Pozoruhodná premiéra v Divadle Rokoko: Otec

Jan Vlasák: „Otec je komický i smutný zároveň.“
Pozoruhodná premiéra v Divadle Rokoko: Otec

Otec V. Gajerová J. Vlasák foto M. Tomeš
Herec Jan Vlasák v Divadle Rokoko pod režisérským vedením Petra Svojtky v nové inscenaci Otec, ztvárnil hlavní roli. Jeho postava Andrého se musí postavit čelem vážné diagnóze – Alzheimerově chorobě. Jak se André vyrovná se změnami, které s sebou přináší tato nemoc? Jaký postoj zaujmou jeho nejbližší a pomohou mu v tomto těžkém období? Odpovídá na to inscenace v Divadle Rokoko.


V nově připravené hře současného francouzského dramatika Floriana Zellera Otec ztvárnil herec Jan Vlasák hlavní roli Andrého, muže, který trpí Alzheimerovou chorobou. Kvůli nemoci se Andrého svět tříští, on je v něm čím dál víc zmatenější a ztracenější. Pletou se mu lidé, místa, časy, žije v jakémsi bezčasí.

Otec J. Vlasák foto M. Tomeš
 „V téhle hře se snoubí komično s velkým smutkem. Některé situace, které autor napsal, působí na první pohled až tragicky, ale když se na ně podíváte s odstupem, mohou vás i trochu pobavit,“ přibližuje inscenaci Jan Vlasák a dodává: „Postava Andrého, kterou hraji, se snaží neustále bojovat s touhle nepříznivou diagnózou s neveselým výhledem do budoucna, i když jeho boj je marný. Zoufale chce zachránit sebe sama, svoji identitu, svoje vzpomínky.“


Autor inscenace hru napsal tak, že divák uvidí svět kolem sebe očima nemocného Andrého. Zjistí také, že tato choroba má i nepřímý vliv na nejbližší lidi. Ti často řeší zásadní životní dilema, jak pečovat o své rodiče a zároveň nerezignovat na svůj vlastní život.

Otec V. Gajerová J. Vlasák T. Vítů foto M. Tomeš


 „Velmi důležitou roli zde hraje i postava Anne, dcery Andrého, kterou hraje Veronika Gajerová. Ta se musí vyrovnat nejen s otcovým zdravotním stavem, ale současně nechce ztratit svůj vlastní život, partnerský vztah,“ doplňuje režisér Petr Svojtka.
Protože inscenace zachycuje průběh Alzheimerovy choroby, kterou provází i ztráta orientace v čase, pohrál si autor také s časovou posloupností celé inscenace. „Lidé s touto chorobou tápou, publikum by mělo tápat společně s Andrém. Myslím si, že divadlo dokáže velmi dobře na diváky přenést ten pocit, že se ztratili v čase a snaží se najít cestu zpět,“ uzavírá Jan Vlasák.

 

Florian Zeller
Otec
Režie: Petr Svojtka
Dramaturgie: Jiří Janků
Překlad: Michal Zahálka
Scéna: Ondřej Nekvasil, Zuzana Ježková
Kostýmy: Zuzana Ježková
Hrají: Jan Vlasák, Veronika Gajerová, Aleš Procházka, Tereza Vítů, Zdeněk Vencl, Lenka Zbranková

 


Zdroj: redakce, MDP19. srpen 2019
Dnes má svátek Ludvík

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek