Letní shakespearovské slavnosti

Hamlet s výjimečným obsazením – s Jaroslavem Pleslem, Hynkem Čermákem, Lenkou Vlasákovou

LSS tisková konference pozvánka 2
Hlavní novinkou letošních Letních shakespearovských slavností je tragedie Hamlet v režii Michala Vajdičky v překladu Martina Hilského. Tentokrát v Královské zahradě Pražského hradu.
Kdo z nás by neznal příběh králova syna, který se nedokáže smířit s úmrtím otce, zvlášť když si jeho strýc vezme za ženu jeho matku? A otcova smrt a strýcova svatba spolu úzce souvisejí. Odhalení křivdy není to nejtěžší, obtížnější je vyrovnat se s ní a otce pomstít. Překladatel Martin Hilský o tomto slavném dramatu dokonce řekl, že je to vlastně první anglická detektivka, protože je třeba vypátrat vraha krále Hamleta a podat o tom důkaz. Ačkoli od začátku je divákovi a mladému Hamletovi řečeno, kdo je vrahem jeho otce.


„V tom je ta detektivka vlastně velmi moderní,“ říká Martin Hilský.


Hrát v Shakespearově Hamletovi je vždy touhou všech herců. A pokud roli v něm dostanou, vnímají ji jako významnou tvůrčí výzvu.
Stejně to tak cítí v titulní roli Jaroslav Plesl.


„Hamlet je stále pro mne pozoruhodným příběhem. Potěšilo mě, když mi nedávno řekl Martin Hilský, že se Hamletem zabýval řadu let a přesto mu ne zcela rozumí. Já v této tragedii také nacházím stále nové věci,“ svěřil se Jaroslav Plesl.


„Hamleta jsem hrál už před jedenácti lety v režii Miroslava Krobota, tenkrát v překladu Jiřího Joska, teď jsem se naučil tedy nový překlad. Jako před jedenácti lety se mi i teď otevírá řada otázek, na které se snažíme odpovědět s režisérem Vajdičkou. Domnívám se, že by se toto drama dalo odehrát i v panelovém domě v bytě jedna plus jedna. Protože ten příběh se dá přenést i do dnešních poměrů. Ta hra je totiž stále moderní. Snažím se hrát Hamleta jaksi intimně, ale nakonec je ho třeba roztáhnout i k velkých gestům.“


Hynek Čermák, který představuje Claudia a také Ducha, na jevištích, ve filmech a televizních inscenacích se objevuje nejčastěji v roli záporných hrdinů. Tak trochu Jaroslavu Pleslovi roli Hamleta závidí.


„Já jsem nikdy Hamleta nehrál a Jardovi tuto roli závidím,“ svěřil nám Hynek Čermák.


„Fascinuje mne, že je schopen se k této roli vrátit po jedenácti letech a ještě v jiném překladu. Ale za těch jedenáct let života se mnohému naučil a přiučil, lecos pochopil. Já Jsem velmi rád za roli padoucha Claudia. Pro mne je výjimečná,“ zdůraznil Hynek Čermák.


Lenka Vlasáková se bude věnovat o prázdninách roli Hamletovy matky Gertrudy  víc než svým čtyřem dětem.


„Prostě prázdniny prožiji především s Gertrudou. Hamlet je vlastně hra o rodině, o základních vztazích matka – dítě, vztah syna k otci i jeho vztah k nevlastnímu otci,“ řekla Lenka Vlasáková.


„Příběh se odehrává v královské rodině, tragické události mohou politicky ovlivnit celou zemi. Což se mi zdá velmi aktuální, že osobní záležitosti mohou mít vliv na boj o politickou moc.“


Lenku Vlasákovou fascinuje ono psychické rozdvojení Hamletovy matky.


„Pro moji postavu Gertrudy je těžké ono rozdvojení – pocit lásky, koho milovat víc, svého syna nebo milence? Musí se rozhodnout, dá se milovat muž a zároveň dítě?“


Inscenace Hamleta je vždycky uměleckým zážitkem, který přináší divákovi mnoho otázek. Nepochybně tomu bude také i při letošních Letních shakespearovských slavnostech, které začínají 27. června.


Zdroj: redakce Jitka Fraňková/agentura Schok24. leden 2019
Dnes má svátek Milena

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek