250. narozeniny Ludwiga van Beethovena 2020

 foto 02 Beethoven jako bonnsky svetovy obcan c Sonja Werner

Celé Německo vzdává hold životu a dílu světového občana, umělce, humanisty, vizionáře a milovníka přírody. Po jeden rok počínaje 16. prosincem 2019 oslavuje výročí pestrým a různorodým programem.
Německá turistická centrála (DZT) propojuje Kulturní a turistické zajímavosti do společné kampaně „Discover Beethoven“, neboli „Objevte Beethovena“, a to i pod hastagem #DiscoverBeethoven. Další informace naleznete na nově vytvořené microsite na stránkách www.germany.travel, stejně jako na online platformě společnosti Beethoven Jubiläums Gesellschaft.

foto 03 partitura v Beethovenove rukopisu c Michael Sondermann
Od 12. října 2019: Beethovenův příběh - Beethovenova procházka po Bonnu a regionu: Multimediální venkovní prohlídka o období tohoto skladatele v jeho rodném městě a v okresu Rhein-Sieg-Kreis zahrnuje celkem 22 stanovišť na veřejně přístupných místech spojených s Beethovenem.
21. listopadu 2019 - 13. září 2020: Hudba! Poslouchejte, podílejte se na ní a užívejte si dobrý pocit: Interaktivní výstava ve Státním muzeu LVR v Bonnu osvětluje antropologický původ hudby a představuje univerzální funkce hudby na naší planetě.
16. prosince 2019: Znovuotevření Beethovenova domu v Bonnu: V rámci festivalu se znovu otevřelo jedno z nejnavštěvovanějších hudebních muzeí na světě. Dům Beethoven-Haus se prezentuje ještě s 340 čtverečními metry rozšířeným prostorem a zve na nově navrženou stálou expozici dobového a zážitkového setkání s Beethovenem.
1. ledna - 17. prosince 2020: Freiburg hostí téměř unikátní škálu různých orchestrů. Osm nejlepších studentských symfonických orchestrů připravuje v průběhu roku mnohá představení, která sestávají ze všech devíti symfonií Ludwiga van Beethovena.
16. ledna - 9. února 2020: Beethovenův týden v Bonnu. Zcela poprvé bude možné slyšet Beethovenovu komorní hudbu jako souborné dílo.
14. března - 3. května 2020: Dům Beethovenovy matky, Koblenz – Můj syn Ludwig: Divadelní představení zavede své diváky s klavíristou a Beethovenovou hudbou do domu, kde se narodila a zemřela Marie Magdalena.
V roce 2020 zahajuje drážďanská státní kapela Staatskapelle Dresden cyklus Beethoven se symfoniemi č. 1 až 5. Beethovenova symfonie je a zůstává největší výzvou pro každý orchestr a každého dirigenta. Recepce jeho symfonií dosáhla poprvé svého vrcholu pod vedením Richarda Wagnera. Obzvlášť uvedení jeho „Deváté“ symfonie na koncertech od roku 1846 psalo dějiny interpretace.  
14. dubna 2020, hala v Osnabrücku: Spolkový mládežnický orchestr zahajuje svou velikonoční pracovní fázi se symfonií Ludwiga van Beethovena č. 3 „Eroica“ a dílem Marka Bardena, speciálně zadáno Německou hudební radou pro BTHVN 2020.
Od 12. června 2020: Festival na zámku Schwerin "Fidelio". Na působivém pozadí rezidenčního komplexu a rozsáhlé jezerní krajiny s výhledem na krásný zámek Schwerin.
20. června 2020: Festival pro Beethovena v zámecké zahradě Rheinsberg. Špičkové skupiny a mladí nadaní sólisté komorní opery zámku Rheinsberg slibují výjimečnou událost pro Beethovenův rok v souvislosti se spojením hudby a přírody a změnou mezi známými a zřídka hranými díly.
5. července 2020: Hudební léto na zámku Waldenburg, Mladí talenti 3. Vítězové cen v hudební soutěži EnviaM zahrají hudbu se dvěma hudebníky německého rádia Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) Věrou a Norbertem Hilgerem ve Waldenburgu a uvedou díla Beethovena a Dvořáka.
14. srpna 2020 Lázeňský dům Wiesbaden / 15. srpna 2020 Tauber Philharmonie Weikersheim / 16. srpna 2020 Kongresový palác Kassel: Spolkový mládežnický orchestr a Světový mládežnický sbor zahájí letní turné 2020 v Bonnu a spojí Beethovenovo „mistrovské dílo“ se světovou premiérou Tan Dun.
30. srpna 2020: IX. Symfonie ve festivalovém domu Festspielhaus v Bayreuthu. Na oslavu položení základního kamene festivalového domu Festspielhausu v roce 1872 dirigoval Wagner dílo v Markraběcím operním domě (Markgräflichen Opernhaus). Další vystoupení proběhla v roce 1951 při opětovném zahájení festivalu, v roce 1963 k 150. narozeninám Wagnera a v roce 2001 k 50. výročí založení nového Bayreuthu.
6. září 2020: Labská filharmonie Elbphilharmonie v Hamburku. Heiner Goebbels: Nové dílo. Cyklus Ensemble Modern Orchestra (2020).
17. prosince 2020: Závěrečný koncert v operním domu v Bonnu: Daniel Barenboim bude dirigovat Devátou symfonii s orchestrem West-Eastern-Divian a Evropským mládežnickým sborem evropské sborové asociace – Europa Cantat.

 

O DZT
Německá turistická centrála (DZT) je národním úřadem cestovního ruchu s hlavním sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem. Z pověření Spolkového ministerstva hospodářství a energie zastupuje Německo jako zemi cestovního ruchu a na základě rozhodnutí Německého spolkového sněmu je tímto ministerstvem podporována. DZT vyvíjí a komunikuje strategie a produkty, aby nadále budovala kladnou image německých turistických destinací v zahraničí a podporovala cestovní ruch do Německa. K tomu provozuje 31 zahraničních zastoupení po celém světě. Bližší informace najdete v našem online tiskovém centru na www.ge

17. říjen 2021
Dnes má svátek Hedvika

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek