Dvořákova Svatá Ludmila rozezní Rudolfinum, Palachovo náměstí

 Dvořákova Svatá Ludmila rozezní Rudolfinum, Palachovo náměstí i  televizní obrazovky

Jakub Hrůša by Zbynek Maderyc m 2

Sobota 15. září bude patřit jednomu z vrcholů letošního ročníku festivalu Dvořákova Praha. Na programu je Dvořákovo monumentální oratorium Svatá Ludmila s libretem od Jaroslava Vrchlického, které bude znít nejen Rudolfinem, ale i na náměstí Jana Palacha a v přímém přenosu České televize. Antonín Dvořák složil v díle poctu první české světici, festival Dvořákova Praha jej věnuje symbolicky v den výročí úmrtí svaté Ludmily oslavám 100. výročí samostatné republiky Čechů a Slováků. Svatá Ludmila zazní v původní kompletní verzi v Rudolfinu pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši v podání sopranistky Kateřiny Kněžíkové, slovenské mezzosopranistky Aleny Kropáčkové, tenoristů Richarda Samka a Ondřeje Koplíka a slovenského basisty Jozefa Benciho za účasti České filharmonie a Pražského filharmonického sboru v čele s Lukášem Vasilkem.

Knezikova 15A0258 foto pavel hejny hires m 2
Koncertu bude na náměstí Jana Palacha předcházet od 17.30 hodin zdarma přístupný komponovaný program s hudebními vstupy, představující mimořádné dílo Antonína Dvořáka Svatou Ludmilu, ale i různé historické souvislosti. Návštěvníci se mohou těšit na rozhovory s vystupujícími sólisty či dirigentem Jakubem Hrůšou, ale i muzikologem Davidem Beveridgem, biskupem Václavem Malým, historiky Janem Roytem Milenou Bártlovou. Již v přímém přenosu zahájí hlavní program společný zpěv české a slovenské státní hymny. Koncert bude živě přenášen na náměstí před Rudolfinem, kde se ke zvuku z Rudolfina živě přidá bezmála 250 zpěváků z pěveckých sborů z Čech i Moravy. Vystoupí například Pražský smíšený sbor, Brněnský akademický sbor nebo olomoucký Akademický sbor Žerotín.


Koncert uvede v přímém přenosu od 20.00 hod. ČT art a bude možné jej zhlédnout i na webových stránkách České televize nejen na území České republiky ale i v zahraničí na www.ceskatelevize.cz/porady/12097587741-antonin-dvorak-svata-ludmila/

 

Například dvořákovská společnost Dvorak American Heritage Association v New Yorku připravila veřejnou projekci Svaté Ludmily. Záznam koncertu nabídne následně svým posluchačům i Český rozhlas Vltava 28. září.


Duchovní tvorbě Antonína Dvořáka je věnován i nedělní koncert 16. září, kdy zazní v Rudolfinu Lužanská mše. Tu v málo prováděné Dvořákově verzi pro varhany a smyčce určené právě pro Rudolfinum nastudoval na objednávku festivalu dirigent a varhaník Stephen Cleobury s českými sólisty, britským Orchestra of the Age of Enlightenment a anglickým sborem Choir of King's College, Cambridge. Sólisty večera jsou Pavla Vykopalová, Markéta Cukrová, Aleš Voráček a Roman Hoza.


Svatá Ludmila je velkým hudebním obrazem o přijetí křesťanství v českých zemích. Světová premiéra proběhla v říjnu 1886 na hudebním festivalu v Leedsu, který si po Dvořákově triumfu s oratoriem Stabat Mater skladbu „s biblickým námětem“ objednal. Mistr objednávku přijal, trval však na tématu z české historie. Libreto inspirované životem jedné z nejvýznamnějších českých světic, sv. Ludmily, vytvořil na Dvořákovu žádost přední český básník Jaroslav Vrchlický, který v něm využil i text nejstarší známé duchovní písně v českém jazyce Hospodine pomiluj ny. Klíčovým dramaturgickým momentem je v díle propojení křesťanské symboliky s rovinou vlastenectví, tedy dvě témata, která měla pro Dvořákův duchovní svět zásadní význam. „Chceme uctít 100. výročí republiky velkým Dvořákovým dílem, v němž se snoubí jeho pokora, víra a neokázalé vlastenectví se schopností vidět dále za obzor nejbližších humen, vnímat svět a obohatit jej hudbou, která je bytostně národní a zároveň všechny hranice přesahuje,“ říká umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

2. červenec 2020
Dnes má svátek Patricie

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže