První českou adaptaci Stephena Kinga čeká premiéra v Praze

První českou adaptaci Stephena Kinga čeká premiéra v Praze

www.futuregate.cz

I Am the Doorway

Vrátil jsem se do lodi, sundal skafandr – a zděsil se.
Všichni se bojí, abych je nenakazil.
Prý mě pustí ven, až to přestane.
Ale já cítím, že to teprve začíná.

 

Česká filmová adaptace jednoho z příběhů proslulého amerického spisovatele Stephena Kinga se dočká české premiéry. Krátký patnáctiminutový sci-fi horor JSEM BRÁNA, který sbírá ceny na zahraničních filmových festivalech, natočil režisér Robin Kašpařík. Film získal cenu za nejlepší krátký horor na americkém MFF v Nashvillu, byl vybrán na nejprestižnější světový festival hororu a sci-fi v katalánském Sitges a promítal se i v Hollywoodu na festivalu HollyShorts.
1 velký sen, 10 natáčecích dnů a rok a půl postprodukce daly vzniknout unikátnímu krátkému filmu, který mají diváci možnost zhlédnout na premiéře 28. 11. 2017 v Praze.

 

V roce 2010 získal filmař Robin Kašpařík za symbolický 1 dolar práva na zfilmování povídky Stephana Kinga Jsem brána. Příběh kosmonauta nakaženého neznámým virem, měl být vůbec první českou filmovou adaptací Stephana Kinga. Mělo to však jeden velký háček. Program The Dollar Baby sice umožňuje mladým tvůrcům zpracovat některé z Kingových krátkých příběhů, zároveň ale musí filmaři přistoupit na velmi přísná pravidla. Tvůrci se například zavazují, že film bude promítán pouze na festivalech a přehlídkách. Žádná možnost kinodistribuce, vydání filmu na DVD nebo prodeje do televizí. Nadšení z nabyté příležitosti vystřídala několikaletá snaha najít sponzory, kteří podpoří vznik na české poměry ambiciózního a přitom nekomerčního filmu. Povedlo se.

I Am the Doorway still 2

Režisér se rozhodl celý film natočit přímo z pohledu hlavního hrdiny, divák tedy uvidí vše jeho očima. Do hlavní role obsadil Kašpařík mima Radima Vizváryho, držitele ceny Thálie za nejlepší pantomimický výkon v roce 2016. Postavené speciální dekorace interiéru vesmírné lodi umožnily, aby se Vizváry s kamerou na těle mohl rozhlížet do všech stran. Pro mezinárodní štáb to ovšem nebyla jednoduchá cesta. Francouzský kameraman Nicolas Bordier sestrojil pro hlavního herce unikátní konstrukci, která byla během 10 natáčecích dnů namontována přímo na těle Radima Vizváryho. Dlouhé nepřerušované záběry vyžadovaly, aby byl celý štáb schován mimo filmové dekorace a vše včetně ostření kamery bylo řízeno na dálku. Často se jednotlivé záběry točily i na třicet pokusů. To ovšem nebylo to nejtěžší, co na filmaře čekalo.

 

Obtížné natáčení vystřídala rok a půl trvající postprodukce. Ukázalo se, že s omezeným rozpočtem bude velmi těžké dokončit vizuálně a trikově náročný film. Robin Kašpařík pro film nadchnul zkušeného hollywoodského trikaře Gena Warrena III., který pracoval na filmech jako Hellboy, Postradatelní nebo Resident Evil. Společně s londýnským umělcem Morganem Beringerem vytvořili vizuální efekty vesmírných mlhovin unikátním způsobem pomocí animací stovek fotografií organických hmot pod mikroskopem. V podobné náladě vznikl i ručně malovaný plakát k filmu, který vytvořil český hyperrealistický malíř Jan Gemrot.

 

„V životě jsem za nic nebojoval tak jako za vznik tohoto filmu. Věřil jsem celou dobu, že se film podaří dokončit a že má šanci uspět ve světě,“ říká Robin Kašpařík. A to se letos potvrdilo při uvedení na prestižních zahraničních filmových festivalech. Krátký film Jsem brána vyhrál cenu velké poroty na festivalu v Nashvillu. Z Jihoafrické republiky si veze cenu za nejlepší krátký sci-fi film. Jsem brána byla promítnuta v oficiálním výběru nejprestižnějšího festivalu hororu a sci-fi na světě, v katalánském Sitges. Vybral si ho australský žánrový festival A Night of Horror IFF v Sydney, francouzský festival Meme Pas Peur, Sci-Fi London, Mezinárodní filmový festival hororu a sci-fi ve Phoenixu a také hollywoodský festival krátkých filmů HollyShorts.

Jsem brana foto
Reakce jsou nadšené:

„Nejlepší adaptace Stephena Kinga za poslední roky.“
Jason Shawhan - předseda poroty festivalu v Nashvillu

„Chytrý koncept, perfektní zpracování, nádherná filmařina.“
Dean Bertram - ředitel hororového festivalu Sydney

„Abstraktní efekty evokují psychedelický vesmír filmu 2001: Vesmírná odysea.“
Mad Movies Magazine

 

28. listopadu budou mít příležitost vidět film i pražští diváci. Festival science fiction filmů Future Gate připravil na 20. hodinu v Premiere Cinemas Hostivař speciální premiéru filmu za účasti tvůrců následovanou promítáním záběrů z natáčení a besedou s režisérem Robinem Kašpaříkem. Půjde o jednu z mála šancí vidět film v České republice. Další příležitost bude v únoru 2018 na pražské části Future Gate festivalu.

 

O autorovi
Robin Kašpařík (31) - režisér
Film a jeho historie Robina Kašpaříka fascinují od dětství. V roce 2009 natočil krátký snímek Seance, který byl uveden na světových hororových festivalech včetně hollywoodského Screamfestu. Jako první Čech získal svolení zfilmovat povídku bestsellerového spisovatele Stephena Kinga. Krátký sci-fi horor Jsem brána natočil ve dvou verzích: jednu pro kina a druhou pro technologii fulldome, která umožňuje promítání do kupolí planetárií.

O povídce Jsem brána
Povídka Jsem brána vyšla poprvé v roce 1971 ve vydání amerického časopisu Cavalier. V roce 1978 vyšla v souboru povídek pod názvem Night Shift. U nás se objevila v povídkovém cyklu Noční směna (vydalo nakladatelství Beta).


www.futuregate.cz

 
 

29. leden 2020
Dnes má svátek Zdislava

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek