Březnové koncerty na Novoměstské radnici

Březnové koncerty na Novoměstské radnici

 radnice1

Koncert Ensemble Berlin Prag - Tribute to J. D. Zelenka s křestem CD se uskuteční pod záštitou velvyslance SRN Dr. Christopha Isranga. Na programu jsou Triové sonáty (hoboj, housle, fagot, cembalo, kontrabas) a koná se 7. března.

8. března pak proběhne hudební večer s názvem Haydn Ensemble - Zahajovací koncert sezóny 2018.
„Příroda, rozum a řád“ a nástroj lásky. Nový český komorní orchestr Haydn Ensemble s uměleckým vedoucím, dirigentem Martin Petrákem vstupuje v roce 2018 do druhé sezóny s pokračováním orchestrálního a koncertního projektu „Příroda, rozum a řád“.

 

MEZINÁRODNĚ OCEŇOVANÝ ENSEMBLE BERLIN PRAG NA SVÉ NAHRÁVCE PŘINÁŠÍ NOVÝ POHLED NA JEDEN ZE SKVOSTŮ BAROKNÍHO MISTRA JANA DISMASE ZELENKY

 

Mezinárodní soubor Ensemble Berlin Prag vydává 19. ledna 2018 u Supraphonu dvojalbum, které obsahuje integrální nahrávku šesti sonát pro dva hoboje, fagot a basso continuo jednoho z nejvýznamnějších skladatelů období vrcholného baroka Jana Dismase Zelenky. Nahrávka vznikla z iniciativy hobojisty Viléma Veverky, který se na ní výrazně podílel i jako producent, a ve spolupráci se specialistou na historicky poučenou interpretaci barokní hudby Reinhardem Goebelem. Již měsíc před oficiálním datem vydání Ensemble Berlin Prag nové album koncertně představil v Berlínské filharmonii. V Praze se koncertní křest 2CD uskuteční 7. března v rámci exkluzivního koncertu na Novoměstské radnici.

 

Zelenkovy sonáty patří k jeho „volné“ tvorbě, psané z nejvnitřnější potřeby, mimo veškeré oficiální závazky. Zelenka v nich jde až na samé hranice možností – jak po stránce technických nároků na interprety, tak z hlediska použitých kompozičních postupů a výrazových prostředků, včetně pozoruhodné architektury cyklu jako celku. Výsledek je velkolepý a fascinující; ve své komplexnosti a nadčasovosti snese srovnání snad jen se šesticí violoncellových suit J. S. Bacha. Když se tohoto skvostu chopí hudebníci otevřené mysli a kvalit hráčů Ensemble Berlin Prag (nota bene tři z nich jsou členy Berlínské filharmonie), nastává velký muzikantský svátek. Výjimečnost této nahrávky tkví ve spojení technických možností moderních nástrojů s hlubokým vhledem do barokní interpretace.

 

Zakládající člen souboru hobojista Vilém Veverka k tomu poznamenal: „Je to završeni našeho dlouholetého snažení a domnívám se, že skutečně jde o mimořádný počin. Osobně hodnotím tuto nahrávku jako nejzásadnější projekt, na kterém jsem se doposud podílel. Zažívám pocit čiré radosti z toho, že se tak náročná věc podařila úspěšně realizovat a věřím, že to bude i radostné obohacení pro posluchače."  Hobojista Berlínské filharmonie a další zakládající člen Ensemble Berlin Prag Dominik Wollenweber k vydání alba dodal: "Byla to velmi intenzivní práce s lidmi, se kterými mám přátelský vztah. Ve studiu jsme si však nic nedarovali a nebylo vše zdaleka jednoduché, ale právě proto je výsledný snímek tak intenzivní a expresivní.“

 

Nahrávka vychází u vydavatelství Supraphon 19. ledna 2018 na 2CD i v digitálních formátech MP3, FLAC a Hi-Res. Pražský koncert s křtem alba, jenž se uskuteční pod záštitou velvyslance SRN Dr. Christopha Isranga, je naplánován na 7. března 2018 ve Velkém sále Novoměstské radnice v Praze.


ENSEMBLE BERLIN PRAG:
Dominik Wollenweber – hoboj, Vilém Veverka – hoboj, Jakub Černohorský – housle, Mor Biron – fagot, Barbara Maria Willi – cembalo, Ulrich Wolff – kontrabas. Odborný konzultant Reinhard Goebel  
www.ensemble-berlin-prag.com

 

 

Zdroj, foto: NR Praha

11. listopad 2019
Dnes má svátek Martin

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek