Film; DENÍK

Významní partneři: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně; MONET+,a.s.; SPUR a.s., PFNonwovens Czech s.r.o.; ABB s.r.o.; Navláčil stavební firma, s.r.o.; EUROVIA CS, a.s.; ROBE Lighting s. r. o.; IS Produkce s.r.o.; DHL Express (Czech Republic) s.r.o.

12. červenec 2020
Dnes má svátek Bořek

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže