PAVEL HAAS QUARTET SE CHYSTÁ NA TURNÉ PO EVROPĚ A AMERICE, V KVĚTNU BUDE NATÁČET NOVÉ ALBUM

PAVEL HAAS QUARTET SE CHYSTÁ NA TURNÉ PO EVROPĚ A AMERICE, V KVĚTNU BUDE NATÁČET NOVÉ ALBUM

PavelHaasQuartet Foto Marco Borggreve
PavelHaasQuartet, Foto: Marco Borggreve


Světoznámý soubor Pavel Haas Quartet čeká nabitá druhá část koncertní sezóny, ve které zavítá do prestižních sálů doma i v zahraničí, zúčastní se několika mezinárodních festivalů a natočí nové album.

 

První letošní koncert se uskuteční v Paříži v Théâtre de la Ville, kde Pavel Haas Quartet vystoupí vůbec poprvé a hostem bude violista Pavel Nikl. Ten se k souboru připojí i na únorových koncertech v Rudolfinu, v německých městech Polling a Mnichov nebo v květnu na festivalu Schubertiade v rakouském Hohenems. Dva březnové týdny stráví Pavel Haas Quartet na turné po severní Americe, které tentokrát zahrnuje celkem 7 koncertů – od západního pobřeží (Napa Valley) přes Kanadu (Calgary), Dallas, New Orleans, Floridu (Sarasota) až po východní pobřeží (Washington). V dubnu soubor vystoupí nejen ve známých evropských sálech (např. De Doelen v Rotterdamu, tradičně londýnská Wigmore Hall nebo německé Philharmonie Essen a Liederhalle Stuttgart), ale také doma v České republice, kde zavítá na festival Pardubické hudební jaro a zejména ukončí své letošní rezidentství v rámci Českého spolku pro komorní hudbu koncertem v Rudolfinu. V průběhu června pak následují recitály na mezinárodních hudebních festivalech (např. domácí Concentus Moravie, Schubertiade v rakouském Schwarzenbergu, East Neuk Festival ve Velké Británii nebo dánský festival Hindsgavl).

 

V květnu se Pavel Haas Quartet uzavře do nahrávacího studia, kde bude natáčet nové, v pořadí již osmé album, tentokrát se Smyčcovými kvartety č. 2, 7 a 8 Dmitrije Šostakoviče. Peter Jarůšek k výběru repertoáru poznamenal: „Šostakovičovy kvartety jsme si vždycky přáli nahrát, ale z různých důvodů k tomu zatím nedošlo. Proto jsme nesmírně rádi, že konečně můžeme náš sen realizovat. Toto album bude asi nejdramatičtějším kontrastem k našim dosavadním, víceméně prosluněným nahrávkám. Ale posluchači se mají zcela jistě na co těšit, protože Šostakovičovo dílo je naší srdcovou záležitostí.“ Album vyjde v září 2019 u vydavatelství Supraphon.

 

Pavel Haas Quartet byl založen v roce 2002 a nese jméno českého skladatele první poloviny 20. století Pavla Haase (1899–1944). Za sedmnáct let svého působení na hudební scéně dosáhl Pavel Haas Quartet pozice mezinárodní interpretační elity. Od roku 2004 získal soubor mnoho prestižních cen, mezi které patří mj. vítězství v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro, vítězství v mezinárodní soutěži smyčcových kvartetů Premio Paolo Borciani, Newcomer of the Year BBC Music Magazine, MIDEM Classical Award, dvakrát BBC Music Magazine Award a šestkrát Gramophone Award.   

Obsazení Pavel Haas Quartet: Veronika Jarůšková (1. housle), Marek Zwiebel (2. housle), Jiří Kabát (viola), Peter Jarůšek (violoncello)

 

 

 

Zdroj, foto: Supraphon

27. říjen 2021
Dnes má svátek Šarlota a Zoe

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek