Děčínský zámek uvede Sváťovo dividlo a výstavu marionet

Děčínský zámek uvede Sváťovo dividlo a výstavu marionet
Sváťovci ČB

Sváťovo dividlo tvoří manželé Sváťa a Alenka Horváthovi z Litoměřic. Svatopluk Horváth, známý jako Sváťa, není jen loutkoherec, ale také sběratel loutek a jejich velký obdivovatel. Za dobu svého působení nashromáždil více než 200 dřevěných marionet. Pro letošní předvánoční období chystá spolu s děčínským zámkem jejich speciální výstavu, která potěší velké i malé návštěvníky. Většina vystavených loutek pochází od loutkáře Františka Pešána z Mnichova Hradiště ve spolupráci s řezbářem Jiřím Havelkou z Českého Dubu. Dalšími autory jsou například Jan Kaiser z Prahy a Karel Husák z Litoměřic. Nejstarší a nejvzácnější loutka je čert, který má již přes 110 let. Výstavy pro rodiny s dětmi patří k dobrým tradicím děčínského zámku. Výstava marionet bude zahájena vernisáží 17. listopadu a potrvá do 24. února. Vedle části své sbírky, kterou letos vystaví na zámku v Děčíně, přichystal Sváťa i dvě divadelní loutková představení. Na vernisáži výstavy dne 17. listopadu zahraje pohádku Míša Kulička. V prosinci se pak děti mohou těšit na pohádku Jak kočička s pejskem slavili Vánoce. Ve svém repertoáru má Sváťovo dividlo přes dvacet klasických pohádek, například O Koblížkovi, Máša a tři medvědi, Červená karkulka, O Budulínkovi, Perníková chaloupka, Tři malá prasátka, Neposlušná kůzlátka, Míša Kulička nebo Povídání o Pejskovi a Kočičce.

marionety2marionety3

„Spolupráci se Sváťovým dividlem jsme navázali v letošním roce, kdy divadlo oslaví své dvacáté narozeniny,“ uvádí ing. Iveta Krupičková, ředitelka zámku v Děčíně. „Spolupráci jsme se rozhodli ještě více rozšířit a pro nadšence jsme spolu se Sváťovým dividlem připravili výstavu loutek, kde návštěvníci uvidí převážnou část jeho sbírky,“ dodává Iveta Krupičková.

Mariobnety1

Sváťovo dividlo hraje dětem pohádky od roku 1998. Domácí scénu má divadlo v Litoměřicích, ale když je potřeba, cestuje za dětmi téměř po celé republice, hlavně v Ústeckém a Libereckém kraji a v Praze. V březnu roku 2012 v Litoměřicích otevřelo Galerii marionet v gotické věži zvané Hvězdárna. Loutky z litoměřické expozice ve Hvězdárně, která bývá v zimních měsících uzavřena, poprvé vycestovaly na výstavu v Piešťanech v Domu umenia v roce 2016 v rámci festivalu Piešťanské randezvous. Od té doby putují téměř po celé České republice.

P9223966

 

 

 

Zdroj, foto: Zámek Děčín

 

______________________________________________________________________________    
Zámek Děčín a jeho současná podoba je dílem hraběcího rodu Thun-Hohenstein, který držel děčínské panství v letech 1628–1932. Thunové pocházeli původně z jižních Tyrol a postupně se vypracovali mezi přední šlechtické rody habsburské monarchie. Příslušníci rodu pravidelně zastávali důležité politické i církevní úřady. Např. Lev Thun působil v 19. století jako ministr kultu a vyučování, jeho synovec Franz Thun zastával dvakrát (1889–1896 a 1911–1915) funkci místodržitele v Čechách a v letech 1898–1899 se stal dokonce předsedou rakouské (tzv. Předlitavské) vlády a současně i ministrem vnitra. Za své zásluhy byl roku 1911 povýšen do knížecího stavu. Rod Thunů, původní majitelé zámku, udržoval kontakty s mnoha předními vědci či umělci – Josefem Dobrovským, Františkem Palackým, malířskou rodinou Mánesů atd. Zřejmě nejznámějším návštěvníkem zámku byl hudební skladatel Fryderyk Chopin. Trvalou vzpomínkou na jeho pobyt zůstává valčík As-dur, op. 34, č. 1, zvaný Děčínský, který zde Chopin poprvé uve

12. červenec 2020
Dnes má svátek Bořek

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže